انتشار:  دوشنبه 27 فروردین 1397  ::  09:24

سرویس ترکیه

رجب طیب اردوغان:

دیگر در سوریه اقدامی بدون ترکیه غیر ممکن است/ از منبج تا حسکه را به مکانی آزاد و مرفه برای ملت سوریه تبدیل خواهیم کرد

سرویس ترکیه - رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با اشاره به این که دیگر اقدام در سوریه بدون در نظر گرفتن ترکیه غیر ممکن است تاکید کرد: از منبج تا حسکه را به مکانی آزاد و مرفه برای ملت سوریه تبدیل خواهیم کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که در ششمین کنگره حزب عدالت و توسعه در منطقه اسکودار استانبول سخنرانی می کرد در اظهاراتی با اشاره به بحران سوریه عنوان کرد: دیگر هیچ اقدامی در سوریه بدون ترکیه امکان پذیر نیست. با حملات آمریکا، انگلیس و فرانسه به تاسیسات شیمیایی دولت مرکزی سوریه یک بار دیگر دیدیدم که این موضوع با تدابیر پانسمانی (اقدامات سطحی) میسر نخواهد بود. در تماس های تلفنی که با رئیس جمهور فرانسه، نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهور روسیه برقرار کردیم در پی تحلیل و ارزیابی اوضاع برآمدیم. در ارزیابی هایی که به عمل آوردیم به این نتیجه رسیدیم که برای ایجاد آرامش در منطقه دیگر یک جو ملایم و با احتیاط وجود ندارد.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: انشالله به همراه یکدیگر پس از عفرین به ادلب، تل رفعت و منبج خواهیم رفت. تا زمانی که حملات تروریست های مستقر در آنجا ( شمال سوریه) پایان نیابد این مبارزه ادامه خواهد داشت زیرا حق حمله ندارند در غیر اینصورت باید تاوان آن را بدهند.

اردوغان با اشاره به اوضاع داخلی سوریه خاطرنشان کرد: اوضاع در سوریه به قدری مغشوش است که مشخص نیست چه کسی با چه کسی همکاری می کند. این تنها ترکیه است که گفتار٬ رفتار و نیتی شفاف دارد. ما علیه تمام گروه های تروریستی هستیم. ما معتقدیم پیدا کردن یک راه حل سیاسی ضروری است تا با مخالفین سوری که صاحبان اصلی این کشور هستند گفتگو شود. کسانی که ترکیه را به خروج از سوریه دعوت می کنند از این وضعیت ناراضی هستند. زیرا جایی که ترکیه حضور داشته باشد تروریسم در آن جایی نخواهد داشت. زمانی که تروریسم وجود نداشته باشد، محاسبات برخی ها در سوریه و منطقه برهم می خورد. آنهایی که بر روی سوریه حساب باز کرده بودند در پی نفت بودند. ما این بازی را برهم می زنیم. دست در دست مردم سوری این کشور را دوباره خواهیم ساخت. امیدوارم همه مناطق از جمله منبج تا حسکه را به مکان های آزاد و مرفه برای مردم سوریه تبدیل کنیم.

 

کد خبرنگار: 30102