انتشار:  سه‌شنبه 28 فروردین 1397  ::  08:23

سرویس ايلام

برای نخستین بار در دانشگاه آزاد کشور

کرسی ترویجی اسلام انتقادی و سلفی‌های جهادی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام برگزار می‌شود

سرویس ایلام – برای نخستین بار، کرسی ترویجی با عنوان «اسلام انتقادی و سلفی های جهادی» در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، معاونت دانشجویی فرهنگی این دانشگاه با همکاری بسیج اساتید استان ایلام بانی برگزاری این برنامه هستند که شامل نظریه پردازی، نقد ومناظره است.

دکتر فرامرز میرزا زاده، مدیر گروه علوم سیاسی این دانشگاه، ارائه دهنده‌ی این کرسی ترویجی خواهد بود و دکتر سارا فلاحی و دکتر عباس سهراب زاده به عنوان داور، این بحث را به چالش می‌کشند. دکتر نصرت‌اله حیدری نیز مدیر این جلسه خواهد بود.

دکتر میرزازاده، در گفت‌وگوی اختصاصی با کردپرس گفت: اسلام انتقادی قرار است رویکردی از تفکر اسلامی را بر دوش بگیرد که رویکرد احیاگرانه‌ی سیدجمال نتوانست آن را بدون تبعات منفی به سر منزل مقصود برساند. احیاگرانه نگرش عقلانی به نقل را طرح کرد اما چون نقد و انتقاد گذشته تاریخی اسلام و معایب تفکر عقلانی مدرن را نادیده گرفت از دلش سلفی های جهادی زاده شد.

نویسنده کتاب نسبت اسلام و دموکراسی در ایران معاصر، افزود: در اسلام انتقادی نگرش به اسلام و غرب همراه با نقد هر دو آنهاست تا اختلافات فرقه ای کم شود و هم خشونت کنونی در جهان اسلام تلطیف گردد.

وی درباره‌ی کرسی ترویجی و سابقه‌ی برگزاری آن در دانشگاه‌ها گفت: این گونه جلسات نه تنها در ایلام بلکه در کل دانشگاه های آزاد کشور برای اولین بار است که برگزار می شود.

میرزازاده پیرامون نحوه برگزاری کرسی ترویجی، عنوان کرد: متناسب با عنوان کرسی یک یا دو داور توسط معاونت فرهنگی معرفی می شوند که پس از مطالعه اثر به نقد آن می پردازند و ارائه کننده طرح یا نظریه وظیفه دارد از ایده خود دفاع علمی کند.

طبق اعلام معاونت دانشجویی فرهنگی واحد ایلام، کرسی ترویجی اسلام انتقادی و سلفی‌های جهادی روز چهارشنبه ۲۹/۱/۹۷ ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام برگزار می‌شود.