انتشار:  یک‌شنبه 2 اردیبهشت 1397  ::  13:25

سرویس اقلیم کردستان

هشدار در خصوص تبعات منفی کاهش آرای کُردها در کرکوک

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نامزدهای کُرد انتخابات مجلس عراق در کرکوک، ضمن  اشاره به تلاش های طرف های عرب و ترکمن در کرکوک برای حذف کُردها در این منطقه، در خصوص تبعات منفی کاهش آرای کُردها در کرکوک هشدار دادند.

به گزارش کردپرس، احزاب کُرد در کرکوک، در میانە تبلیغات انتخاباتی مجلس عراق، بر الحاق کرکوک به اقلیم کردستان و کنترل کُردها بر این منطقه تأکید می کنند، اما این احزاب در عین حال از کاهش آرای کُردها در کرکوک نگران هستند.

در این خصوص حصیبه عبدالله نماینده کرکوک در مجلس عراق از حزب اتحادیه میهنی کردستان در گفتگو با شبکه کردستان 24 گفت که طرف های ترکمان و عرب در کرکوک که مخالف کُردها به شمار می آیند؛ برای حذف کُردها تلاش می کنند و تغییر شرایط کرکوک و  این واقعیت تلخ نیز فقط از طریق کسب اکثریت آرای کرکوک برای کُردها امکان پذیر است.

از سوی دیگر مقداد فیض‌الله نامزد مستقل انتخابات مجلس عراق در کرکوک، به کردستان 24 گفت که در صورت کاهش آرای کُردها و  شکست آنان در این انتخابات جایگاه کُردها در کرکوک تضعیف شده و این احتمال وجود دارد که  مخالفان کُردها در کرکوک از نتایج انتخابات به عنوان برگ برنده ای علیە کُردها استفاده کرده و حتی آن را به عنوان مدرکی جهت این ادعا که کُردها در کرکوک اقلیت هستند، مطرح کنند.

بیش از 300 کاندید انتخابات مجلس عراق در کرکوک بر سر کسب 12 کرسی این استان در مجلس عراق با یکدیگر رقابت می کنند و کُردها نیز در قالب 6 لیست و ائتلاف مختلف انتخاباتی در این منطقه در انتخابات و رقابت ها شرکت کرده اند.

در حال حاضر حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی،  در اعتراض به سلطه نیروهای عراقی و بغداد بر کرکوک، انتخابات مجلس عراق در این منطقه را تحریم کرده است.