انتشار:  یک‌شنبه 2 اردیبهشت 1397  ::  21:40

سرویس ترکیه

مهمترین تحولات روز یکشنبه 2/2/1397 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 در کشور ترکیه می اندازیم.

  •  به دستور کمال قلیچدار اوغلو: 15 نماینده CHP به حزب خوب ترکیه پیوستند

به دستور کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه، 15 نماینده این حزب در پارلمان ترکیه استعفا کرده و به حزب خوب ترکیه پیوستند. بدین ترتیب با پیوستن این 15 نماینده پارلمان ترکیه به حزب خوب تعداد نمایندگان این حزب در پارلمان ترکیه به 20 رسیده و این حزب توانست تا فراکسیون خود را در پارلمان ترکیه تشکیل دهد.

  • مرال آکشنر: اقدام قلیچدار اوغلو تاریخی بود

مرال آکشنر، رئیس حزب خوب ترکیه در پی استعفای 15 نماینده حزب جمهوری خواه خلق ترکیه و پیوستن آنها به حزب خوب به دستور کمال قلیچدار اوغلو، در بیانیه ای کتبی اقدام قلیچدار اوغلو را تاریخی خواند.

  • انتقاد حزب عدالت و توسعه از انتقال 15 نماینده CHP به حزب خوب: کمال قلیچدار اوغلو دست به یک "ناشایستگی سیاسی" زده است

ماهر اونال، سخنگو و معاون حزب عدالت و توسعه در واکنش به همکاری حزب جمهوری خواه خلق ترکیه و حزب خوب برای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه عنوان کرد: : اقدام کمال قلیچدار اوغلو یک "ناشایستگی سیاسی" است.

  • واکنش سخنگوی حکومت ترکیه به انتقال 15 نماینده از CHP به حزب خوب:  این آخرین و جدیدترین نمونه بی اخلاقی سیاسی است

بکر بوزداغ، سخنگوی حکومت ترکیه در واکنش به انتقال 15 نماینده از حزب جمهوری خواه خلق به حزب خوب ترکیه، این اقدام را آخرین و جدیدترین نمونه بی اخلاقی سیاسی عنوان کرد.

  • واکنش وزیر دفاع ترکیه به انتقادات آمریکایی ها: کار خریدسامانه دفاع موشکی S-400 تمام شده است

نورالدین چانیکلی، وزیر دفاع ترکیه در واکنش به اظهارات اخیر دولتمردان آمریکایی در خصوص خرید سامانه دفاع موشکی S-400 روسیه توسط ترکیه عنوان کرد: از کانال های مختلف اظهارات تهدید آمیز از سوی آمریکا علیه ترکیه بیان می شود. ما برای از میان برداشتن تهدیدات علیه ترکیه به خصوص تهدید موشک های بالستیک به آن سیستم نیاز داریم. با روسیه قرارداد بستیم و اینک کار خرید S-400 به پایان رسیده است.

  • رجب طیب اردوغان: تهدید اصلی از جانب متحدین استراتژیک ما است/ تهدیدی از کوبانی متوجه ترکیه نشود علاقه ای به اقدام نظامی در آن منطقه نداریم

رجب طیب اردوغان در اظهاراتی با اشاره به این مسئله که تهدیدات اصلی ترکیه از متحدین استراتژیک این کشور نشات می گیرد عنوان کرد: اگر تهدیدی از کوبانی متوجه ترکیه نشود علاقه ای به اقدام نظامی در آن منطقه نداریم.

  • ضیاء پیر نماینده HDP: اولین اولویتمان برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری صلاح الدین دمیرتاش است

ضیا پیر، نماینده دیاربکر در پارلمان ترکیه در اظهاراتی عنوان کرده است: اولین اولویتمان برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری صلاح الدین دمیرتاش است.

  • در دیدار قلیچدار اوغلو و آکشنر پشت درهای بسته: بررسی راه های ائتلاف احزاب اپوزیسیون در برابر ائتلاف جمهور

بر اساس اطلاعات به دست آمده، کمال قلیچدار اوغلو، رئیس حزب جمهوری خواه خلق ترکیه دیروز به صورت پنهانی و بدون حضور اصحاب رسانه با مرال آکشنر، رئیس حزب خوب ترکیه دیدار کرده است. قلیچدار اوغلو و آکشنر راه های ائتلاف احزاب اپوزیسیون در برابر ائتلاف جمهور حزب عدالت و توسعه – حزب حرکت ملی ترکیه را بررسی کرده و مسئله امنیت انتخابات را یک بار دیگر مورد تجزیه و تحلیل قرار داده اند.

  • رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها: حکومت ترکیه با سیاست های جنگ طلبانه در حق تمام ملت منطقه اجحاف می کند/ امید تمام مردم منطقه به 24 ژوئن است

سزایی تملی، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها در اظهاراتی با اشاره به این که حکومت ترکیه با سیاست های جنگ طلبانه خود در حق تمام ملت منطقه اجحاف کرده است گفت: امید تمام مردم منطقه به 24 ژوئن است.

 

کد خبرنگار: 30102