انتشار:  دوشنبه 3 اردیبهشت 1397  ::  11:18

سرویس عراق

نا امیدی از تغییرات سیاسی/

انتخابات عراق از نگاه  نویسندگان مطبوعات کشورهای عربی

سرویس عراق و اقلیم کردستان - پایگاه اینترنتی شبکه خبری «بی بی سی» عربی در گزارشی به بررسی  انتخابات پارلمانی پیش روی عراق از نگاه برخی از  نویسندگان مطبوعات عربی پرداخته است.

 

به گزارش کردپرس، در این گزارش بی بی سی آمده است که  مطبوعات کشورهای عربی به بررسی انتخابات پارلمانی آتی عراق پرداخته و با تعدادی از شخصیت ها  و نویسندگان گفتگو کرده اند که اکثر این  نویسندگان  ابراز عقیده کرده اند که نمی توان به ایجاد تغییرات سیاسی قابل  ملاحظه ای  پس از این انتخابات در عراق امیدوار بود.

براساس این گزارش  عبدالستار رمضان یک نویسنده وشخصیت سیاسی در مصاحبه  با روزنامه عراقی «الزمان»  ضمن ابراز ناامیدی از ایجاد تغییرات سیاسی پس از انتخابات عراق می گوید: کسانی  که از احزاب کوچک و بزرگ برای این انتخابات نامزد شده اند، به دلیل اینکه نمی توانند از تجربیات و تحولات گذشته در کشور درس بگیرند، عراق را به سوی ضعف و ناتوانی سوق خواهند داد.

رمضان خطاب به نمایندگان کنونی عراق که برای انتخابات آتی نامزد شده اند می گوید: با توجه به دوره های  گذشته که  به وعده های خود در برابر مردم عراق عمل نکرده اید، چگونه می توان باور کرد که می توانید  به  وعده ها و برنامه های  خودتان  در دوره آینده  مجلس نمایندگان عمل کنید؟

بلال حسن التل  نویسنده و شخصیت سیاسی دیگر در مصاحبه با روزنامه اردنی «الدستور» معتقد است که کشمکش های سیاسی در عراق  به فروپاشی عراق حتی بیش از اشغال آن از سوی بیگانگان  و سپس داعش انجامیده است.

به اعتقاد این نویسنده کشمکش ها در عراق با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی آینده  گسترش بیشتری خواهد یافت و براساس پیش بینی ناظران سیاسی، در این انتخابات تندروهای مذهبی به پارلمان عراق راه خواهند یافت و این مسئله به این معنا است که برون رفت از بحران های عراق در آینده نزدیک امکان پذیر نخواهد بود.

علی شمخی شخصیت سیاسی و نویسنده در مصاحبه با روزنامه  عراقی «الصباح الجدید» با انتقاد از برخی از اقدامات و رفتارها در تبلیغات انتخابات پارلمانی 2018 عراق، گفت: اتهام زنی و ابراز شک و تردید به برنامه های احزابی مشخص در تبلیغات انتخاباتی مسئله ای عادی است، اما بی اخلاقی ها و خدشه دار کردن چهره نامزدهای انتخاباتی و به کار گیری کامل  پایگاه های اطلاع رسانی برای انتشار این اتهامات و بد اخلاقی ها، اقداماتی غیر عادی به شمار می روند.

مشرق عباس نویسنده دیگر عرب در روزنامه «الحیات» لندن  به انتقاد از  تبلیغات انتخاباتی  احزاب بزرگ در عراق  پرداخته و می نویسد: در این تبلیغات انتخاباتی از اصرار جامعه سیاسی  عراق برای حفظ دستاردهای سال های گذشته  از جمله ا نجام توافقات پشت پرده  بیشتری  با سرمایه داران و شرکت های داخل و خارج  از عراق  برای حمایت از برخی شخصیت ها  با هدف  پیروزی  آن ها در انتخابات ،  پرده برداشته شده است.

حامد الکیلانی نویسنده دیگری در روزنامه «العرب» لندن، این دوره انتخابات در عراق  را  دوره  خرید آراء برخی از فقراء در کشور از سوی برخی از مزدوران با هدف کسب آراء انتخاباتی و بازگرداندن مجدد طائفی گرایی، عشایری و شبه نظامی برشمرده است.

اما عدنان خیرالله نویسنده دیگری  در روزنامه «العرب»  معتقد است که انتخابات پیش رو، انتخابات «استحقاقات» در عراق است و فرصتی برای عراقی  ها خواهد بود که ثابت کنند، کشورشان همچنان پا برجااست.

کد خبرنگار : 20103