انتشار:  سه‌شنبه 4 اردیبهشت 1397  ::  13:02

سرویس جهان

انستیتو ران پل:

نفت مناطق کردنشین سوریه از طریق اقلیم کردستان به ترکیه فروخته می شود

سرویس جهان- اندیشکده ران پل در گزارشی اعلام کرد آمریکا با حضور در سوریه منابع مهم آب، کشاورزی و نفت را در کنترل دارد و نفت این مناطق از طریق اقلیم کردستان به ترکیه صادر می شود.

 

به گزارش کردپرس، انستیتو ران پل در گزارشی علت حضور آمریکا در سوریه را تسلط این کشور بر منابع کشاورزی، آبی و نفت و گاز این کشور و استفاده از آنها برای گسترش نفوذ خود عنوان کرده است.

در این گزارش آمده است آمریکا از طریق نیروهای کرد بر حدود  30 درصد از خاک سوریه تسلط یافته است. از سوی دیگر مهم ترین و حاصل خیزترین زمین های کشاورزی و منابع آب و سدهای بزرگ سوریه نیز تحت تسلط آمریکا قرار دارند. علاوه بر آن، میدن های نفتی و گازی سوریه نیز در کنترل نیروهای کرد سوریه تحت حمایت آمریکا قرار گرفته اند.

در این گزارش به نقل از منابع دیگری ادعا شده است که نفت مناطق کردنشین سوریه به اقلیم کردستان که با مناطق کردنشین سوریه هم مرز است منتقل شده و پس از پالایش به ترکیه فروخته می شود.

بر اساس این گزارش،معامله نفت مناطق کردنشین سوریه میان کردهای سوریه و عراق از سوی کارشناسان و سرمایه گذاران نفت ناشناس صورت گرفته است و حتی قرار داد آن توسط کردهای عراق و سوریه امضا نشده است بلکه انجام این توافق از سوی آمریکا به اطلاع کردها رسیده و به آنها گفته شد که بر عملیات انتقال و پالایش نظارت کنند.

اندیشکده ران پل به نقل از سایت خبری نو نیوز نوشت: قرار داد معامله نفت مناطق کردنشین سوریه در اقلیم کردستان با دولت اقلیم کردستان امضا نشده بلکه با یک شرکت توافق شده است و همان شرکت پول نفت فروخته شده را پرداخت می کند. یک منبع در دولت اقلیم کردستان گفته است این دولت هیچ نقشی در فروش نفت مناطق کردنشین سوریه ندارد و با توجه به این که نزدیک به 80 شرکت خارجی کوچک و بزرگ از جمله از آمریکا در اقلیم کردستان فعال هستند می توان فرض کرد که بسیاری از آنها در تجارت نفت مناطق کردنشین سوریه دست دارند.

کد خبرنگار: 40101