انتشار:  سه‌شنبه 16 مهر 1398  ::  13:10

سرویس جهان

واشنگتن پست:

خیانت به کردها عادت همیشگی آمریکا بوده است

سرویس جهان- روزنامه واشنگتن پست در اشاره به احتمال حمله ترکیه به کردهای سوریه به دنبال اعلام خروج نیروهای آمریکا از مناطق تحت کنترل کردها نوشت: خیانت به کُردها رسم معمول آمریکا بوده است.

 

به گزارش کردپرس، علاوه بر مخالفت های جهانی با حمله احتمالی ترکیه به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در پی اعلام خروج آمریکا از شمال سوریه، برخی مقامات آمریکایی و نزدیکان دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا هم با تصمیم وی مبنی بر خروج نیروهای آمریکا از سوریه  و رها کردن کردها، همپیمان آمریکا در جنگ با داعش در سوریه مخالفت کرده اند.

اما روزنامه واشنگتن پست رفتار چند دهه گذشته آمریکا با کردها در خاورمیانه را یادآوری کرده و نوشته است که اگر دقت کنیم، می بینیم که آمریکا به قدری به کردها خیانت کرده که می توان گفت خیانت به کردها به رسم همیشگی این کشور تبدیل شده است.

این روزنامه یادآوری کرده است که کیسینجر، وزیر خارجه دولت نیکسون، کردهای عراق را بر علیه صدام شوراند اما بعدا از ادامه حمایت سرباز زد تا قیام کردها شکست بخورد.

واشنگتن پست در ادامه نوشت: جورج بوش در سال 1991 کردها و شیعیان عراق را به قیام علیه صدام حسین دعوت کرد اما در مقابل چشم آمریکا، صدام به قلع و قمع شیعیان و کردهای عراق پرداخت.

این روزنامه توافق اخیر آمریکا با ترکیه بر سر ایجاد منطقه امن و مجبور کردن کردهای سوریه به تخریب سنگرها و عقب نشینی از مرزهای سوریه و سپس خروج نیروهای آمریکا از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه و همچنین تنها گذاشتن آنها در برابر ترکیه آماده برای حمله را، اخرین نسخه واشنگتن برای کردها توصیف کرده تا به قول این روزنامه، بار دیگر خیانت آمریکا به کردها تکرار شود.

البته این روزنامه تاکید کرده است که خیانت این بار آمریکا ناشی از استراتژی این کشور نبوده بلکه حاصل سردرگمی سیاست این کشور در مورد سوریه بوده است.

کد خبرنگار:40101