انتشار:  چهارشنبه 17 مهر 1398  ::  16:55

سرویس عراق

تاکید برهم صالح بر لزوم مجازات عاملان ریختن خون شهروندان عراقی

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس جمهوری عراق بر لزوم انجام تحقیقات عادلانه در رابطه با تعرض به تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی و مجازات عاملان ریخته شدن خون شهروندان این کشور تاکید کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، پایگاه اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری عراق عصر امروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که برهم صالح در کاخ السلام شهر بغداد پذیرای فائق زیدان، رئيس شورای عالی قضایی این کشور بوده است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، صالح در دیدار با زیدان ضمن تاکید بر لزوم انجام تحقیقات قضایی عادلانه در رابطه با جرایم تعرض به تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی و تیراندازی در جریان تظاهرات اعتراض آمیز اخیر در بغداد و شماری دیگر از استان های واقع در مرکز و جنوب عراق، خاطر نشان ساخت که عاملان ریخته شدن خون شهروندان این کشور باید مجازات شوند.

رئیس جمهوری عراق ضمن تمجید از نقش کارآمد و استقلال کامل نهاد قضایی در زمینه تثبیت اصول و مبانی عدالت، بر اهمیت همکاری و هماهنگی میان قوای سه گانه در این کشور در راستای تکمیل اقدامات مربوط به اجرای خواسته های مشروع تظاهرکنندگان، حفظ امنیت و حفاظت از قانون اساسی تاکید کرد.

صالح و زیدان در این دیدار اهمیت نقش نهاد قضایی عراق و به طور مشخص دادگاه ویژه پرونده های نزاهه (شفافیت و مبارزه با فساد اداری) و همچنین فعال سازی نقش دادستانی کل برای تعیین تکلیف پرونده های فساد و مجازات افراد متجاوز به اموال عمومی را مورد تاکید قرار دادند.

روسای جمهوری و شورای عالی قضایی عراق همچنین به بحث و بررسی راه های در پیش گرفته شده در این کشور برای اعمال حاکمیت قانون در راستای کمک به حفاظت از جان شهروندان و اموال عمومی پرداختند.