انتشار:  چهارشنبه 17 مهر 1398  ::  17:19

سرویس آذربايجان غربي

به دستور رییس جمهور؛

اختصاص 2 هزار میلیارد ریال اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه

سرویس آذربایجان غربی- به دستور رییس جمهور در جلسه  امروز هیات وزیران 2 هزار میلیارد ریال اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص یافت.

به گزارش کردپرس،  با تصویب هیات وزیران، مبلغ دو هزار میلیارد ریال اعتبار برای طرح های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه و عملیات اجرایی مربوط در حوضه دریاچه ارومیه در چارچوب موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور اختصاص یافت.

دولت همچنین هرگونه توسعه اراضی کشاورزی اعم از تبدیل اراضی ملی منابع طبیعی به کشاورزی، دیم به آبی، زراعی به باغی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه و هرگونه عملیات منجر به افزایش برداشت از منابع آب حوضه اعم از ایجاد و بهسازی ایستگاه‌های پمپاژ آب، احداث استخر ذخیره آب و سدهای معیشتی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه را ممنوع اعلام کرد.

همچنین وزارت‌خانه های نیرو و جهادکشاورزی را موظف کرد ضمن خودداری از صدور هرگونه مجوز در این خصوص، با متخلفان برخورد کنند.

آغاز گام دوم طرح نجات دریاچه ارومیه

 امروز نیز در ارومیه در آیین استارت آپ یک روزه ایده شو با موضوع کشاورزی مدرن و کاهش مصرف آب که در مرکز تحقیقات و پژوهش جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی برگزار شد، گام دوم طرح نجات دریاچه ارومیه با گذر از مرحله تثبیت دریاچه، آغاز شد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری در این مراسم گفت: پشتوانه اجتماعی و حمایت مردمی در موفقیت و به سرانجام رسیدن پروژه‌ احیای دریاچه ارومیه بسیار ضروری بوده و امروز شاهدیم، طرح احیای دریاچه ارومیه که با اهتمام دولت تدبیر و امید از سال 92 آغاز شده و با گذر از مرحله تثبیت و خطر خشکی به مرحله دوم طرح ( مرحله احیای دریاچه) وارد شده است.

آرامون افزود: اقدامات عمرانی و بارش‌های قابل توجهی که در بهار امسال اتفاق افتاد باعث شد شرایط دریاچه نسبت به سال‌های گذشته مطلوب بوده و درحال حاضر ارتفاع دریاچه نسبت به پارسال 103 سانتی متر بالاتر رفته و با 2.38 مترمکعب حجم آب  وسعت دریاچه به 1105 کیلومتر مترمربع رسیده است.

معاون استاندار با دعوت از پژوهشگران جهاد دانشگاهی استان در ورود به مباحث مهم عمرانی گفت: در حوزه فعالیت های فرهنگی ستاد احیای دریاچه ارومیه با پرهیز از اقدامات نمایشی و تبلیغی سال‌های قبل، امسال در 6 محور و از طریق فراخوان عمومی پروژه ها به پیمانکاران ذی‌صلاح سپرده شده است.