انتشار:  جمعه 19 مهر 1398  ::  18:22

سرویس ترکیه

اخبار لحظه به لحظۀ حملۀ ترکیه به شمال سوریه (روز سوم)

سرویس سوریه - اخبار لحظه ای حملات ترکیه علیه مواضع نیروهای کرد در شمال سوریه را از اینجا پیگیری کنید.

حملۀ نظامی ترکیه به شمال سوریه و مناطق شرقی رودخانۀ فرات پس از مناقشات بسیار آغاز شد. خبرگزاری کردپرس تلاش خواهد کرد در راستای رسالت خبری خود و با رعایت بی طرفی و پایبندی به اصول صحت و دقت، اخبار جنگ را به اطلاع مخاطبان فهیم خود برساند.

اخبار لحظه به لحظۀ حمله را در زیر می خوانید:

 

شنبه 20 مهر 1398


03:12 بیانیه وزارت دفاع آمریکا:
امروز نیروهای آمریکایی در نزدیکی کوبانی از خاک ترکیه هدف توپ باران قرار گرفتند. هیچ یک از نیروهای آمریکایی در جریان این حادثه زخمی نشدند
نیروهای آمریکایی پس از این حادثه از کوبانی عقب نشینی نکردند.
واشنگتن همچنان مخالف عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه است.
واشنگتن از ترکیه می خواهد از اقداماتی که ممکن است به اقدام دفاعی فوری منجر شود، خودداری کند.

 

03:09 مصطفی بالی سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه: یک خودرو بمب گذاری شده در مجاورت زندان غویران در شهر حسکه منفجر شد. در این زندان اسرای داعش نگهداری می شوند.

 

03:07 کاخ ریاست جمهوری فرانسه: امانوئل ماکرون با همتای آمریکایی خود دونالد ترامپ در رابطه با لزوم پایان دادن به حمله نظامی ترکیه به شمال شرق سوریه گفت و گو کرد.

 

03:05 رویترز: کمیسیون امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا خواستار حمایت از کردها شد. این کمیسیون پیش نویس لایحه ای را ارائه داد که در آن از کاخ سفید خواسته شده عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه را متوقف کند.

 

02:36 خبرگزاری اسپوتنیک روسیه: یک هیأت نظامی روسی شامگاه امشب وارد فرودگاه شهر قامیشلو شده است. به نظر می رسد مأموریت این هیأت میانجیگری میان ارتش دموکراتیک سوریه و دولت مرکزی این کشور برای جلوگیری از تسلط ارتش ترکیه بر مناطق بیشتری از خاک سوریه است. همزمان با ورود این هیأت به قامیشلو، هیأتی از جانب ارتش دموکراتیک روانۀ دمشق شده است.

 

02:31 آژانس نورث پرس: مظلوم کوبانی: از رابطه با آمریکا پشیمان نیستیم، اما پیشنهاد قاسم سلیمانی را هم رد نمی کنیم. برای محافظت از مردممان با مسکو و دمشق هم مذاکره می کنیم. شرط ما برای مذاکره با ترکیه آتش بس است. تامپ برای این کار تلاش نمی کند.

 

02:06 نیوزویک: یک مقام ارشد پنتاگون ضمن تأیید حمله به پایگاه نیروهای آمریکایی در کوبانی گفت آتش به قدری شدید بود که نظامیان به فکر گشودن آتش متقابل بودند، اما در نهایت شلیک انجام نشد.

 

01:57 المانیتور: ترامپ تلاش می کند در تحریم ترکیه از کنگره سبقت بگیرد

پس از آن که تصمیم ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از مناطقی از شمال سوریه راه را برای حملۀ نظامی ترکیه به این مناطق هموار کرد، اینک او قصد دارد برای تحریم اقتصادی ترکیه پیش دستی کرده و پیش از کنگره تحریم های علیه این کشور اعمال کند.

 

01:37 برت مک گورک نمایندۀ پیشین رئیس جمهور ایالات متحده در ائتلاف بین المللی ضد داعش: حملۀ خمپاره ای ترکیه به پایگاه نظامیان آمریکایی در کوبانی اشتباهی نبوده است. آنها مختصات همۀ محل های استقرار نیروهای ما را می دانند.

 

01:34 سناتور لیندسی گراهام: ما در سوریه شاهد پاکسازی نژادی، نابودی متحدان مورد اعتماد کردمان و تجدید حیات داعش توسط ترکیه هستیم.

 

01:31 بر اساس اخبار منتشر شده به نقل از سازمان «هلال احمر کردی»، در بمباران ها و گلوله باران های سه روز اخیر در کردستان سوریه، دست کم 14 غیرنظامی کشته و 46 غیرنظامی دیگر مجروح شده اند.

 

01:14 دیده بان حقوق بشر سوریه از کشته و زخمی شدن دست کم 12 نیروی مرزبانی ترکیه در جریان درگیری با سلاح های سنگین با نیروهای ارتش دمکراتیک سوریه در منطقه کوبانی در نزدیکی مرز دو کشور خبر داد.

 

01:13 در توپ باران قامیشلو 6 غیرنظامی مجروح شدند؛ علی رغم ادعای وزارت دفاع ترکیه مبنی بر این که شهر قامیشلو هدف هیچ حمله ای قرار نگرفته است، در آخرین اخبار منتشر شده از جنگ شمال سوریه، یک نانوایی در این شهر هدف قرار گرفت و 6 تن مجروح شدند.

 

01:01 وزیر خارجه آمریکا می گوید ترکیه با استقرار فراوان نیرو در مرز سوریه و با توجه به تعداد کم نیروهای آمریکا در این منطقه، واشنگتن را مجبور کرد اقدام به خارج کردن نیروهایش کند. پمپئو خطاب به جامعه کردهای شهر نشویل آمریکا که حدود بیست هزار کرد ساکن آن هستند، گفت آمریکا با استفاده از ابزارهای سیاسی و اقتصادی تلاش می کند حمله ترکیه به کردهای سوریه را متوقف کند. مایک. پمپئو تاکید کرد که آمریکا به همه کردها از جمله کردهای سوریه و عراق کمک کرده است. پمپئو این اظهارات را در مصاحبه با نشریه محلی تنسین بیان کرده است. کردهای ساکن نشویل که به کردستان کوچک شهرت دارد خواستار ادامه حمایت آمریکا از کردهای سوریه و متوقف شدن حمله ترکیه شده بودند.

 

00:43 مایک پومپئو وزیر امور خارجۀ ایالات متحده: تیم های وزارت خارجه تلاش می کنند اردوغان را متقاعد کنند که حملۀ نظامی گزینۀ مناسبی نیست و چنان که رئیس جمهور [ترامپ] گفت، فکر بدی است. ما از هر ابزار اقتصادی و دیپلماتیکی استفاده می کنیم تا آنها را متقاعد کنیم این عملیات را متوقف کنند.

 

00:36 رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده: ترکیه به خوبی از محل استقرار نیروهای ما مطلع است. همه به خوبی می دانند ما ارتش ایالات متحده هستیم. ما حق دفاع از خود را برای خود محفوظ می دانیم.

 

00:15 خبرنگار واشنگن پست: مقامات آمریکایی اصابت دست کم یک راکت به پایگاه نیروهای ائتلاف در کوبانی را تأیید کردند. آنها گفتند اطلاعات پایگاه های آمریکا و ائتلاف به ارتش ترکیه داده می شود تا آنها دقیقاً بدانند نیروهای آمریکایی در کجا مستقرند. 

جمعه 19 مهر 1398


23:59 ولات شیخو خبرنگار حاضر در کوبانی به کُردپرس گفت: خبر کشته شدن یک سرباز آمریکایی و زخمی شدن دو سرباز فرانسوی در اصابت راکت به پایگاه نیروهای ائتلاف در کوبانی صحت دارد.

 

23:45 خبرنگار العربیه: اطلاعات ما حاکی از آن است که دست کم یک راکت به طور مستقیم به پایگاه نیروهای آمریکایی در کوبانی اصابت کرده است.

 

23:33 وزارت دفاع ترکیه هدف قرار گرفتن پایگاه نیروهای آمریکایی در کوبانی را تکذیب کرد.

 

23:25 خبرنگار مستقر در کوبانی به کردپرس گفت: یک نیروی ائتلاف بین‌المللی در کوبانی در توپباران ارتش ترکیه کشته شد.
ولات شیخو خبر داد: ائتلاف نیروهای خود را به منطقه اعزام کرد و پایگاه ارتش ترکیه را بمباران کرد.

ولات شیخو خبر داد: نیروهای سوریه دموکراتیک وارد خاک ترکیه شدند و در یک عملیات، ۱۷ نفر از سربازان ارتش ترکیه را کشتند.
وی افزود: نیروهای کُرد جنازه سربازان ترک را با خود به کوبانی آورده‌اند.

 

23:14 مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای ارتش دمکراتیک سوریه:
نیروهای ترکیه پایگاه های نظامی را پس از عقب نشینی نیروهای آمریکایی از آنها هدف قرار دادند.
خودروهای گشت آمریکا به سمت گری سپی حرکت نکردند با این حال امنیت جاده شرق عین عیسی را تامین کردند.
شرط ما برای گفت و گو با ترکیه توقف تجاوز است.
از نزدیک 9 تا 12 هزار ستیزه جوی داعش را نگهبانی می دهیم.
حراست از بازداشت شدگان داعش دیگر برای ما یک اولویت نیست.
اگر ترکیه جنگ را متوقف نکند نیروهای ما مجبور خواهند شد برای دفاع از خانواده های رزمندگان، نگهبانی از زندان های حاوی عناصر مسلح داعش را ترک کنند.
هدف قرار دادن 2 زندان از سوی نیروهای ترکیه منجر به فرار 5 عنصر داعش شد.
نیروهای ترکیه 8 روستا را در مرز سوریه کنترل کردند.
این که آمریکا به ترکیه اجازه داده از حریم هوایی استفاده کند نشان می دهد که میان آنها یک توافق سری وجود دارد.
از احتمال تخلیه پایگاه آمریکایی در کوبانی نگران هستیم.
شرایط ما برای هر گونه قراردادی با رژیم سوریه شامل پذیرش منطقه خودمختار از سوی آن می شود.
شرایط ما همچنین شامل ادغام نیروهای ما در ارتش آینده سوریه می شود.

 

23:10 نیوزویک از  توپ باران تعدادی از نیروهای آمریکایی در تپه مشته نور در کوبانی توسط ارتش ترکیه خبر داده که ظاهراً عمدی نبوده است. منبع خبر نیوزویک نیروهای اطلاعاتی اقلیم کردستان و مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا بوده است. ظاهراً تعدادی از نیروهای آمریکایی در این منطقه در تیررس گلوله باران نیروهای ترکیه قرار گرفته اند. مقامات آمریکایی تعداد این نیرو‌ها را بین ۱۵ تا ۱۰۰ نفر ذکر کرده اند.

 

22:40 اردوغان: با وجود تهدیدات به عملیات در شرق فرات پایان نمی دهیم. به هر قیمتی تا عمق 32 کیلومتر پیشروی خواهیم کرد. هدف ما کردها نیستند، آنها بردران ما هستند.

 

22:38 پرواز بالگردهای آمریکایی در آسمان کوبانی

خبرنگار حاضر در کوبانی به کُردپرس گفت:هماکنون هلی‌کوپترهای آمریکایی بر فراز شهر کوبانی به پرداز درآمده‌اند.
ولات شیخو خبر داد:پس از توپباران ارتش ترکیه و لشکرکشی به مرز کوبانی،هلی‌کوپترهای امریکایی بر آسمان کوبانی پرواز کردند.

 

22:31 هلند صدور اسلحه به ترکیه را متوقف کرد. وزارت امور خارجۀ این کشور ضمن اعلام این خبر از اتحادیۀ اروپا خواسته است به علت حملۀ نظامی به شمال سوریه محدودیت هایی علیه ترکیه اعمال کند.

 

22:29 جان لاینز، مدیر اجرایی ABC News: تأملاتی دربارۀ کردها؛ سال 2014 در مرز سوریه - ترکیه ایستاده بودم و شاهد بودم کردها نگذاشتند داعش کوبانی را تصرف کند. آنها قابل احترام، وفادار و سرسخت ترین دشمن داعش بودند. آنها از غیرنظامیان و خبرنگاران محافظت کردند. امشب غیرنظامیان کرد توسط دومین ارتش ناتو کشته می شوند.

 

22:13 مظلوم کوبانی فرمانده ارتش دموکراتیک سوریه خبر فرار 5 تن از اسرای داعش از زندانی در قامیشلو را تأیید کرد. این زندان مورد اصابت چند راکت قرار گرفته و خسارت دیده است. نیروهای امنیتی زندان نتوانسته اند اسرای فراری را مجدداً دستگیر کنند.

 

22:03 منابع میدانی کردپرس در سرکانی خبر سقوط این شهر را تکذیب می کنند.

 

21:50 خبرنگار مستقر در سریکانی به کُردپرس گفت:هیچ سرباز ترکی وارد خاک شمال و شرق سوریه نشده است.
وی گفت: در حال حاضر تحرکی وجود ندارد فقط ارتش ترکیه در حال توپباران است.
دیار حمی افزود: در اطراف شهرک صنعتی سریکانی نبردها شدت دارد.
وی در پاسخ به این‌ سوال که چند روستا در کنترل ترکیه است،گفت: در حال حاضر هیچ روستایی در کنترل ترکیه باقی نمانده و آن روستاهایی که ترکیه به آن وارد شده بود،در فاصله یکی دو کیلومتری خط مرزی بود که الان توسط نیروهای ی.پ.گ بازپس گرفته شده است.

 

21:39 آمریکا فعلاً ترکیه را تحریم نمی کند

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا: از طریق رایزنی با وزارت دفاع، روی ارزیابی وضعیت در شمال شرق سوریه کار خواهیم کرد. برای جلوگیری از بحرانی شدن وضعیت انسانی در شمال شرق سوریه تلاش خواهیم کرد.

می توانیم خسارت زیادی به اقتصاد ترکیه وارد کنیم. آمریکا در حال حاضر تحریمی علیه ترکیه اعمال نخواهد کرد. ترامپ یک فرمان را امضا کرد که به ما قدرت اعمال تحریم علیه ترکیه را می دهد. واشنگتن می تواند اقتصاد ترکیه را فلج کند اگر مجبور به این کار شود.

 

21:36 کنستانتین کرامر تحلیل گر مسائل خاورمیانه با  انتشار تصاویری از بقایای خمپاره هایی که به شهر کردنشین نصیبین اصابت کرده اند، مدعی شد این خمپاره ها متعلق به ارتش ترکیه بوده و توسط کردها شلیک نشده اند. ارتش دموکراتیک نیز دخالت در این امر را تکذیب کرده است.

 

21:29 دیده بان حقوق بشر سوریه ادعا کرد شهر سرکانی به کنترل نیروهای ارتش ترکیه و ارتش آزاد سوریه در آمده است. کردپرس صحت این خبر را تأیید نمی کند.

 

21:20 خبرنگار میدانی مستقر در کوبانی به کُردپرس گفت: شبه‌نظامیان وابسته به ترکیه برای ورود به شهر کوبانی آماده می شوند. ولات شیخو تصریح کرد: تا امروز ارتش ترکیه در اطراف کوبانی اقدام‌ به توپباران و هجوم زمینی می‌کرد ولی از عصر امروز در خطوط مرزی مماس با‌ شهر کوبانی، خود را برای حمله به شهر آماده کرده است.

 

21:12 سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه ادعای گلوله باران شهرهای مرزی ترکیه از سوی نیروهای این گروه را تکذیب کرد. وی گفت این ادعاها برای سرپوش گذاشتن بر کشتار غیرنظامیان در قامیشلو ودیگر شهرهای شمال سوریه است.

 

21:10 استانداری ماردین در خبری مدعی شد: در اثر حمله خمپاره ای نیروهای YPG به شهر مرزی نصیبین در استان ماردین ۸ تن کشته و ۳۵ تن دیگر زخمی شدند.

 

20:44 ارتش دمکراتیک سوریه در گفت و گو با الحدث: توپ باران شدید قامیشلو ادامه دارد. بمباران شدید و بی هدف کوبانی از سوی ترکیه در جریان است. ترکیه موفق نشده هیچ کدام از اهداف خود را محقق سازد.

 

20:42 نیروهای کرد هنوز از پایگاه تخلیه شدۀ نیروهای آمریکایی حفاظت می کنند. کلاریسا وارد خبرنگار CNN در پایگاه تخلیه شدۀ نظامیان آمریکایی در شمال سوریه: نظامیانی که از پایگاه محافظت می کنند «احساس می کنند فروخته شده اند و فکر می کنند آمریکا در برابر حملات ترکیه کمکی به آنها نمی کند.»

 

20:37 وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش ایالات متحده اعلام کردند: بر اساس شواهد ترکیه قصد ندارد عملیات نظامی خود را در شمال سوریه متوقف کند.

 

20:35 داعش مسئولیت انفجار قامیشلو را به عهده گرفت. به گزارش رسانه های عربی، داعش مسئولیت انفجار انتحاری بعدازظهر امروز قامیشلو را به عهده گرفته است. در این انفجار 4 تن کشته و 9 تن مجروح شدند.

 

20:29 رئیس ستاد ارتش ایالات متحده در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر دفاع این کشور: ما به مبارزۀ خود علیه داعش در شمال و شرق سوریه ادامه خواهیم داد، جز در مناطقی که ترکیه عملیات نظامی خود را پیش می برد.

 

20:26 آمریکا کردها  را رها نکرده است؛ وزیر دفاع ایالات متحده در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس ستاد ارتش این کشور گفت ما کردها را رها نکرده ایم. ما به ترکیه چراغ سبز نداده ایم.

 

20:20 ارتش دموکراتیک سوریه: در پی هدف قرار گرفتن زندان جرکن در قامیشلو، 5 اسیر داعش از زندان گریختند.

 

20:16 مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده از ترکیه خواست حملات خود را به شمال سوریه متوقف کند. او به ترکیه توصیه کرد بیش از این به حملات خود ادامه ندهد و پیش از آن که دیر شود به کمک آمریکا و شرکایش یک راه حل مشترک پیدا کند.

 

19:29 عفو بین الملل دربارۀ احتمال بروز فاجعۀ انسانی به ترکیه هشدار داد. مدیر شاخۀ اروپایی عفو بین الملل گفت حملۀ نظامی ترکیه به شمال سوریه ممکن است باعث یک فاجعۀ عظیم انسانی شود و به ثباتی منطقه دامن بزند.

 

19:02 نخست وزیر پاکستان از حملۀ نظامی ترکیه به کردستان سوریه حمایت کرد. دولت پاکستان در بیانیه ای اعلام کرد عمران خان در تماس تلفنی با اردوغان حمایت خود را از حملۀ نظامی این کشور به شمال سوریه اعلام حمایت کرد و گفت «دعا می کند» ترکیه در نبرد با «تروریسم» پیروز شود.

 

18:40 برخی از کادرهای برجسته حزب دمکرات کردستان: هدف از حمله ترکیه به سوریه قتل عام و حذف کردها است

 شماری از کادرهای برجسته حزب دمکرات کردستان (پارتی) طی بیانیه ای خطاب به رهبر حزب، تاکید کردند که هدف از لشکر کشی و حمله ترکیه به کردستان سوریه قتل عام و حذف کردها است. (بیشتر بخوانید)

 

18:25 رئیس دیوان ریاست اقلیم کردستان: جنگ در سوریه به نفع داعش است

رئیس دیوان ریاست اقلیم کردستان، ضمن تاکید بر اینکه اقلیم درتلاش است که تنش در سوریه از راه های مسالمت آمیز حل شود، گفت که جنگ در کردستان سوریه به نفع گروه های تروریستی و داعش است. (بیشتر بخوانید)

 

18:18 اروپا از تهدید اردوغان خشمگین است؛ پس از آن که اردوغان اروپا را به باز کردن مرزها به روی پناه جویان تهدید کرد و خواستار سکوت کشورهای اروپایی در مقابل حملۀ این کشور به شمال سوریه شد، کشورهای اروپایی تصمیم به تنبیه ترکیه گرفتند. دونالد توسک رئیس شورای اروپا در واکنش به تهدید اردوغان گفت: «ما به هیچ وجه نمی پذیریم که پناه جویان به عنوان اسلحه ای برای گرو کشی علیه ما استفاده شوند.» قرار است روز دوشنبه موضوع تحریم ترکیه در شورای اروپا و پارلمان اروپا بررسی شود.

 

18:12 وزارت دفاع ترکیه هرگونه فعالیت نظامی که شهر قامیشلو یا منطقۀ دیرک را هدف قرار داده باشد، تکذیب کرد. این وزارتخانه اعلام کرد در مرزهای آن محدوده هیچ فعالیتی ندارد و ادعای هدف قرار گرفتن غیرنظامیان توسط ترکیه کذب است. این در حالی است که چند غیرنظامی در قامیشلو جان خود را از دست داده اند.

 

17:52 افزایش نارضایتی در میان مقامات نظامی و امنیتی آمریکا از تصمیم ترامپ برای تنها گذاشتن کردها
مقامات نظامی و امنیتی آمریکا به نشریه استرالیایی فایننشال ریویو گفته اند از تصمیم ترامپ برای تنها گذاشتن کردهای سوریه بسیار نگران هستند، زیرا این روندی که ترامپ در مقابل کردها در پیش گرفته در نهایت باعث محتاط شدن یا حتی از دست رفتن دیگر متحدان آمریکا خواهد شد. مقامات آمریکایی در مصاحبه با این نشریه نیروهای کرد سوریه را بهترین و وفادارترین متحدانی توصیف کرده اند که آمریکا داشته است.

 

17:39 مرکز اطلاعات کردستان سوریه: ارتش دموکراتیک سوریه همۀ روستاهای شرق گری سپی را که به کنترل نیروهای تحت حمایت ترکیه در آمده بودند، باز پس گرفته است. دو روستا در غرب این شهر در کنترل آنها باقی مانده است.

 

17:32 وزیر کشور ترکیه: 500 نفر که علیه عملیات شرق فرات در شبکه های مجازی تبلیغ می کنند، شناسایی شده اند. 121 تن در این ارتباط دستگیر شده اند.

 

17:28 اوضاع در کمپ الهول نا آرام است. زنان داعش از صبح امروز دست به شورش زده و به نیروهای امنیتی اردوگاه حمله کرده اند. ارتش دموکراتیک سوریه می گوید اوضاع را در کنترل دارد.

 

17:25 رییس جمهور فنلاند از آواره شدن کردهای سوریه و جایگزین کردن دیگر آوارگان عرب سوریه از سوی ترکیه ابراز نگرانی کرد. سائولی نینیستو در مصاحبه با نشریه وای ال ای این کشور، ضمن محکوم کردن حمله ترکیه به کردهای سوریه، گفت اروپا از ترکیه به عنوان حائل در مقابل آوارگان سوریه استفاده می کند. رییس جمهور فنلاند تاکید کرد که کردها بیشترین آسیب را از حملات ترکیه می بینند.

 

17:23 سوئد به دنبال تحریم تسلیحاتی ترکیه؛ آن لینده وزیر امور خارجۀ سوئد اعلام کرد کشورش از اتحادیۀ اروپا می خواهد ترکیه را به خاطر حملۀ نظامی به شمال سوریه از لحاظ تسلیحاتی تحریم کند.

 

17:05 دبیر کل ناتو در نشست خبری با وزیر امور خارجه ترکیه: PYD عضو ائتلاف بین المللی است

دبیر کل ناتو که به ترکیه سفر کرده است در نشست خبری با مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه عنوان کرد: PYD عضو ائتلاف بین المللی است. (بیشتر بخوانید)

 

16:55 مظلوم کوبانی فرمانده ارتش دموکراتیک سوریه: تنها کسی که می تواند از این فاجعه جلوگیری کند ترامپ است. مبارزان کرد و عرب فعلاً از اسرای داعش حفاظت خواهند کرد. مطمئن نیستم مدت زیادی بتوانیم به این کار ادامه دهیم.  اگر حملات ترکیه ادامه یابد، مبارزان ذخیره داریم که روانۀ نبرد خواهند شد. تروریست های سابق در میان نیروهایی هستند که با ترکیه همکاری می کنند.

 

16:44 فرانس پرس: در حملات امروز ترکیه به شمال سوریه دست کم 7 غیرنظامی جان خود را از دست داده اند. این خبرگزاری ادعا کرد 3 تن از کشته شدگان توسط تک تیراندازان ارتش ترکیه هدف قرار گرفته اند.

 

16:36 گزارش ها از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در خیابان منیر حبیب در برابر رستوران الاومری در قامیشلو حکایت دارد. گفته می شود این انفجار شماری کشته و زخمی بر جای گذاشته است. آمار تلفات احتمالی منتشر نشده است. خبرنگار بخش کردی صدای آمریکا این انفجار را ناشی از حملۀ راکتی دانست.

 

16:33 مرکز هماهنگی و عملیات نظامی ارتش دموکراتیک سوریه اعلام کرد حملات هوایی و توپخانه ای به سرکانی ادامه دارد و در حملات امروز تا کنون 9 غیرنظامی کشته شده اند. تعداد کشته شدگان هنوز از سوی منابع مستقل تأیید نشده است.

 

16:30 دبیرکل ناتو در استانبول با اردوغان دیدار کرد. این دیدار یک ساعته پشت درهای بسته انجام شد و خبری دربارۀ محتوای گفتگوها منتشر نشده است. استولتنبرگ با وزیر دفاع ترکیه نیز دیدار و گفتگو کرد.

 

16:28 پوتین از خطر فرار اسرای داعش در نتیجۀ حملۀ نظامی ترکیه به شمال سوریه ابراز نگرانی کرد.

پوتین گفت: «ارتش ترکیه در حال پیشروی است. کردها در حال ترک اردوگاه های اسرا هستند. ستیزه جویان داعش می توانند به هر طرفی فرار کنند. نمی دانم ترکیه کی می تواند این وضعیت را کنترل کند. این خطری برای همه ما است.»

 

14:28 تاکید دوباره مسکو بر آمادگی خود برای کمک به گفت‌وگوی دمشق و کردها

وزارت امور خارجه روسیه ضمن دعوت از همه طرفها به خویشتنداری، ارزیابی اقدامات خود و احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه، بار دیگر بر آمادگی خود برای کمک به آغاز گفت و گوهای میان دولت مرکزی و کردهای این کشور تاکید کرد. این در حالی است که پیشتر کردهای سوریه از پیشنهاد روسیه برای گفت و گو با دولت مرکزی استقبال کرده بودند با این حال مقامات دمشق آنها را به جدایی طلبی و فرمانبرداری از کشورهای دیگر متهم کرده و خاطر نشان ساختند که با چنین گروه هایی گفت و گو نمی کنند.

 

14:15 حزب جماعت اسلامی کردستان: آمریکا به کردهای سوریه پشت کرد

فراکسیون حزب جماعت اسلامی در پارلمان کردستان، ضمن تاکید بر اینکه آمریکا به کردهای سوریه پشت کرده خواستار اقدام ریاست و دولت اقلیم کردستان برای جلوگیری از قتل عام کردهای سوریه شد. (بیشتر بخوانید)

 

14:12 درخواست نماینده پارلمان کردستان برای توقف فعالیت شبکه الجزیره در اربیل

نماینده پارلمان کردستان درخواست کرد که دفتر شبکه الجزیره و دیگر رسانه های قطری، در اقلیم کردستان به دلیل حمایت این کشور از حمله ترکیه به کردهای سوریه، بسته و فعالیت آنان در اقلیم متوقف شود. (بیشتر بخوانید)

 

14:11 سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه درگفتگو با کردپرس: شماری از نیروهای ارتش دموکراتیک از مناطق دیگر به محلهای درگیری با ترکیه اعزام شده اند 
وی به کردپرس گفت: بخشی از نیروهای ارتش دموکراتیک از مناطق مختلف جمع اوری شده‌اند و به سمت مناطق درگیری با ترکیه فرستاده می‌شوند.

 

13:35 خبرنگار میدانی مستقر در کوبانی در گفت‌وگو با کُردپرس: کردها مقاومت جانانه ای در برابر دومین ارتش قدرتمند ناتو از خود نشان داده اند

ولات شیخو گفت: مردم همراه با نیروهای کُرد اجازه ورود ارتش ترکیه به کوبانی را نداده‌اند. (بیشتر بخوانید)

 

13:32 خبرگزاری A Haber نزدیک به حکومت ترکیه اعلام کرد در درگیری های تل رفعت 2 سرباز ارتش ترکیه کشته و 3 سرباز دیگر مجروح شده اند.

 

13:27 برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل اعلام کرد که به دلیل تشدید خشونت در شمال شرق سوریه در نتیجه عملیات نظامی ترکیه، تاکنون بیش از ۷۰ هزار نفر از ساکنان شهرهای سرکانی و گری سپی محل زندگی خود را ترک کرده و آواره شده اند.

 

13:19 روژ موسا خبرنگار مستقر در شمال سوریه به BBC گفت: تخمین زده می شود بیش از 100 هزار تن آواره شده و مناطق مرزی را ترک کرده اند.

 

13:02 در سومین روز از حملۀ نظامی ارتش ترکیه و متحدانش به شمال سوریه، صبح امروز نیروهای نظامی ایالات متحده و ارتش دموکراتیک سوریه با حمایت بالگردهای آمریکایی، در محدودۀ شهر عین عیسی در حدود 45 کیلومتری جنوب گری سپی، برای نخستین بار اقدام به گشت زنی مشترک کردند.

 

12:58 سازمان پزشکان بدون مرز: در نتیجه بمباران و گلوله باران شهر سرکانی در شمال شرق سوریه از سوی ترکیه، یک بیمارستان به دلیل فرار کارکنان آن، بسته شد.

 

12:52 خبرنگار الحدث: چندین خمپاره به اردوگاه آوارگان مبروکه در حد فاصل شهرهای سری کانی و گری سپی در شمال سوریه اصابت کرد.به دلیل گلوله باران از سوی ترکیه، تلاش برای خارج کردن 7 هزار آواره از اردوگاه در جریان است. ارتش دمکراتیک سوریه آوارگان موجود در اردوگاه مبروکه را به اردوگاه عریش منتقل خواهد کرد.

 

12:49 اقلیم کردستان در تدارک برای اسکان آوارگان کُرد سوری

در پی حمله نظامی ترکیه به کردستان سوریه که مراکز شهرها را هدف قرار گرفته و موجب جان باختن و مجروح شدن غیرنظامیان و آواره شدن ساکنین شده است، اقلیم کردستان خود را برای پذیرش و اسکان آوارگان این جنگ آماده می کند. (بیشتر بخوانید)

 

12:46 کره جنوبی نیز از رها شدن کردها توسط ترامپ ابراز نگرانی کرد
کوریا تایمز نوشت کسی چه میداند، شاید کره جنوبی بعد از کردها قربانی بعدی اتحاد با آمریکا شود. یک استاد داشگاه کره جنوبی گفته هرچند همپیمانی کره و آمریکا قابل مقایسه با همپیمانی ترامپ و کردها نیست، اما احتمال این که آمریکا به کره جنوبی نیز خیانت کند زیاد است.

 

12:44 رهبر اپوزیسیون ترکیه: ترکیه فوراً با دولت مرکزی سوریه وارد ارتباط و همکاری شود

کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در اظهاراتی با اشاره به عملیات چشمه صلح ارتش ترکیه در شمال سوریه عنوان کرد: در روند کنونی ترکیه باید فوراً با دولت مرکزی سوریه وارد ارتباط و همکاری شود. (بیشتر بخوانید)

 

12:18 یک خبرنگار مستقر در قامیشلو به کردپرس گفت: بمباران قامیشلو متوقف شده و وضعیت شهر آرام است
لورنس سلیمان خبرنگار مستقر در قامیشلو به کُردپرس گفت:در حال حاضر وضعیت در قامیشلو آرام است و توپباران و بمباران شهر متوقف شده است. ارتش دموکراتیک نیز اجازه پیشروی به ترک‌ها نمی دهد.

 

11:54 نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان: نگران حضور گروه های تندرو در عملیات ترکیه علیه کردهای سوریه هستیم

رئیس اقلیم کردستان عراق در پیامی درباره حمله ترکیه به شمال و شرق سوریه، از تلاش های خود برای توقف این جنگ خبر داد و بر نگرانی از حضور گروه های تندرو  در این عملیات تاکید کرد. (بیشتر بخوانید)

 

11:52 ادامۀ مناقشۀ چراغ سبز و چراغ قرمز ترامپ

یک مقام وزارت امور خارجۀ ایالات متحده گفت «این حرف ها را از خودشان در آورده اند، ما یک چراغ قرمز واضح به آنها دادیم.» این دیپلمات آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود، ادعا کرده شاهد گفتگوی تلفنی ترامپ و اردوغان بوده و ترامپ صراحتاً با حملۀ ترکیه به خاک سوریه مخالفت کرده است.

 

11:46 اتحادیۀ اروپا تحریم اقتصادی ترکیه را بررسی می کند

آملی دو مونچالین وزیر امور اروپایی فرانسه اعلام کرد اتحادیۀ اروپا در نشست هفتۀ آینده موضوع اعمال تحریم های اقتصادی علیه ترکیه را بررسی می کند. او با بیان این که تحریم ها روی میز است، افزود اروپا نمی تواند دست رو ی دست بگذارد و این وضعیت شوک آور را تماشا کند.

 

11:41 دبیرکل ناتو وارد ترکیه شد

ینس استولتنبرگ که پیشتر نگرانی های امنیتی ترکیه را مشروع دانسته و ترکیه به خویشتنداری و اقدام سنجیده و حساب شده دعوت کرده بود، برای گفتگو دربارۀ عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه با مقاقمات ترکیه، وارد استانبول شد.

 

11:30 شورای نظامی دیرالزور گروه بزرگی از نیروهایش را برای حمایت از ارتش دموکراتیک سوریه در مقابل حملات ترکیه به مرزهای شمالی اعزام کرد. این نیرو به طور کامل از اعراب منطقه تشکیل شده و از ابتدای تأسیس خود به ارتش دموکراتیک سوریه پیوسته است.

 

11:27 مرکز اطلاعات کردستان سوریه: نیروهای ارتش ترکیه دو ورودی شرقی و غربی شهر سرکانی را به کنترل خود در آورده اند. اینک تنها ورودی جادۀ حسکه در بخش جنوبی شهر باز است. شهر به طور کامل در کنترل نیروهای ارتش دموکراتیک است. بمباران و آتش توپخانه در جریان است.

 

10:48 ادعای توخالی لیندسی گراهام درباره حمایت از نیروهای کرد سوریه

مجله پولتیکو متن مکالمه تلفنی دو طنز پرداز روس با گراهام را منتشر کرده که در آن خود را خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه معرفی کرده و وی را دست انداخته اند. گراهام که اکنون هر روز در دفاع از کردهای سوریه توییت می کنند و به دنبال تحریم ترکیه است، به این دو شهروند روس که خود را وزیر دفاع ترکیه معرفی کرده اند گفته است وی نیروهای کرد سوریه را تهدیدی برای ترکیه می بیند. وی همچنین گفته است از ابتدا مخالف اتحاد  آمریکا با کردها بوده و این را به رئیس جمهور آمریکا نیز گفته است. سخنگوی گراهام صحت این مکالمه را تایید کرده است.

 

10:35 وزیر امور خارجه ترکیه: در نظر نداریم به بیش از عمق 30 کیلومتری شمال سوریه پیشروی کنیم

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی با اشاره به عملیات چشمه صلح عنوان کرد: هدف عملیات پاکسازی تروریست ها از منطقه است. پیشروی بیش از عمق 30 کیلومتر را در نظر نداریم. (بیشتر بخوانید)

 

10:33 ادامه کاهش ارزش لیر ترکیه همزمان با عملیات شرق فرات

روند افزایش قیمت دلار در ترکیه در طول سه روز اخیر ادامه ییدا کرده و صبح امروز قیمت دلار در بازار ارز ترکیه به مرز 5.9 لیر رسید. (بیشتر بخوانید)

 

10:21 رویترز: 29 تن از هم حزبی های ترامپ در مجلس نمایندگان ایالات متحده اعلام کردند طرحی برای تحریم ترکیه آماده می کنند. این نمایندگان گفته اند این اقدام پاسخی است به حملۀ ترکیه به متحدان کرد ایالات متحده در شمال سوریه. در همین حال، در مجلس سنا نیز سناتورهای هر دو حزب برای اعمال تحریم های شدید اقتصادی بر ترکیه اقدام کرده اند.

 

09:59 ترامپ به اردوغان گفت اگر می خواهی وارد [شمال سوریه] شوی، برو فقط مسألۀ داعش را حل کن. بقیه اش با من.»

 هانده فرات تحلیل گر روزنامۀ حریت ادعا کرد ترامپ در گفتگوی تلفنی روز یکشنبه به این صورت برای حمله به شرق فرات به اردوغان چراغ سبز نشان داده است.

 

09:17 کانون های وکلای 9 استان کردنشین ترکیه با برگزاری یک نشست و کنفرانس مطبوعاتی مشترک، حملۀ ترکیه به کردستان سوریه را محکوم کردند. این استان ها عبارتند از: دیاربکر، وان، آدی یامان، ماردین، بینگول، موش، تونجلی، شانلی اورفا و شرناخ.

 

09:13 واشنگتن ایگزامینر از یک مقام آمریکایی نقل کرده که آمریکا مخالف حمله نیست و ترکیه متحد امریکاست. این مقام آمریکایی ی پ گ را از اقمار پ ک ک در سوریه دانسته اما حمله ترکیه را غیر سازنده دانسته است. این مقام آمریکایی اهم تلاش کنونی کشورش را ایجاد ارتباط میان ترکیه و ی پ گ و برقرراری آتش بس عنوان کرده است.

 

09:07 مقامات آمریکایی به واشنگتن ایگزامینر گفته اند ترکیه برای انجام عملیات علیه کردهای سوریه درخواست کمک نظامی کرده اما دولت ترامپ این درخواست را رد کرده است. یک مقام آمریکایی گفته که در گفتگوی امریکا و ترکیه در روز یکشنبه این درخواست چند بار تکرار شده اما آمریکا جواب رد داده است.

 

09:01 وزارت دفاع ترکیه از کشته شدن یک سرباز ارتش ترکیه در عملیات «چشمه صلح» و زخمی شدن 3 سرباز دیگر خبر داد.

 

08:58 تماس تلفنی وزیر دفاع ترکیه با همتایان فرانسوی، انگلیسی و آمریکایی خود

در حالی که حمله نظامی ارتش ترکیه به شرق فرات ادامه دارد، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه در تماس های دیپلماتیک فشرده با همتایان فرانسوی، انگلیسی و آمریکایی خود تلفنی گفتگو کرد. (بیشتر بخوانید)

 

08:34 زیاد جیلان رئیس تشکیلات HDP در استان دیاربکر، به همراه 23 تن دیگر به خاطر اعتراض به حملات ترکیه علیه شمال سوریه دستگیر شد.

 

02:32 فرانس پرس خبر داد: ترامپ دو دیپلمات آمریکایی را مسئول میانجیگری میان کردها و ترکیه برای برقراری آتش بس کرده است
پیشتر نیز یک مقام وزارت خارجه آمریکا به رویترز اعلام کرده بود ترامپ در صدد برقراری آتش بس میان ترکیه و شبه نظامیان کرد است.

 

01:34 یک مقام وزارت خارجه آمریکا درگفتگو با رویترز خبر داد: ترامپ در تلاش است تا زمینه مشترکی برای دستیابی به توافق آتش بس در سوریه ایجاد کند. 
وی افزود: ترکیه در عملیات خود از خطوط قرمز آمریکا عبور نکرده است.
این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است اظهار کرد: اگر ترکیه به صورت غیر انسانی رفتار کند، هزینه دیپلماتیک و مالی هنگفتی بر آن متحمل خواهیم کرد.
وی گفت:بسیار نگران هستیم و عملیات نظامی ترکیه را یک ایده بد می دانیم.
به ترکیه هیچ گونه چراغ سبزی برای حمله به سوریه نشان ندادیم.
ترامپ پیشنهاد مذاکره، اعزام هزاران سرباز و یا ضربه مالی را ارائه داد.
خطوط قرمز شامل پاکسازی نژادی کردها می شود.
درک ما از عملیات این است که یک عملیات موقت می باشد و ترکیه اشتباه بزرگی مرتکب می شود.

 

01:14 وزارت دفاع ترکیه مدعی شد: از آغاز عملیات چشمه صلح ۲۲۸ شبه نظامی کرد کشته شده اند
وزارت دفاع ترکیه در خبری مدعی شد که از زمان آغاز عملیات چشمه صلح در شرق فرات، ۲۲۸ شبه نظامی کرد توسط نیروهای ارتش ترکیه و گروههای حامی آن کشته شده اند. این آمارها در حالی اعلام می شوند که طرف های کرد مدعی شده اند بیشترین میزان تلفات انسانی از میان غیرنظامیان و‌کودکان هستند.

 

00:56 عبدالباری عطوان، تحلیلگر سرشناس عرب: دو نظریه درباره شرایط منطقه ای و بین المللی مربوط به حمله ترکیه به کردهای سوریه مطرح شده که احتمال صحت نظریه دوم بیشتر است:

نظریه نخست: حمله پس از توافق میان روسیه، آمریکا، سوریه، ایران و ترکیه به عنوان طرف های اصلی بحران سوریه انجام شده و هدف آن نیز تضعیف نقش کردها، مهار گرایش جدایی طلبانه آنها و اطمینان دادن به ترکیه در رابطه با امنیت ملی خود است.
نظریه دوم: آمریکا با ایجاد شرایط لازم برای حمله و برداشتن نیروهای آمریکایی به عنوان مانع پیش روی آن، در واقع یک دام محکم برای اردوغان گذاشته همان گونه که پیشتر چنین کاری را با صدام انجام داده و وی را به صورت غیر مستقیم برای حمله به کویت تحریک کرد؛ سیاست های اردوغان در این اواخر دشمنان زیادی در خاورمیانه و اروپا برای وی به دنبال داشته و رابطه اش با ترامپ نیز به دلیل قرارداد خرید اس-400 از روسیه پرتنش است، همین مسئله باعث شده همگان در یک جبهه علیه وی متحد شوند.

 

00:51 ارتش ترکیه و ارتش دموکراتیک سوریه آمار قربانیان طرف مقابل را در درگیری ها اعلام کرده اند. ترکیه ادعا کرده 174 عضو ارتش دموکراتیک و ارتش دموکراتیک نیز ادعا کرده بیش از 100 سرباز ترک و شورشی سوری در درگیری های دو روز گذشته کشته شده اند. هیچ یک از طرفین آمار اعلامی طرف مقابل را تأیید یا تکذیب نکرده است.

 

00:43 محمود عثمان سیاستمدار کهنه کار کرد: تنها محکومیت از سوی جامعۀ جهانی در برابر حملات ترکیه به کردستان سوریه کافی نیست. یک اقدام ملموس لازم است تا از فاجعۀ انسانی و خونریزی علیه کردها، که تنها نیرویی بودند که در برابر داعش مبارزه کردند، جلوگیری کند.

 

00:43 چند نماینده کنگره نسبت به بیهوده بودن تلاش های لیندسی گراهام و همکارانش در جهت تحریم ترکیه به خاطر حمله به کردها هشدار داده اند. آنها می گویند قبل از اجرا شدن تحریم احتمالی، ترکیه کار خود را با کردهای سوریه به اتمام می رساند.  برایان شاتز و کریس مورفی از جمله نمایندگانی هستند که معتقدند قبل از تحریم ترکیه، کردها از شمال سوریه بیرون رانده یا کشته شده اند. (نقل از صفحه توییتر آنها)

 

00:27 آژانس نورث پرس: جنگنده های ارتش ترکیه در حال بمباران مرکز شهر سرکانی هستند. حملات هوایی شدید است. سراسر امروز این شهر هدف حملات متعدد قرار گرفته است. 

پنج شنبه 18 مهر 1398


23:44 ترامپ: ما داعش را صد در صد شکست دادیم و دیگر در مناطق تحت حملۀ ترکیه در سوریه نیرویی نداریم. ما کارمان را به خوبی انجام داده ایم. اینک ترکیه دارد به کردها حمله می کند؛ این ها 200 سال است با هم می جنگند. ما اکنون سه گزینه داریم: هزاران سرباز به آنجا بفرستیم و از لحاظ نظامی برنده شویم، از لخاظ مالی و با تحریم ترکیه را به سختی تنبیه کنیم، یا برای توافق میان ترکیه و کردها وساطت کنیم.

 

23:38 به گفتۀ تعدادی از خبرنگاران مستقر در شمال سوریه، روستای ترکمن نشین «حمام ترکمن» در جنوب گری سپی توسط جنگنده های ارتش ترکیه بمباران شده است. این امر باعث تعجب ساکنان منطقه و ناظران شده است.

 

23:28 الهام احمد، رئیس مشترک شورای اجرایی مجلس دموکراتیک سوریه در مصاحبه با شبکه خبری اسکای نیوز عربی:
هدف قرار دادن ثبات منطقه از طریق حملات ترکیه، خطر بزرگی برای تامین امنیت عناصر زندانی داعش نزد ما به شمار می آید.
اظهار ات مقامات سوریه مانع از دستیابی به راه حل های قابل قبول می شود.
مناطق تحت تسلط کردها اگر به کنترل ترکیه درآیند، دیگر به دست سوریه بازنمی گردند.
اظهارات معاون وزیر خارجه سوریه (فیصل مقداد) تحریک آمیز است و راه گفت و گو را می بندد.
دمشق از عملیات ترکیه اطلاع قبلی داشته و پیامد آن چه در جریان است بر عهده رژیم سوریه است.

 

23:25 محمد علی صالح روزنامه نگار سوری: تقریباً تمام ساکنان سرکانی و گری سپی خانه های خود را ترک کرده و از شهر خارج شده اند. آمار تلفات در حال افزایش است.

 

23:22 حسن حسن پژوهشگر ارشد مسائل سوریه و داعش: آمریکا و روسیه متفقاً با محکومیت حملۀ نظامی ترکیه به شمال سوریه در نشست شورای امنیت مخالفت کردند. این اتفاقی نیست که هر روز بتوانیم شاهد آن باشیم.

 

23:20 ان بی سی نیوز: رهبران جهان یک صدا حملۀ ترکیه به شمال سوریه را محکوم کردند

 

22:52 عایشه آفندی در گفت‌وگو با کُردپرس: تسلیم شدن در قاموس کُردها نیست/پ.ک.ک در سوریه حضور ندارد

عایشه آفندی همسر صالح مسلم و از رهبران پ ی د به کردپرس گفت:ما بجای تمام‌ جهان در برابر تروریسم جنگیدیم، اما هدیه ای که جهان به ما داد،اجازه به تجاوز یک دشمن خونخوار به سرزمینمان بود. (بیشتر بخوانید)

 

22:44 سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه: جنگ هنوز به داخل سرکانی و گری سپی نرسیده است. ارتش ترکیه و تروریست های متحد آنها نتوانسته اند وارد نقاطی شوند که می خواستند. اجازه نمی دهیم به آسانی پیشروی کنند. نیروهای ما به شدت مبارزه می کنند.

 

22:38 فرمانده ی پ گ در محور گری سپی سقوط چند روستا در این منطقه را تکذیب کرد 
یکی از فرماندهان ی.پ.گ در محور گری سپی به کُردپرس گفت: خبر سقوط چند روستا در محور گری سپی و سرکانی دروغ است و تنها یک جنگ روانی از سوی ترکیه است. احمد حمی افزود: همانطور که مصطفی بالی سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک عنوان کرد، جنگ در این روستاها ادامه دارد.

 

22:35 فرمانده ی پ گ از درگیری شدید کردها و ترکیه در اطراف سریکانی خبر داد 
لوند حسن فرمانده ی.پ.گ در محور سرکانی به کُردپرس گفت: در حال حاضر نبرد در روستای "علوک" در شرق سرکانی و روستای"تل حلف"در غرب این شهر ادامه دارد.

 

22:15 آژانس فرانس پرس: در پی ناکامی شورای امنیت از صدور بیانیۀ محکومیت اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه به خاطر وتوی آمریکا و روسیه، وزیر امور خارجۀ فرانسه نشست فوری ائتلاف بین المللی ضد داعش را خواستار شد.

 

21:57 یونان اقدام نظامی یک جانبۀ ترکیه در شمال سوریه را محکوم کرد. در بیانیۀ وزارت امور خارجۀ این کشور آمده است: «یونان کاملاً از موضع اتحادیۀ اروپا حمایت می کند، اقدام نظامی یک جانبۀ جدید ترکیه در خاک یک کشور مستقل را محکوم می کند و خواستار پایان فوری عملیات نظامی در شمال سوریه است.»

 

21:42 رئیس جمهوری فرانسه حمله «یکجانبه» ترکیه به سوریه را «قاطعانه» محکوم کرد

امانوئل ماکرون گفت: «من با قاطعیت حمله نظامی یکجانبه در سوریه را محکوم می‌کنم و ترکیه را به توقف هر چه سریع‌تر این عملیات فرامی‌خوانم.» وی افزود: «این خطر هست که این حمله به تجدید حیات داعش کمک کند، بنابراین ترکیه باید مسئولیت آن را بپذیرد.» وزارت امور خارجه فرانسه بعدازظهر پنج‌شنبه در اعتراض به حمله ترکیه به خاک سوریه، سفیر این کشور در پاریس را احضار کرد.

 

21:27 آمریکا و روسیه از صدور بیانیۀ شورای امنیت در محکومیت حملۀ نظامی ترکیه به شمال سوریه ممانعت کردند.

 

21:17 کلی کرافت، نمایندۀ ایالات متحده در سازمان ملل متحد: «اگر ترکیه مطابق قوانین بازی نکند، از جمعیت آسیب پذیر محافظت نکند و نتواند تضمین کند که داعش از این فرصت برای تجدید حیات استفاده نمی کند، برایش عواقبی خواهد داشت.»

 

21:02 کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت سازمان ملل از ترکیه درخواست کردند که عملیات نظامی خود را در شمال سوریه متوقف کند. باید برای کاهش تنش در سوریه تلاش کرد. بر یکپارچگی خاک سوریه تاکید می کنیم.

 

21:01 ستاد فرماندهی نیروهای ملسح ترکیه مدعی شد: در مجموع 11 روستا در سرکانی و گری سپی به کنترل نیروهای ارتش ترکیه - ارتش آزاد سوریه درآمده است. صحت این خبر از سوی ارتش دموکراتیک سوریه تایید نشده است.

 

20:46 ترکیه و ارتش دموکراتیک سوریه یکدیگر را به هدف قرار دادن غیرنظامیان متهم می کنند. بر اساس اعلام منابع نزدیک به ارتش دموکراتیک سوریه، تا کنون 9 غیرنظامی در شمال سوریه جان خود را از دست داده اند. رسانه های نزدیک به حکومت ترکیه نیز اعلام کرده اند در حملات خمپاره ای ارتش دموکراتیک به خاک ترکیه 6 غیرنظامی جان خود را از دست داده اند. بر اساس اخبار و تصاویر منتشر شده، در میان قربانیان هر دو طرف کودکان مشاهده می شوند.

 

20:41 دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار کاهش تنش در شمال سوریه شد. آنتونیو گوترش به روزنامه نگاران گفت: «من به شدت نگران بالاگرفتن تنش در شرق سوریه هستم. لازم است که از تنش کاسته شود.» گوترش پیشتر نیز خواستار خویشتنداری ترکیه شده بود.

 

20:32 مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجۀ ترکیه: فرانسه و اسرائیل می خواهند سوریه را تجزیه کنند. بشار اسد نمی تواند اتحاد سوریه را حفظ کند. YPG بخشی از کمیتۀ تدوین قانون اساسی نیست، بنابراین روند با مشکلی مواجه نمی شود. YPG از داعش به عنوان اسلحه استفاده می کند.

 

20:25 دستگیری سردبیر خبرگزاری دیکَن به اتهام انتشار مطالب علیه عملیات «چشمه صلح» 

فاتح کوکخان دیللَر، سردبیر خبرگزاری Diken، به اتهام انتشار مطالب علیه عملیات موسوم به "چشمه صلح" نیروهای مسلح ترکیه در شرق فرات دستگیر شد. (بیشتر بخوانید)

 

20:10 نادیا مراد برندۀ جایزۀ صلح نوبل و بازماندۀ نسل کشی ایزدیان توسط داعش: من قویاً تجاوز ترکیه به شمال شرق سوریه را محکوم می کنم و خواهان پایان یافتن همۀ اقدام خشونت آمیز هستم. جان غیرنظامیان بی گناه منطقه یک بار دیگر در خطر قرار گرفته و ستیزه جویان اسیر داعش ممکن است فرار کنند و هرگز با عدالت روبرو نشوند.

 

20:02 شورای نظامی آشوریان، از شاخه های ارتش دموکراتیک سوریه، اعلام کرد نیروهایش را برای مبارزه با ارتش ترکیه و گروه های شورشی تحت حمایتش به مرزهای شمالی اعزام می کند.

 

19:54 شورای نظامی الهول اعلام کرد به نبرد با ارتش ترکیه و شورشیان سوری در مرزهای شمالی ملحق می شود. به این ترتیب جز نیروهای امنیت داخلی، نیروی نظامی دیگری برای محافظت از اردوگاه 69 هزار نفری الهول باقی نمی ماند.

 

19:49 درخواست برقراری منطقه پرواز ممنوع از سوی مجلس دموکراتیک سوریه

سینام محمد نمایندۀ مجلس دموکراتیک سوریه در ایالات متحده اعلام کرد مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه خواهان برقراری پرواز ممنوع برای حفاظت از غیرنظامیان است. سینام محمد گفت: «ما خواستار برقراری پرواز ممنوع در منطقۀ خود هستیم. به این ترتیب دست کم شاهد تلفات غیرنظامیان نخواهیم بود.»

 

19:47 فنلاند و نروژ در اعتراض به حملۀ نظامی ترکیه به شمال و شرق سوریه، صادرات اسلحه را به این کشور متوقف کردند.

 

19:43 دیده بان حقوق بشر سوریه: عناصر مسلح وابسته به ترکیه از 3 محور به شهر سرکانی حمله کرده و در حال حاضر در داخل شهر درگیری شدیدی میان آنها و نیروهای کُرد در جریان است.

 

19:30 فیصل المقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه: سوریه به همه شهروندان خود و بازگشت آنها اهمیت می دهد و وطن همه فرزندان خود است. اگر ارتش سوریه در منطقه حضور داشت و برخی قدرت ها (گروه ها) آن را هدف قرار نمی دادند، رژیم ترکیه نمی توانست حمله کند. آغوش سوریه به روی شهروندان خود باز است با این حال بر اساس منطق جدایی طلبی گفت و گو نمی کنیم. با کسی که خود را تحت تصرف قدرت های خارجی قرار داد، گفت و گو نمی کنیم و وی را تروریست می دانیم. رژیم ترکیه از جبهه نصره حفاظت می کند و تروریستی نمانده که آنکارا از وی حمایت نکرده باشد.

 

19:07 فیصل المقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه: بهتر است اردوغان را دروغگویی توصیف کنیم که از زمان تعامل با بحران سوریه، دروغ در وی ریشه گرفته است. اردوغانِ درها را به روی 170 هزار تروریست باز کرد تا در سوریه دست به کشتار بزنند. اردوغان باید مجازات شود و تاریخ نیز وی را مجازات خواهد کرد چرا که یک جنایتکار جنگی در حق ملت سوریه است.

 

19:06 سخنگوی وزارت امور خارجه ایتالیا اعلام کرد که این وزارتخانه سفیر ترکیه در رم را برای اعتراض به تصمیم آنکارا برای اعزام نیرو به شمال سوریه جهت حمله به گروه های مسلح کُرد احضار کرده است. لوییجی دی مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا پیشتر حمله ترکیه به شمال شرق سوریه را غیر قابل قبول خوانده و خواستار توقف فوری درگیری شده بود.

 

19:03 صالح مسلم: مسعود بارزانی می تواند مانع حملات ترکیه به شمال سوریه شود

صالح مسلم، سخنگوی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه در اظهاراتی با اشاره به حمله نظامی ارتش ترکیه به شمال سوریه عنوان کرد: بارزانی به وسیله نیروهای ائتلافی ضد داعش می تواند مانع حملات ترکیه به شمال سوریه شود. (بیشتر بخوانید)

 

19:02 نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان: نگران حضور گروه های تندرو در عملیات ترکیه علیه کردهای سوریه هستیم

رئیس اقلیم کردستان عراق در پیامی درباره حمله ترکیه به شمال و شرق سوریه، از تلاش های خود برای توقف این جنگ خبر داد و بر نگرانی از حضور گروه های تندرو  در این عملیات تاکید کرد. (بیشتر بخوانید)

 

19:00 «ابراهیم برو» عضو روابط خارجی انجمن‌ میهنی کُرد سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس: پ.ک.ک دست از کُردستان سوریه بردارد

عضو روابط خارجی انجمن‌ میهنی کُرد سوریه اظهار کرد: جنگی که در کُردستان سوریه انجام‌ می‌شود، جنگ‌ میان دولت ترکیه و پ.ک.ک است. (بیشتر بخوانید)

 

18:37 خبرنگار المیادین: اصابت خمپاره به منطقه نصیبین ترکیه در نزدیکی مرز سوریه، 2 کشته و 24 زخمی بر جای گذاشت.

الحدث: شمار قربانیان گلوله باران آکچا قلعه ترکیه از سوی نیروهای کُرد سوری، به 4 تن افزایش یافته است.

 

18:35 نشریه نیوز ایکس هند از انتقاد وزارت امور خارجه این کشور از حمله ترکیه به شمال سوریه خبر داده است. این نشریه به بیانیه هند یک روز پس از حملات ترکیه به شمال سوریه اشاره کرده که گفته است ترکیه این عملیات را به بهانه مبارزه با تروریسم انجام می دهد در حالی که کردها مبارزه واقعی را با داعش کردند. هند اقدام ترکیه را مایه بی ثباتی و نقض حاکمیت سوریه دانسته است.

 

18:24 الحدث: وزارت امور خارجه ایتالیا سفیر ترکیه در رم را در رابطه با عملیات نظامی این کشور در شمال سوریه احضار کرد.

 

18:21 اعلام آمادگی روسیه برای میانجیگری میان ترکیه و سوریه

وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به گفت و گوی تلفنی سرگئی لاوروف با برهم صالح در رابطه با عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، اعلام کرد که مسکو​ و​ بغداد​ آماده میانجی گری میان آنکارا و دمشق هستند.
 

17:54 برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در گفت و گوهای تلفنی جداگانه با عبدالله دوم، پادشاه اردن، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، تجاوز نظامی ترکیه به خاک سوریه را مورد بحث و بررسی قرار داد.

 

17:48 سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد نیروهای ارتش ترکیه و گروه های وابسته به آنها، 7 روستای واقع در مناطق گری سپی و سرکانی را به کنترل خود در آورده اند. این خبر هنوز از سوی ارتش دموکراتیک سوریه تأیید نشده است.

 

17:36 استاندار شانلی اورفا: در اثر اصابت 4 خمپاره به مرکز آکچاکاله 2 تن کشته و 46 تن دیگر مجروح شده اند.

 

16:58 حزب کردی هدی پار: مداخله نظامی ارتش ترکیه در شمال سوریه جنگ کرد – ترک نیست

حزب کردی اسلام گرای هدی پار ترکیه، در بیانیه ای با اشاره به آغاز عملیات نظامی ارتش ترکیه در منطقه شرق فرات عنوان کرد: مداخله نظامی ارتش ترکیه در شمال سوریه جنگ کرد – ترک نیست. (بیشتر بخوانید)

 

16:48 واکنش دمشق به اظهارات اردوغان: به گزارش خبرگزاری رسمی دولت سوریه یک منبع رسمی در وزارت امور خارجه این کشور گفت «پس از پشتیبانی مداوم از تروریسم در سوریه و آموزش و مسلح کردن عناصر تروریستی و اعزام آنها برای کشتار شهروندان سوری، رئیس رژیم ترکیه امروز اظهاراتی بیان کرد که تنها از سوی یک فرد به دور از واقعیت بیان می شود و طی آن درباره اصرار خود بر دفاع از ملت سوریه صحبت کرد. در حالی که وی از طریق حمایت از تروریسم و پشتیبانی از گروه های تروریستی خود، در خون این ملت غرق است که شهروندان سوری را در مناطق مختلف سوریه به قتل رسانده و همچنان به قتل می رساند. اظهارات امروز اردوغان درباره نگرانی در قبال ملت سوریه و دفاع و صیانت از حقوق آنان در حالی است که به بهانه مبارزه با تروریسم به ساکنان بی خطر شمال سوریه تعرض می کند.»

 

16:39 یکی از مقامات ارشد کُردستان سوریه در گفت‌وگو کُردپرس: مبارزان‌ ما برای دموکراسی می‌جنگند/سلطانیسم شکست می‌خورد

سمیرا حاجی علی گفت: مردم‌ ما خانه‌های خود را ترک نمی‌کنند، مقاومت می‌کنیم. (بیشتر بخوانید)

 

16:32 سخنگوی وزارت خارجه عراق: عملیات ترکیه در سوریه باعث افزایش نفوذ تروریسم و تشدید بحران آوارگی می‌شود

سخنگوی وزارت خارجه عراق بر مخالفت کشورش با عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه تاکید کرد و نسبت به پیامدهای آن هشدار داد. (بیشتر بخوانید)

 

16:30 نیکولاس ای. هراس پژوهشگر مسائل خاورمیانه: نمی توان انکار کرد که عناصر داعش و القاعده در میان نیروهای تحت حمایت ترکیه حضور دارند. همچنین نمی توان جرائم آنها را در عفرین انکار کرد.

 

16:16 کاوه عزیزی از رهبران پیشین شورای میهنی کردهای سوریه و از مخالفان PYD در گفتگو با کردپرس : همانطور که شاهد هستید حملات ارتش ترکیه به کردستان سوریه آغاز شده است و به نظر می رسد طی روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد.
وی افزود: در این حملات شهرهای مختلفی همچون سرکانی، گری سپی و دربسی و ... مورد تهاجم ارتش ترکیه قرار گرفته اند.
کاوه عزیزی تاکید کرد: ما‌خواهان راه حل دیپلماتیک برای معضل کنونی هستیم و مخالفت خود را با حمله ترکیه اعلام میکنیم و معتقدیم که جامعه بین الملل و شورای امنیت سازمان ملل باید در این خصوص ورود نماید در غیر این صورت خطر جدی کردهای سوریه را تهدید می کند. (فایل صوتی)

 

15:59 دیده بان حقوق بشر سوریه و رسانه های نزدیک به دولت مرکزی سوریه از ناکامی ارتش ترکیه و شورشیان تحت حمایتش در پیشروی زمینی خبر می دهند. در حالی که رسانه های ترکیه از صبح امروز بر پیشروی 5 تا 8 کیلومتری و کنترل چندین روستا تأکید کرده اند، شواهد حاکی از آن است که ارتش ترکیه با مقاومت نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه روبرو شده و در پیشروی توفیقی نداشته است.

 

14:45 مرکز اطلاعات کردستان سوریه: شمار کسانی که در اثر حملات ترکیه مجبور به ترک محل زندگی خود شده اند، به 100 هزار تن رسیده است. اغلب این افراد از سرکانی و گری سپی آواره شده اند و برخی از قامیشلو و شهرهای دیگر.

 

15:41 یوسف حمود از سخنگویان ارتش آزاد سوریه: نیروهای ما برای نبرد با ارتش دموکراتیک سوریه به شمال سوریه وارد شده اند. او گفت این نیروها به سمت دو شهر سرکانی و گری سپی پیشروی می کنند.

 

15:38 فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان: در حال حاضر زندگی صدها هزار غیر نظامی در شمال سوریه در خطر است. بر نیاز فوری به تضمین رسیدن بدون محدودیت کمک های بشردوستانه به دست آوارگان جدید هر جا که لازم باشد، تاکید می کنیم. کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان بار دیگر این موضع خود را تکرار می کند که هر گونه بازگشت پناهجویان به سوریه باید داوطلبانه و عزتمندانه باشد و زمانی انجام شود که بازگشت امن باشد.

 

15:24 نماینده کُرد پارلمان سوریه: تماس‌هایی میان دمشق و کردها در جریان است و فضای حاکم مثبت است

یک نماینده کُرد پارلمان سوریه از برقراری تماس هایی میان دولت مرکزی و ارتش دمکراتیک برای مقابله با حمله ترکیه به شمال شرق این کشور و فضای مثبت میان دو طرف خبر داد. (بیشتر بخوانید)

 

15:20 روژ موسا خبرنگار میدانی مستقر در شمال سوریه: شبه نظامیان تحت حمایت ترکیه توانسته اند وارد روستاهای یبسه و تل فندر در شرق گری سپی شوند. حملات ارتش دموکراتیک به آنها ادامه دارد به طوری که نمی توانند آزادانه در این دو روستا تردد کنند. درگیری و بمباران در سرکانی و گری سپی ادامه دارد.

 

15:14 خبرنگار آر تی عربی روسیه در سوریه هر گونه تسلط نیروهای ارتش ترکیه و شبه نظامیان سوری وابسته به آن بر هر گونه مکانی در شمال شرق سوریه را تکذیب کرد

 

14:40 اردوغان ادعا کرد تا این لحظه در عملیات «چشمۀ صلح» 109عضو YPG/PKK کشته شده اند. این در حالی است که رسانه های متعدد اعلام کرده اند تعداد جان باختگان، اعم از نظامی و غیر نظامی، تقریباً 22 تن است.

 

14:30 آژانس نورث پرس: بسیاری از ساکنان سرکانی محل زندگی خود را ترک کرده و به سمت حسکه می روند. موج خروج از شهر از دیروز آغاز شده و هنوز ادامه دارد.

 

14:19 اردوغان اروپا را تهدید کرد و خواستار سکوت اتحادیه در برابر عملیات شرق فرات شد

اردوغان خطاب به اروپا گفت: اگر حملۀ ما به شمال سوریه را تجاوز بخوانید، مرزهایمان را به روی 3.6 میلیون پناهنده باز می کنیم و آنها را به سوی شما روانه می کنیم. کسانی که اشغال PKK و YPGرا نمی ببینند علیه اقدامات ما برای اتحاد سوریه سخنوری می کنند. شما همان گونه در گوشه بمانید ما به راه خود ادامه می دهیم.

 

14:12 تعقیب قضایی رؤسای مشترک HDP به خاطر مخالفت با حملۀ ترکیه به شمال سوریه

پروین بولدان و سزایی تملی به خاطر اظهاراتشان در مخالفت با حملۀ ترکیه به شمال سوریه با تعقیب قضایی مواجه می شوند. پرونده ای برای رسیدگی به اتهامات آنان تشکیل شده است.

 

14:07 خبرنگار بخش کردی صدای آمریکا: همزمان با توپ باران شهرها و روستاها، درگیری میان ارتش ترکیه و ارتش دموکراتیک سوریه در گری سپی و تل ابیض ادامه دارد. جنگنده های ترکیه عینی عیسی را در 50 کیلومتر مرزهای سوریه - ترکیه بمباران می کنند. شهر دیرک در نزدیکی مرزهای عراق با آتش توپخانه گلوله باران می شود.

 

14:00 وزارت دفاع ترکیه ادعا کرد: مسیر مواصلاتی گری سپی - سرکانی در نزدیکی روستای تل اکرم به کنترل نیروهای ارتش ترکیه درآمده است. روستاهای تاباتین و المشرفه در حد فاصل گری سپی - سرکانی به کنترل نیروهای ارتش ترکیه درآمده است. پیشروی به سمت سرکانی و گری سپی ادامه دارد.

 

13:28 المانیتور: مقامات غربی می گویند ترکیه قصد دارد ابتدا مناطق حد فاصل کوبانی و سرکانی را، که اینک در کنترل کردها است، تصرف کند و پس از آن تا بزرگراه M4 در عمق حدوداً 30 کیلومتری پیشروی کند.

 

13:26 الهام احمد رئیس مشترک شورای اجرایی مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه در یک کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل پایخت بلژیک: آمریکا به وعده های خود عمل نکرد. آمریکا قول داده بود ترکیه به کردستان سوریه حمله نمی کند.

 

13:21 فرمانده کل نیروهای مدافع زن در گفت‌وگو با کردپرس: دولت‌ سوریه اراده‌ای برای رویارویی با ترکیه ندارد/آمریکا مسئول جنگ امروز است

 فرمانده کل نیروهای مدافع زن گفت: این یک‌ دروغ بزرگ‌ است که ترکیه برای حفاظت از مردم‌ به شمال سوریه آمده است. ترکیه قصد تجزیه سوریه را دارد. (مشروح گفتگو)

 

13:17 رسانه های ترکیه از ورود شبه نظامیان ارتش آزاد سوریه به مناطق شرق رودخانۀ فرات برای حمایت از عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه خبر دادند.

 

13:10 تاکید ایران بر لزوم  توقف فوری حملات و خروج نظامیان ترکیه از خاک سوریه 

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با ابراز نگرانی نسبت به اقدام نظامی ترکیه در داخل سرزمین های سوریه و با توجه جدی به وضعیت انسانی و خطرات مترتب بر غیر نظامیان در منطقه تحت درگیری، توقف فوری حملات و خروج نظامیان ترکیه از خاک سوریه را مورد تاکید قرار می دهد. شرایط کنونی منطقه، نتیجه دخالت های فرامنطقه ای به ویژه از سوی امریکاست. رفع تنش پیش آمده فقط از طريق اقدامات مسالمت آميز و با احترام به حاکمیت ملی و تمامیت سرزمینی سوریه و نیز توافق آدانا امکان پذیر است.

 

12:47 ادعای پیشروی نیروی زمینی ارتش ترکیه و متحدانش در شمال سوریه توسط منابع مختلف تکذیب می شود. در حالی رسانه های ترکیه به نقل از وزارت دفاع ترکیه مدعی شده اند این نیروها از 5 تا 8 کیلومتر در خاک سوریه پیشروی کرده اند. مقامات کرد سوری در گفتگو با کردپرس، روزنامه نگاران مستقل و رسانه های سوری این ادعاها را تکذیب کرده اند.

 

12:40 الهام احمد رئیس مشترک شورای اجرایی مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه در یک کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل پایخت بلژیک: همۀ دنیا می دانند که ترکیه داعش را به وجود آورد. الهام احمد خواستار اعلام پرواز ممنوع برای متوقف کردن حملات هوایی ترکیه به شهرهای شمال سوریه شد. وی همچنین درخواست کرد با نقض قوانین بین المللی از سوی ترکیه مقابله شود. او از کشورهای جهان خواست سفرا و نمایندگان خود را از ترکیه فرا بخوانند.

 

12:22 واکنش منفی سیاستمداران و رسانه های آمریکا به اظهارات جدید ترامپ درباره کردها

برخی شخصیت های آمریکایی، اظهارات جدید رییس جمهور این کشور را که گفته بود « کردها در جنگ جهانی به ما کمک نکردند» و آمریکا به این علت آنها را دربرابر حمله ترکیه تنها گذاشت، به شدت مورد نکوهش قرار داده اند. (بیشتر بخوانید)

 

12:20 مسعود بارزانی: آمریکا مانع بروز فاجعه‌ ای دیگر برای کردها شود

رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) در دیدار با سرکنسول آمریکا در اربیل خواستار محفاظت این کشور و ائتلاف بین المللی ضد داعش از کردها در سوریه شد. (بیشتر بخوانید)

 

12:15 نسرین عبداله فرمانده کل یگانهای مدافع زنان در گفتگو با کردپرس: اگر از ورود ترکیه به خاک سوریه جلوگیری نشود، در آینده وارد کشورهای دیگر خواهد شد. اکنون عراق کشوری است که [بخشی از آن] تحت اشغال ترکیه است، سوریه کشوی است که [بخشی از آن] در اشغال ترکیه است. موضع گیری کشورها[ی عربی و غربی] را ارزشمند می دانیم. این موضع گیری ها باید به یک تصمیم منجر شود که آن هم مکانیسمی برای متوقف کردن ترکیه است. (فایل صوتی)

 

12:12 خبرگزاری های عربی: نیروهای ترکیه ظرف چند ساعت اخیر یک پالایشگاه نفت، یک سد و انبارهای غلات را در شمال شرق سوریه هدف قرار دادند.

 

12:07 نسرین عبداله فرمانده کل یگانهای مدافع زنان در گفتگو با کردپرس: جنگ بین نیروهای ارتش دموکراتیک و ارتش ترکیه تقریباً در تمام مرز در جریان است. ارتش ترکیه هنوز نتوانسته وارد خاک شمال سوریه شود. تعدای غیر نظامی جان خود را از دست داده اند که زن و کودک هم در میان آنها دیده می شود. (فایل صوتی)

 

11:59 مقامات آمریکایی به واشنگتن پست گفته اند که ترکیه روی هدف قرار دادن تاسیسات نظامی تمرکز کرده و به نظر می آید برخی تاسیسات نظامی که آمریکا برای نیروهای کرد ایجاد کرده آسیب دیده باشند. واشنگتن پست همچنین از نامه ۵۰ نماینده دموکرات به ترامپ و هشدار نسبت به عواقب تصمیمش خبر داده است.

 

11:55 المیادین: جبهه مردمی آزادیبخش فلسطین ضمن محکومیت شدید تجاوز نظامی ترکیه به شمال سوریه، نسبت به تبدیل دخالت کنونی به اشغال نهایی هشدار داد.

 

11:33 وزارت دفاع ترکیه: حملات نظامی در قالب عملیات «چشمۀ صلح» در شمال سوریه، از زمین و هوا دامه دارد.

 

11:09 عضو حزب محافظه کار سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس: میان آمریکا و ترکیه درخصوص حمله به شمال سوریه توافق صورت گرفته است

عضو حزب محافظه کار سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس گفت : حمله ترکیه با چراغ سبز آمریکا صورت گرفته است. (بیشتر بخوانید)

 

10:59 هاکان دمیر سردبیر پایگاه خبری آنلاین بیرگون صبح امروز پس از حمله به خانه اش دستگیر شد. همکارانش علت دستگیری وی را پوشش اخبار حملۀ ترکیه به شمال سوریه ذکر کرده اند. اتحادیۀ کارکنان مطبوعات ترکیه خواستار آزادی فوری وی شده است.

 

10:56 پلیس ترکیه 78 تن را به خاطر انتشار اخبار عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه دستگیر کرد. این افراد متهم به «نشر اکاذیب» و «نفرت پراکنی» در شبکه های اجتماعی شده اند.

 

10:52 ارتش دموکراتیک سوریه: نفوذ زمینی ترکیه در محور تل حلف و علوک دفع شد.

 

10:51 خبرنگار خبرگزاری رسمی سوریه در حسکه: ارتش ترکیه روستای تل ارقم در حومه سرکانی را بمباران کرد.

 

10:46 آژانس نورث پرس: جنگنده های ارتش ترکیه شهر مرزی سرکانی را به شدت بمباران کردند. هنوز غیرنظامیان زیادی در شهر و حومۀ آن حضور دارند.

 

10:40 پارلمان کردستان عراق خواستار توقف حمله ترکیه به شمال و شرق سوریه شد

پارلمان کردستان عراق با صدور بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی از حمله ترکیه به شمال و شرق سوریه، خواستار توقف این عملیات شد. (بیشتر بخوانید)

 

10:39 نویسنده استرالیایی در مصاحبه با کردپرس: ترکیه مدل عفرین را در منطقه شرق فرات اجرا می کند

آنتونی دوبوسون به کردپرس گفت: انتظار می رود ترکیه منطقه شرق فرات را پس از تصرف آن به عفرین دیگری تبدیل کند. (بیشتر بخوانید)

 

10:37 لوند حسن فرمانده YPG در سریکانی به کُردپرس گفت: ارتش ترکیه وارد هیچ نقطه‌ای از شمال سوریه نشده است.
وی افزود درحال حاضر اوضاع ارام است.
این فرمانده YPG خاطرنشان کرد: شب گذشته یک ستون‌مخفی کماندوی وابسته به ترکیه سعی داشت از روستای مرزی سریکانی وارد شوند که توسط نیروهای ما هدف قرار گرفتند و ناکام ماندند.

 

10:18 حسن حسن تحلیلگر ارشد مسائل سوریه و داعش: «تصمیم حمله به کردستان سوریه توسط سه مرد اتخاذ شده است: اردوغان، ترامپ و پوتین.»

 

10:13 یک خبرنگار مستقل در کردستان سوریه: گروه های شورشی سوری تحت حمایت ترکیه ازمقاومت نیروهای کرد غافلگیر شده اند. آنها انتظار داشتند عملیات سریع تر از این پیش برود و زود تمام شود.

 

10:12 ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه از پیشروی کماندوهای ارتش ترکیه در سرکانی پس از بمباران جنگنده ها و توپخانه ارتش ترکیه خبر داد. کماندوهای ارتش پس از ورود به سرکانی در بخش شمالی این منطقه در حال حرکت به سمت مرکز هستند.

 

10:10 مراد یتکین روزنامه نگار و تحلیل گر ترک: با توجه به واکنش های رسمی صورت گرفته نسبت به عملیات نظامی در شمال سوریه، به نظر می رسد تر کیه در عرصۀ دیپلماتیک منزوی شده است. چندین کشور، از سوریه تا آلمان و از عربستان سعودی تا سوئد، این عملیات را محکوم کرده اند. رئیس کمیسیون اروپا موضع گرفته و خواستار پایان دادن به عملیات شده است. کنگرۀایالات متحده ترکیه را به «تحریم های شدید» تهدید کرده است.

 

09:46 ابراز نگرانی شدید استرالیا از وضعیت کردها به دنبال حمله ترکیه

نخست وزیر استرالیا ترکیه را مسئول وضعیت بی ثبات شمال سوریه دانست و نسبت به وضعیت کردها بعد از حمله ترکیه ابراز نگرانی کرد. (بیشتر بخوانید)

 

09:45 افزایش نگرانی ها از تغییر بافت جمعیت مناطق کردنشین سوریه و قدرت گرفتن داعش

نهادهای بین المللی  می گویند ترکیه با تصرف مناطق کردنشین شمال سوریه ،چند میلیون آواره دیگر مناطق سوریه را در آن اسکان خواهد داد و از سوی دیگر، ممکن است کردها هزاران جنگجوی داعش را رها کنند و این گروه تروریستی از این فرصت برای سازماندهی مجدد خود استفاده کند. (بیشتر بخوانید)

 

09:27 حملات توپخانه ای به سرکانی مجدداً آغاز شد

 

09:21 روژ موسا خبرنگار میدانی در کردستان سوریه: نیروهای ارتش دموکراتیک در روستای ام الخیر سرکانی به گروهی از شورشیان افراط گرا درگیر شده اند. در این درگیری 15 عضو این گروه کشته و 35 تن دستگیر شده اند.

 

09:16 یکی از مقامات ارتش دموکراتیک سوریه: ارتش ترکیه موانع مرزی مقابل شهر باستانی تل حلف در غرب سرکانی را برداشته است. انتظار می رود یک حملۀ زمینی از این نقطه آغاز شود.

 

09:12 مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه: پیشنهاد لاوروف برای مذاکره با دمشق را مثبت ارزیابی می کنیم

مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه در بیانیه ای عنوان کرد: پیشنهاد سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در خصوص توسعه ابعاد مذاکره میان ما با دولت مرکزی سوریه را مثبت ارزیابی می کنیم. (بیشتر بخوانید)

 

09:11 HDP حمله ارتش ترکیه به شمال و شرق سوریه را محکوم کرد

پروین بولدان و سزایی تملی، روسای مشترک حزب کُردی دموکراتیک خلق ها (HDP) در مصاحبه مطبوعاتی با قرائت بیانیه ای تحت عنوان "بر علیه جنگ با کردشستان سوریه همصدا شوید؛ پیروز ما خواهیم بود" عملیات نیروهای ارتش ترکیه در شمال و شرق سوریه را محکوم کردند. (بیشتر بخوانید)

 

09:09 اردوغان: ترکیه با کردها هیچ مشکلی ندارد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی در اظهاراتی با اشاره به عملیات چشمه صلح نیروهای مسلح ترکیه در شرق فرات عنوان کرد: ما با کردها هیچ مشکلی نداریم؛ هدف ما گروه های تروریستی است. (بیشتر بخوانید)

 

09:07 گزارش تصویری تلویزیون NTV ترکیه از آرام بودن اوضاع در ساعات اولیه صبح امروز در گری سپی خبر می دهد. بمباران گری سپی تا نیمه های شب ادامه داشته و مناطق بمباران شده به طور کامل تخلیه شده است. حملات توپخانه ای و هوایی ارتش ترکیه به گری سپی فعلا متوقف شده است.

 

08:59 هفت روستا در محدوده اعزاز - الباب تحت کنترل نیروهای ارتش آزاد سوریه توسط نیروهای YPG هدف قرار گرفت. نیروهای YPG در تلاش برای نفوذ به منطقه عملیاتی سپر فرات از سمت تل رفعت هستند. (خبرگزاری هابر۷ ترکیه)

 

08:48 گزارشی از آخرین تحولات پیرامون عملیات چشمه صلح (1)

تا این لحظه 181 هدف از مواضع ارتش دموکراتیک سوریه/ YPG در شرق فرات توسط موشک ها و توپ های ترکیه مورد اصابت قرار گرفته است. همچنین 42 حمله نیز از طرف نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه / YPG به مرزهای ترکیه ثبت شده است. (بیشتر بخوانید)

 

 

08:01 روزنامه دیوار به نقل از خبرنگار اعزامی به منطقه مرزی اعلام کرد: روستان شَنیورت در منطقه قیزیل تپه در استان ماردین از سوی نیروهای مسلح ترکیه تخلیه شد.

 

03:58 ارتش دموکراتیک سوریه: از کشورهای عربی (عربستان سعودی، امارات متحدۀ عربی، بحرین، اردن، مصر، لبنان، لیبی، کویت و عراق) و همچنین کشورهای غربی (انگلستان، فرانسه، هلند، کانادا و آلمان) تشکر می کنیم که در این شرایط دشوار نسبت به مردم شمال شرق سوریه با افتخار عمل کردند.

 

03:53 جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده و نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور در واکنش به تصمیم ترامپ که چراغ سبزی به ترکیه برای حمله به شمال سوریه بود، گفت: ترامپ سیاست کاخ سفید را دنبال نمی کند و باید برکنار شود.

 

03:51 فرانسوا اولاند رئیس جمهور سابق فرانسه: کشور ما اجازه نمی دهد ترکیه کردها را قتل عام کند. امنیت و آرامش ما به خطر افتاده است.

 

03:42 وزارت دفاع ترکیه: از آغاز عملیات در شمال سوریه تا کنون 181 موضع نظامی هدف بمباران جنگنده ها و توپ های هوویتزر قرار گرفته اند.

 

03:35 ولادیمیر فون ویلگنبرگ خبرنگار هلندی: بمباران و گلوله باران شدید روستاهای قره موخ و علیشیر در نزدیکی کوبانی ادامه دارد. نیروهای YPG به حملات پاسخ می دهند.

 

03:12 براینت هریس، خبرنگار المانیتور در کنگرۀ ایالات متحده: تحریم معمولاً برای رقبایی مانند روسیه به کار می رود. سناتور لیندسی گراهام و سناتور کریس فون هولن با پیشنهاد تحریم های سخت علیه یک متحد ناتو، به حملۀ ترکیه به کردهای سوریه پاسخ دادند.

 

03:09 وزارت دفاع ترکیه: یگان هایی از نیروهای ویژه (تکاور) به پیشروی خود در شرق فرات در چارچوب عملیات چشمه صلح ادامه می دهند.

 

03:07 هاوار نیوز: ارتش ترکیه گری سپی و روستاهای بوبان و صفتک در حومه کوبانی را به شدت بمباران و با آتش توپخانه گلوله باران کرد. گفته می شود ساکنان گری سپی در حال ترک این شهر هستند. هم اکنون این بمباران ها در مناطق مرزی قطع شده است.

 

02:59 الحدث: کانادا نیز حمله نظامی ترکیه به کردها در شمال شرق سوریه را محکوم کرد. کریستیا فریلند وزیر امور خارجۀ کانادا اعلام کرد: «کانادا حملۀ امروز ترکیه به شمال سوریه را قویاً محکوم می کند. ما خواستار حفاظت از غیر نظامیان هستیم و از همۀ طرف ها می خواهیم در چارچوب قوانین بین المللی به مسئولیت های خود عمل کنند.»

 

02:54 الجزایر ضمن تاکید بر اهتمام خود به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه: با سوریه به دنبال تجاوز نظامی ترکیه به شمال این کشور اعلام همبستگی می کنیم و با تعرض به حاکمیت کشورها به شدت مخالفیم.

 

02:40 آمار دیده بان حقوق بشر سوریه از قربانیان غیرنظامی نخستین روز از عملیات موسوم به «چشمه صلح»

در نتیجه حملات ارتش ترکیه 8 غیرنظامی کشته و 13 تن مجروح شده اند. کشته شدگان غیرنظامی از این قرارند:

یک زن و مرد و فرزند خردسال آنها در حومه گری سپی
یک مرد و یک زن از مسیحیان سریانی در محله بشیریه قامشلو
یک دختربچه در حومه قحطانیه
یک مرد دیگر در حومه گری سپی

 

02:32 آمار دیده بان حقوق بشر سوریه از قربانیان نظامی نخستین روز از عملیات موسوم به "چشمه صلح"
دست کم 11 نیروی ارتش دمکراتیک سوریه و 6 نیروی مهاجم که هنوز مشخص نیست از ارتش ترکیه هستند یا گروه های سوری وابسته به آن، در جریان درگیری کشته شده اند. بیش از 33 نیروی ارتش دمکراتیک سوریه نیز در نتیجه حملات هوایی، توپ باران و درگیری مسلحانه زخمی شده اند.

 

01:50 خالد المحامید، نایب رئیس سابق هیئت مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه در گفت و گو با الحدث: تجاوز نظامی ترکیه به شمال سوریه به معنای نابودی روند آستانه است.

 

01:49 اردوغان: ترامپ دربارۀ منطقۀ امن تصمیم درستی گرفت. او تلاش می کند با توئیت هایش از فشار داخلی بر خود بکاهد. مبارزه با داعش پس از تأسیس منطقۀ امن متوقف نمی شود.

 

01:25 العربیه: ترکیه برای توجیه و تشریح عملیات نظامی خود در شمال شرق سوریه، از طریق نماینده دائم خود در سازمان ملل، یک نامه به شورای امنیت ارسال کرد. ترکیه در این نامه تاکید کرده که از حق دفاع از خود در شمال شرق سوریه برخوردار است.

 

01:11 مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا: به ترکیه برای تجاوز به خاک سوریه چراغ سبز نشان ندادیم. ترامپ تصمیم گرفت که نیروهای آمریکایی را از مسیر خطر در سوریه دور کند. پمپئو همزمان تاکید کرد که ترکیه نگرانی های امنیتی مشروعی دارد.

 

01:06 مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به موضع عربستان در قبال عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه: بسیاری از مردم یمن را کشتید و مردمان دیگری را نیز گرسنه کردید؛ با چه رویی با عملیات چشمه صلح مخالفت می کنید؟

 

00:55 ترامپ: ترکیه باید عملیات را به شیوه ای «انسانی» پیش ببرد، اما اگر اردوغان این گونه عمل نکند «بهای اقتصادی سنگینی پرداخت خواهد کرد. وی گفت با تحریم ترکیه موافق است اما اگر عملیات نظامی ترکیه از خطوط تعیین شده عبور کند، عواقب باید سخت تر باشد.

 

00:44 قباد طالبانی در توئیتر: «حملات ارتش ترکیه به کردستان سوریه داعش و دیگر گروه های افراط گرا را تقویت خواهد کرد، بافت جمعیتی مناطق عمدتاً کردنشی سوریه را تغییر خواهد داد و به یک بحران دیگر پناه جویان منتهی خواهد شد. این حمله همچنین مذاکرات صلح برای آیندۀ این کشور را متوقف خواهد کرد. جهان باید برای پایان دادن به این حملات وارد عمل شود.»

 

00:39 ولادیمیر فون ویلگنبرگ روزنامه نگار هلندی و کارشناس مسائل سوریه اعلام کرد ارتش دموکراتیک سوریه در مارع جبهه ای برای مقابله با نیروهای ارتش آزاد گشوده و مواضع این گروه را با سلاح های سنگین هدف قرار داده است.

 

00:37 عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر در گفت و گوی تلفنی با همتای عراقی خود برهم صالح، تحولات سوریه و حمله  نظامی ترکیه به خاک سوریه را مورد بررسی قرار داد.

 

00:34 طرح سنای ایالات متحده برای تحریم ترکیه که توسط سناتورهای هر دو حزب آماده شده، دارایی های رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و وزرای کلیدی کابینۀ وی را هدف قرار داده است.

 

00:31 جنان موسی خبرنگار مشهور پرونده داعش از پناه گرفتن ۱۰۰۰ شهروند کوبانی در مقر آمریکایی ها در نزدیکی کارخانه قدیمی سیمان کوبانی خبر داد.

 

00:29 پس از مصر، لبنان، عربستان و عراق، 4 کشور عرب امارات، بحرین، کویت و اردن نیز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را محکوم کردند
امارات ضمن محکومیت شدید حمله ترکیه به شمال سوریه، تاکید کرد: تجاوز نظامی ترکیه به خاک سوریه، یک تحول خطرناک و تعرض غیر قابل قبول به حاکمیت یک کشور عرب است.
بحرین: حمله ترکیه نقض غیر قابل قبول مبانی قانون بین المللی است.
کویت: عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه، تهدید مستقیم امنیت و ثبات در منطقه به شمار می آید و احتمال دستیابی به راه حل سیاسی را تضعیف می کند.
اردن: از ترکیه می خواهیم که حمله خود را متوقف کند و مسائل را با گفت و گو حل و فصل کند؛ با هر گونه نقض حاکمیت سوریه مخالفت و هر گونه تجاوزی که یکپارچگی آن را تهدید کند، محکوم می کنیم.

 

00:28 سناتور لیندسی گراهام از حصول توافق دو حزبی در کنگره برای تحریم ترکیه خبر داد. گراهام نوشت: «خوشحالم که با سناتور کریس فون هولن دربارۀ تحریم های شدید علیه ترکیه به خاطر حمله سوریه به یک توافق دو حزبی رسیدیم. اگر چه دولت نمی پذیرد علیه ترکیه اقدام کند، من انتظار حمایت قوی از هر دو حزب دارم.»

 

00:07 شیخ تمیم امیر قطر در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ضمن اعلام حمایت دوحه از عملیات نظامی «چشمه صلح» ارتش ترکیه در شرق فرات بر «دوستی میان دو کشور» تأکید کرد.

 

00:04 ارتش دموکراتیک سوریه: ارتش اشغالگر ترکیه و گروه های وابسته به آن حمله زمینی به شهر گری سپی را آغاز کردند. نیروهای ما به مقابله با آنها پرداختند و خسارت های سنگینی به آنها وارد کردند. 

چهارشنبه 17 مهر 1398


23:47 مصطفی بالی سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه: حملۀ زمینی ارتش ترکیه در گری سپی توسط مبارزان ارتش دموکراتیک دفع شد. نظامیان ترکیه تا این لحظه هیچ پیشروی نداشته اند.

 

23:42 ژان ایو لودریان وزیر امور خارجۀ فرانسه: من حملۀ یک جانبۀ ترکیه به سوریه را محکوم می کنم. این حمله امنیت و فعالیت های بشردوستانۀ ائتلاف را تضعیف می کند و می تواند بر امنیت اروپایی ها تأثیر بگذارد. این حمله باید متوقف شود. موضوع در شورای امنیت مطرح شده است.

 

23:36 جیم اینهوف رئیس کمیسیون خدمات نظامی سنای ایالات متحده حملۀ نظامی ترکیه به شمال سوریه را «غیر قابل قبول» خواند و قول داد که این حمله به خاطر به خطر انداختن مبارزه علیه داعش، «عواقب اقتصادی، دیپلماتیک و امنیتی جدی» خواهد داشت.

 

23:26 قامیشلو، سرکانی و گری سپی اهداف حملۀ زمینی ارتش ترکیه

بر اساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای زمینی ترکیه از 3 محور وارد شرق فرات شده اند: از غرب به قامیشلو، از دو جبهه به گری سپی و از یک جبهه به سرکانی.

 

23:18 شروان درویش سخنگوی شورای نظامی منبج: زندان الجرکین که اسرای داعش در آن نگهداری می شوند، توسط جنگنده های ارتش ترکیه هدف قرار گرفت. خطرناک ترین اعضای داعش در این زندان به سر می برند.

 

23:09 عملیات زمینی ارتش ترکیه علیه کردستان سوریه آغاز شد.

پس از نشست اردوغان با وزیر دفاع، رئیس ستاد نیروهای مسلح و رئیس سازمان اطلاعات ملی ترکیه، فرمان آغاز عملیات زمینی صادر شد. وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد حملۀ زمینی از سه محور آغاز شده است.

 

23:03 برهم صالح، رئیس جمهوری عراق تجاوز نظامی ترکیه به شمال شرق سوریه را محکوم کرد

صالح گفت: دخالت نظامی ترکیه در سوریه یک بحران خطرناک است که منجر به یک فاجعه انسانی خواهد شد، توانایی تروریست ها برای سازماندهی دوباره عناصر باقی مانده را تقویت خواهد کرد و خطری برای امنیت منطقه ای و بین المللی به شمار می آید. باید جامعه بین الملل برای مهار فاجعه متحد شود و از راه حل سیاسی برای درد و رنج شهروندان سوریه از جمله کردها پشتیبانی کند تا در صلح، امنیت و کرامت از حقوق خود برخوردار شوند.

 

22:57 اتحادیه عرب اعلام کرد که بنا به درخواست مصر، شنبه هفته آینده برای بررسی عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه جلسه فوق العاده برگزار خواهد کرد.

 

22:40 نشست اردوغان و مقامات ارشد سیاسی و نظامی برای بررسی عملیات شرق فرات

اردوغان با وزیر دفاع، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و رئیس سازمان اطلاعات ملی ترکیه دیدار کرد. هدف  از این دیدار بررسی ابعاد و وضعیت جنگ در شمال سوریه اعلام شده است.

 

22:36 حزب اتحاد آشوریان سوریه در پی کشته شدن دو شهروند آشوری در بمباران محلۀ بشیریه در شهر قامیشلو، بیانیه ای منتشر و در آن حملات ارتش ترکیه به شمال سوریه را محکوم کرد. این حزب هشدار داد که وجود میسحیان آشوری و دیگر مسیحیان در معرض خطر است.

 

22:25 جنگ زمینی آغاز نشده است

تلویزیون NTV به نقل از ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه اعلام کرد: نیروی زمینی ارتش ترکیه تا این لحظه وارد خاک سوریه نشده است. در پی پاکسازی عناصر تهدید آمیز توسط بمباران های هوایی و توپخانه ای نیروهای زمینی حرکت خود را آغاز خواهند کرد. عملیات زمینی ارتش ترکیه بر اساس نتایج به دست آمده از بمباران ها صورت خواهد گرفت.

 

22:23 یک مقام مسئول در وزارت خارجه عربستان سعودی: عربستان تجاوز ارتش ترکیه به برخی مناطق در شمال شرق سوریه را محکوم می کند. تجاوز نظامی ترکیه تعرض آشکار به وحدت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه به شمار می آید.

 

22:15 وزیر دفاع فرانسه: حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه باید متوقف شود

به نوشتۀ رویترز، وزیر دفاع فرانسه خواستار توقف عملیات نظامی ترکیه در مناطق شمال شرقی سوریه شد. فلورنس پارلی گفت: «این عملیات برای امنیت کردها خطرناک است. خطرناک است چون به سود دولت اسلامی است که ما پنج سال با آن مبارزه کردیم. باید متوقف شود.»

 

22:12 مرکز اطلاعات کردستان سوریه: تا این لحظه 6 غیرنظامی در بمباران جنگنده ها و توپخانۀ ارتش ترکیه کشده شده اند. دو تن در قامیشلو، دو تن در روستای مشرفه در سرکانی و دو تن در روستای متکلته در گری سپی.

 

22:06 بیانیه 28 کشور عضو اتحادیه اروپا در خصوص حمله نظامی ارتش ترکیه به شمال سوریه:
28 کشور عضو اتحادیه اروپا در بیانیه ای ضمن درخواست از ترکیه برای پایان دادن به عملیات خود در شمال سوریه عنوان کردند: «اتحادیه اروپا از ترکیه می خواهد تا به حمله یک جانبه خود به شمال سوریه خاتمه دهد. شمال سوریه شروط لازم بر اساس استانداردهای بین المللی به منظور بازگشت پناهندگان به آن منطقه را آن گونه که ترکیه تحت عنوان منطقه امن طراحی کرده است ندارد. اتحادیه اروپا در مناطقی که حقوق ساکنان آن منطقه نادیده گرفته شود، کمکی به ایجاد ثبات و یا توسعه در آن منطقه نخواهد کرد»

 

22:02 «آلدار خلیل» در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به آخرین تلاش‌های دیپلماتیک در خصوص توقف جنگ در شمال سوریه گفت: در حال حاضر وضعیت مناسب نیست و آمریکا به وعده‌های خود عمل نکرد.

وی در پاسخ به این سوال که وزیر امور خارجه روسیه به نزدیکی کُردها و دولت مرکزی اشاره کرده، توضیح داد: روسیه در مواضع خود شفاف نیست و سابقه بدی در قضیه عفرین دارد.

رییس مشترک جوامع دموکراتیک سوریه تصریح کرد: ما از ابتدا گفته‌ایم آماده مذاکره با دولت مرکزی هستیم و امروز یا فردا باید با آن‌ها تعامل و مذاکره کنیم.

وی تصریح کرد: اگر دولت مرکزی در مذاکره جدی است باید در مقابل تجاوزات ترکیه بایستد.

 

22:01 مروان قامیشلو، از مسئولان رسانه ای ارتش دموکراتیک سوریه در گفتگو با رویترز گفت درگیری میان نیروهای آنها و ارتش ترکیه در طول تمام مرز در جریان است و ارتش دموکراتیک سوریه به حملات ترکیه پاسخ می دهد.

 

21:55 خبرنگار بخش کردی صدای آمریکا: در بمباران محلۀ بشیریه در شهر قامیشلو که محل سکونت کردها و مسیحیان آشوری است، یک غیرنظامی مسیحی جان خود را از دست داده و اعضای خانوادۀ وی مجروح شده اند.

 

21:46 ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه: از آغاز عملیات «چشمه صلح» تا این لحظه توپخانه ارتش ترکیه و همچنین جنگنده های ارتش ۵۵ هدف از مواضع ارتش دموکراتیک سوریه / YPG را در شهرهای سرکانی و گری سپی هدف قرار داده اند.

 

21:44 وزارت خارجه لبنان عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را محکوم کرده و آن را تجاوز به یک کشور برادر عرب برشمرد. وزارت خارجه لبنان اعلام کرد عملیات نظامی ترکیه در اصل اشغال خاک سوریه است و مردم این کشور را در معرض کشتار، آوارگی و فرار قرار می دهد.

 

21:42 ارتش دموکراتیک سوریه: جنگنده های ترکیه اردوگاه آموزشی قنطری متعلق به ائتلاف بین المللی در نزدیکی گری سپی را بمباران کردند. علاوه بر این، پایگاه دیده بانی نیروهای ائتلاف که 24 ساعت پیش از حمله تخلیه شده بود، هدف حمله قرار گرفته است.

 

21:41 نقشۀ جنگ داخلی سوریه، سازمان مردم نهاد ناظر بر جنگ در سوریه و عراق اعلام کرد در نتیجۀ حملات سنگین ارتش ترکیه، هزاران غیرنظامی برای ورود به کردستان عراق به سمت دروازۀ مرزی سکلکا هجوم برده اند.

 

21:34 مصطفی بالی، سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه: کوبانی، شهری که ماه ها در برابر داعش مقاومت کرد و راه را برای شکست داعش هموار کرد، توسط ارتش ترکیه بمباران شد.

 

21:30 مرکز هماهنگی و عملیات نظامی ارتش دموکراتیک سوریه: در پی حملۀ گستردۀ ارتش ترکیه، درگیری سنگین در همۀ نوار مرزی شمال سوریه، در مواضع دفاعی ارتش دموکراتیک سوریه در دیرک، قامیشلو، درباسیه، سرکانی و گری سپی ادامه دارد. حملات غیرنظامیان را نیز هدف قرار داده و آ«ها را مجبور به ترک خانه هایشان کرده است.

 

21:19 سرگئی لاگودینسکی رئیس کمیتۀ پارلمانی مشترک ترکیه - اتحادیۀ اروپا: حملۀ ترکیه به شمال سوریه مانعی برای هرگونه شراکت در آینده است. وی از اتحادیۀ اروپا خواست هیچ گونه کمک مالی به طرح ترکیه برای اسکان پناه جویان در خارج از خاک این کشور پرداخت نکند.

 

21:10 مرکز اطلاعات کردستان سوریه: ترافیک در جاده های منتهی به قامیشلو و شهرهای دیگر کردستان سوریه به خاطر فرار مردم از بمباران و درگیری  سنگین است. گفته می شود دروازۀ مرزی سمالکا میان سوریه و عراق نیز به خاطر هجوم مردم شلوغ است. اینترنت ضعیف و برق برخی نقاط قطع است.

 

21:04 لاوروف: آمریکا بازی بسیار خطرناکی با نیروهای سوریه دموکراتیک (کردها) در پیش گرفته است. وزیر امور خارجه روسیه که به قزاقستان سفر کرده است: آمریکا ابتدا «شبه دولت» کرد‌های سوریه را در شمال شرقی این کشور برپا کرد و اکنون حمایت خود را از آن‌ها بر می‌دارد. چنین نگرش بی محابایی در قبال این موضوع بسیار حساس می‌تواند به کل منطقه آتش بزند و ما باید با هر قیمتی از آن اجتناب کنیم. (صدا و سیما)

 

20:52 پلینگ قامشلو، رئیس شورای نظامی قامشلو در گفتگو با خبرگزاری هاوارنیوز با اشاره به آغاز حملات ارتش ترکیه به شرق فرات عنوان کرد: «به منظور جلوگیری از حملات ارتش ترکیه به شهروندان و ساکنین شرق فرات هفت نقطه از مواضع ارتش ترکیه را هدف قرار داده ایم. در چارچوب حق دفاع مشروع، از شهروندانمان دفاع خواهیم کرد»

این در حالی است که خبرهای منتشر شده از داخل ترکیه حاکی از اثابت دو خمپاره به مرکز شهر مرزی جیلان پینار در استان شانلی اورفا و شش خمپاره به مرکز شهر مرزی نصیبین در استان ماردین است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، خمپاره های شلیک شده به جیلان پینار از سرکانی و خمپاره های شلیک شده به نصیبین از قامشلو پرتاب شده اند که به عنوان واکنش به حملات گسترده ارتش ترکیه به شهرهای سرکانی و گری سپی صورت می گیرد.

 

20:50 ترامپ: واشنگتن از عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه پشتیبانی نمی کند. ترکیه از این پس مسئول باقی ماندن عناصر داعش در زندان و عدم بازگشت این گروه است. از ترکیه انتظار داریم که به همه تعهدات خود پایبند باشد و همچنان وضعیت را از نزدیک دنبال می کنیم. ترکیه باید به تعهدات خود در حفاظت از غیر نظامیان و اقلیت های شمال شرق سوریه پایبند باشد و از هر گونه بحران انسانی جلوگیری کند. ترامپ عملیات نظامی ترکیه در سوریه را یک ایده بد خوانده و تاکید کرده که هیچ نیروی آمریکایی در منطقه انجام عملیات مذکور حضور ندارد.

 

20:42 هیمن کوبانی، نمایندۀ ارتش دموکراتیک سوریه در ائتلاف بین المللی: ترکیه اعلام کرد عملیا محدود خواهد بود، اما آنچه در عرصۀ میدانی جریان دارد از ادعاهای تکیه بسیار دور است. جنگنده های ترکیه مناطق مرزی را در محدوده ای به طول 600 کیلومتر و عرض 40 کیلومتر هدف قرار داده اند.

 

20:37 لوند حسن فرمانده نیروهای ی‌.پ.گ در سریکانی به کُردپرس گفت: عصر امروز پس از حمله ارتش ترکیه، نیروهای ما با سلاح سنگین پاسخ تجاوزات ترکیه را دادند.
وی افزود: علاوه بر سرکانی در دربسیه و نصیبین هم مواضع ارتش ترکیه را با سلاح سنگین هدف قرار دادیم.

 

20:34 شروان درویش، سخنگوی شورای نظامی منبج از درگیری نیروهای این شورا با نیروهای سوری تحت حمایت ترکیه در روستاهای نزدیک منبج خبر داد. به گفتۀ وی 4 تن از نیروهای ارتش آزاد در این درگیری کشته شده اند.

 

20:32 اسکای نیوز عربی: وزارت خارجه هلند، سفیر ترکیه در آمستردام را احضار کرد و اعتراض خود نسبت به حمله نظامی به شمال سوریه را به وی ابلاغ کرد.

 

20:25 مصطفی بالی سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه: 4 غیرنظامی، از جمله یک نوجوان 16 ساله، در بمباران تربه سپی در شرق قامیشلو مجروح شدند.

 

20:21 خبرنگاران حاضر در کردستان سوریه: توپخانۀ ارتش ترکیه شهرها و روستاهای گری سپی، قطوف و کرباتلی را شدیداً گلوله باران می کند.

 

20:08 ارتش دموکراتیک سوریه از توقف همۀ عملیات های این گروه علیه داعش خبر داد. این گروه علت این اقدام را لزوم تمرکز بر مقابله با حملۀ ارتش ترکیه و متحدانش اعلام کرده است.

 

20:01 وزارت خارجه مصر ضمن محکومیت شدید تهاجم ترکیه به خاک سوریه، خواستار برگزاری جلسه فوق العاده اتحادیه عرب برای بررسی این مسئله شد.

 

19:57 رویترز اعلام کرد سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان در حال نهایی کردن بیانیه ای در محکومیت تهاجم ترکیه هستند. موسسه ستراتفور هم به نقل از رویترز گزارش داد که همین سه کشور درخواست تشکیل جلسه شورای امنیت برای بررسی حمله ترکیه داده اند.

 

19:53 دبیرکل ناتو: عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه باید محدود و حساب شده باشد تا باعث بی ثباتی بیشتر در منطقه نشود. ینس استولتنبرگ به خبرنگاران گفت ترکیه «نگرانی های امنیتی مشروعی» دارد و ناتو را از حملۀ خود به کردهای سوریه آگاه کرده است.

 

19:40 خبرنگار بخش کردی صدای آمریکا: شهرهای سرکانی، گری سپی، قامیشلو، مالکیه و عین عیسی هدف بمباران و حملات توپخانه ای ارتش ترکیه قرار گرفته اند؛ منطقه ای به طول 300 و عمق 50 کیلومتر.

 

19:36 مصطفی بالی سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه: در نتیجۀ بمباران روستای مشرف در حومۀ سرکانی 2 تن کشته و عده ای مجروح شده اند.

 

19:30 منابع دیپلماتیک اعلام کردند شورای امنیت سازمان ملل بنا به درخواست کشورهای اروپایی، فردا در رابطه با عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه جلسه فوق العاده برگزار می کند.

 

19:10 ارتش دموکراتیک سوریه: در روستاهای شرق قامیشلو منازل مسکونی و غیرنظامیان هدف قرار گرفته اند.

 

19:08 ارتش دموکراتیک سوریه: جنگنده های ارتش ترکیه 50 کیلومتر وارد سوریه شده اند تا بتوانند عین عیسی را هدف قرار دهند.

 

19:00 یک مقام ارشد اداره خودگردان کردی در شمال سوریه به فارن پارسی گفته مقامات آمریکایی و جامعه بین المللی به درخواست کردها برای برقراری پرواز ممنوع در برابر تهاجم هوایی ترکیه پاسخ نداده اند.

 

18:58 سفیر بلژیک در سازمان ملل: کشورهای اروپایی در شورای امنیت خواهان برگزاری یک جلسه در رابطه با وضعیت شمال سوریه خواهند شد.
جلسه احتمالی شورای امنیت درباره وضعیت شمال سوریه ممکن است فردا (پنج شنبه) برگزار شود.

 

18:51 ارتش دموکراتیک سوریه اعلام کرد به حملات ارتش ترکیه پاسخ می دهد.

 

18:50 روژ موسا خبرنگار میدانی در کردستان سوریه: در بمباران جنگنده های ترکیه 2 کودک جان خود را از دست دادند و 2 کودک دیگر مجروح شدند.

 

18:38 سناتور لیندسی گراهام: کنگره آمریکا کاری خواهد کرد که ترکیه برای عملیات نظامی خود در شمال سوریه هزینه گزافی پرداخت کند. به دولت ترکیه می گوییم که برای ورود به شمال سوریه، چراغ سبز ندارید. هر دو حزب جمهوری خواه و دمکرات در کنگره آمریکا به شدت مخالف حمله ترکیه هستند و باید این را خط قرمز بدانید. برای متحدان کردمان که بی شرمانه توسط ترامپ رها شدند، دعا می کنیم.

 

18:26 شهر جیلان پینار ترکیه در نزدیکی گری سپی با دو خمپاره هدف قرار گرفت. این حمله تلفات جانی در پی نداشته است.

 

18:25 سخنگوی شورای نظامی منبج در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه: نیروهای آمریکایی و فرانسوی هنوز از شهر خارج نشده اند و همچنان در اماکن خود هستند.

 

18:22 روژ موسا، خبرنگار میدانی در کردستان سوریه: تا این لحظه 20 حمله به سرکانی، 4 حمله به عین عیسی، 4 حمله به قامیشلی و 2 حمله به گری سپی صورت گرفته است.

 

18:11 فرانسه و آلمان حملۀ نظامی ترکیه به شمال سوریه را محکوم کردند. دولت فرانسه اعلام کرد فرانسه و بریتانیا خواهان برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل در رابطه با حمله ترکیه به شمال سوریه خواهند شد.

 

17:58 رئیس کمیسیون دفاع در مجلس دومای روسیه ضمن دعوت از قدرت های جهانی برای مذاکره در رابطه با مسئله کردهای سوریه: انگیزه های ترکیه برای تحقق امنیت در مرزهای خود را درک می کنیم با این حال نباید منافع کردها را نایده گرفت.

 

17:57 مرکز اطلاعات کردستان سوریه و خبرنگار الحدث اعلام کردند شهر قامیشلو نیز هدف بمباران قرار گرفته است. برق این شهر در اثر حملات قطع شده است.

 

17:56 یگان های مدافع خلق: YPG و YPJ برای مقاومت در برابر تجاوز تروریست های تحت امر ترکیه به کردستان سوریه و شمال سوریه با تمام توان مبارزه خواهند کرد.

 

17:48 اسکای نیوز عربی: اتحادیه اروپا از ترکیه درخواست کرد که عملیات نظامی خود را در شمال سوریه متوقف کند.

 

17:47 رئیس کمیسیون روابط بین الملل در مجلس فدرال روسیه: ترکیه پیش از آغاز عملیات نظامی، آن را با دولت سوریه مورد بحث قرار نداد.
نمی توان از راه های نظامی به نگرانی های موجود در منطقه پایان داد. می توان از طریق آغاز گفت و گوی میان دمشق و کردها و برقراری صلح پایدار، به نگرانی های موجود در شمال سوریه پایان داد.

 

17:46 سناتور آمریکایی: ترکیه باید تاوان سنگینی بپردازد

سناتور کریس فون هولن گفت: ترکیه باید به خاطر حمله به متحدان کرد سوری ما تاوان سنگینی بپردازد. سناتورهای هر دو حزب از تنها گذاشتن گروهی که داعش را به زانود در آورد حمایت نمی کنند. طرح دو حزبی تحریم ها در حال نهایی شدن است.

 

17:35 پیام وزیر امور خارجه ترکیه در توئیتر پس از آغاز عملیات "چشمه صلح": با عملیات چشمه صلح منطقه از تروریست ها پاکسازی خواهد شد، تمامیت ارضی و امنیت مرزهای سوریه تحت تضامین لازم قرار خواهد گرفت و پناهندگان در امنیت کامل به خانه های خود برخواهند گشت. به منطقه صلح و امنیت خواهد آمد. خداوند ارتش پرافتخارمان را پیروز بگرداند. 
عملیات در چارچوب حقوق بین المللی، ماده 51 سازمان ملل متحد و قطعنامه مبارزه با تروریسم شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت می گیرد.

 

17:34 شهر عین عیسی در شمال رقه نیز هدف حملات هوایی و توپخانه ای ارتش ترکیه قرار گرفت. عین عیسی مرکز مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه است.

 

17:33 شورای نظامی سرکانی: جنگنده ها و توپخانۀ ارتش ترکیه 16 نقطه را هدف قرار داده اند، از جمله مرکز شهر سرکانی و روستاهای الوک، نوستل، عزیزیه، بیر نوح، اسدیه، مشرفه و سیلوس.

 

17:27 سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه: بسیاری می پرسند ترکیه در آنجا [شمال سوریه] چه می کند؟ ما آنجاییم تا در چند دقیقه PKK را پاکسازی کنیم و به زودی بر می گردیم.

 

17:13 مرکز اطلاعات کردستان سوریه: بمباران هم داخل و هم خارج شهر سرکانی را هدف قرار داده است. مردم در حال تخلیۀ شهر هستند.

 

17:05 رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در پیامی در شبکه مجازی توئیتر با اشاره به آغاز عملیات در شرق فرات نوشت: نیروهای مسلح ترکیه به همراه نیروهای ارتش آزاد سوریه عملیات «چشمه صلح» را علیه گروه های تروریستی YPG/PKK و داعش در شمال سوریه آغاز کردند.

 

17:02 خبرنگار بخش کردی صدای آمریکا اعلام کرد عدۀ زیادی از روستاییان گری سپی از ترس بمباران به سمت کوبانی حرکت کرده اند.

 

17:00 همزمان با بمباران جنگنده ها، توپخانۀ ارتش ترکیه نیز نقاطی را در شمال سوریه هدف قرار داد. تصاویر زندۀ تلویزیون های ترکیه دود و آتش انفجارها  را منعکس می کند.

 

16:52 اردوغان اعلام کرد نیروهای ارتش ترکیه به عمراه نیروهای ارتش آزاد سوریه وارد شمال سوریه شده اند.

 

16:50 اردوغان هدف از این عملیات را، که آن را «چشمۀ صلح» خواند، نابودی تهدید تروریستی اعلام کرد.

 

16:49 سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه بمباران سرکانی توسط جنگنده های ارتش ترکیه را تأیید کرد. به گفته مصطفی بالی اولین اهداف غیر نظامی بوده اند.

 

16:48 اردوغان رسماً آغاز عملیات شرق فرات را اعلام کرد.

 

16:43 پرواز جنگنده های ناشناس در آسمان سرکانی
تصاویر ویدیویی منتشر شده نشان می دهد دو جنگنده ناشناس در آسمان سرکانی پرواز کرده‌اند.

 

کد خبرنگار: 30103