انتشار:  پنج‌شنبه 27 اردیبهشت 1397  ::  08:41

سرویس اقلیم کردستان

کومیسیون انتخابات عراق:

طبق قانون شمارش دستی آرای انتخابات مجلس عراق امکان‌پذیر نیست

سرویس عراق و اقلیم کردستان- با وجود اعتراضات و درخواست های 6 حزب در اقلیم کردستان و برخی احزاب عراقی، برای بازشماری دستی آرای انتخابات دوره چهارم مجلس عراق، کمیسیون عالی انتخابات این کشور تأکید کرد که طبق قانون چنین امری امکان‌پذیر نیست.

به گزارش کردپرس به نقل از ان. آر. تی، انتخابات دوره چهارم مجلس عراق در روز شنبه 22 اردیبهشت /12 می در حالی برگزار شد و پایان یافت که اعلام نتایج آن موجب بروز جنجال و اعتراضات شدید، از سوی احزاب اقلیم کردستان شده و این احزاب تأکید می کنند که رأی گیری و شمارش آرا با تقلب و تخلفات گسترده انجام شده و خواهان بازشماری آرا به صورت دستی شدند.

اما کمیسیون عالی و مستقل انتخابات عراق تأکید کرد که نتایج شمارش الکترونیکی آرا هیچ تفاوتی با شمار رأی های داخل صندوق های رأی گیری ندارد و شمارش دستی آرا، طبق قانون به صورت دستی امکان‌پذیر نیست.

این در حالی است که حیدر عبادی نخست وزیر عراق و رهبر لیست النصر در این انتخابات خواستار شمارش آرای استان کرکوک به صورت دستی شده است.

احزاب جنبش تغییر، جماعت اسلامی، اتحاد اسلامی، جنبش اسلامی، هم‌پیمانی برای دمکراسی و عدالت و حزب کمونیست اقلیم با تأکید بر اینکه احزاب حاکم در اقلیم، اقدام به تقلب گسترده در فرآیند رأی گیری و شمارش آرا کرده اند خواستار لغو این نتایج و شمارش دستی آرا و یا برگزاری دوباره انتخابات با نظارت ناظران بین‌المللی شده اند.