انتشار:  پنج‌شنبه 27 اردیبهشت 1397  ::  09:01

سرویس ترکیه

محرم اینجه:

حل و فصل مسئله کردها باید مقابل چشم ملت باشد/ آموزش به زبان مادری باید به صورت جدی مورد گفتگو قرار گیرد

سرویس ترکیه - محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در اظهاراتی با اشاره به این که مسئله کردهای ترکیه باید در مقابل چشم ملت حل شود تاکید کرده است: آموزش به زبان مادری باید به صورت جدی در ترکیه مورد گفتگو قرار گیرد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه جمهوریت، محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در اظهاراتی با اشاره به مسئله عدم ائتلاف با حزب دموکراتیک خلق ها در انتخابات پیش رو عنوان کرد: نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری یک چیز دیگر است ائتلاف یک چیز دیگر. من در انتخابات ریاست جمهوری خواستار اتحاد تمام اپوزیسیون هستم. رسیدن به توافق به چه معنی است؟ از آن چیزی که می خواهی دست برخواهی داشت تا به توافق برسی.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به مسئله زبان مادری نیز گفت: مسئله آموزش به زبان مادری وظیفه روزنامه نگاران و نمایندگان نیست، این کار متخصصین و کارشناسان خبره است. باید در خصوص این مسئله به خوبی بحث و گفتگو شود، من نمی توانم فرزندان کرد را قربانی بالا رفتن بازدید برخی رسانه ها کنم. برای یک معلم مگر بین یک دانش آموز در حکاری با یک دانش آموز در یالووا تفاوتی وجود دارد؟

اینجه در خصوص مسئله کردها نیز خاطرنشان کرد: برای حل مسئله کردها به اقدامات پیشرو، مدرن و جسورانه نیاز داریم. از تجددگرا ترین حزب ترکیه نمی توانیم پیشروترین اقدام را انتظار داشته باشیم. این اشتباه است. مسئله کردها یک مسئله فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است و مهمترین آن هم مسئله اخلاق سیاسی است. انسان ها سالیان سال فریب داده شده اند. در آنجا یک نوع و در جای دیگر به نوعی دیگر سخن گفتند. حل و فصل مسئله کردها باید مقابل چشم ملت باشد.

 

کد خبرنگار: 30102