انتشار:  پنج‌شنبه 27 اردیبهشت 1397  ::  11:43

سرویس اقلیم کردستان

پیام صریح مشاور مسعود بارزانی به‌ اتحادیه‌ میهنی در خصوص منصب ریاست جمهوری عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان – هیمن هورامی از رهبران حزب دمکرات کردستان (پارتی) و مشاور مسعود بارزانی رهبر این حزب بر تصدی منصب ریاست جمهوری عراق طی چهار سال آینده‌ از سوی کردها تاکید کرد، اما تصریح نمود که‌ قرار نیست این منصب حتما به‌ اتحادیه‌ میهنی کردستان برسد.

به‌ گزارش کردپرس، هیمن هوارمی با شرکت در یکی از برنامه‌ های شبکه‌ تلویزیونی روداو، گفت: بدن شک منصب ریاست جمهوری عراق بار دیگر در دست کردها خواهد بود، اما ماندن این منصب در دست اتحادیه‌ میهنی، قطعی نیست.

بر اساس توافق میان حزب دمکرات و اتحادیه‌ میهنی کردستان در دوره‌های پیشین مجلس عراق و تشکیل دولت، منصب ریاست جمهوری عراق در دست اتحادیه‌ میهنی بود، اما در انتخابات چهارم مجلس عراق، رهبران حزب دمکرات که‌ بیشترین کرسی های کردها در مجلس را کسب کرده‌ اند از احتمال خارج شدن منصب ریاست جمهوری عراق از دست اتحادیه‌ سخن گفته‌ اند.

اتحادیه‌ میهنی کردستان بر اساس نتایج غیرنهایی انتخابات مجلس نمایندگان عراق با کاهش یک کرسی نسبت به‌ دوره‌ پیشین، 17 کرسی را کسب کرده‌ و این در حالی است که‌ حزب دمکرات 26 کرسی را تصاحب کرده‌ است.

منصب ریاست جمهوری عراق طی چهار سال گذشته‌ در دست فواد معصوم از رهبران اتحادیه‌ میهنی بود و پیش از وی نیز این منصب در اختیار جلال طالبانی بود