انتشار:  شنبه 12 خرداد 1397  ::  21:12

سرویس اقلیم کردستان

سعید مموزینی سخنگوی حزب دمکرات کردستان در استان نینوا در گفتگو با کردپرس تشریح کرد:

استقرار نظامیان آمریکایی در شنگال و افزایش تحرکات داعش در نینوا

سرویس عراق و اقلیم کردستان – سخنگوی حزب دمکرات کردستان (پارتی) در استان نینوا در مصاحبه‌ با کردپرس به‌ سوالاتی در خصوص استقرار نیروهای آمریکایی در شنگال، خطر ظهور دوباره‌ داعش در شمال عراق و روابط میان نیروهای پیشمرگ و نیروهای عراقی، پاسخ گفت.

به‌ گزاش کردپرس، رسانه‌ های عراقی و اقلیم کردستان گزارش هایی مبنی بر استقرار نیروهای آمریکایی در شهر شنگال استان نینوا واقع در شمال عراق منتشر کردند، خبرگزاری کردپرس برای اطلاع از صحت و سقم این خبر و وضعیت امنیتی مناطق مورد مناقشه‌ به‌ ویژه‌ استان نینوا و تحرکات داعش در این مناطق و همچنین روابط و همکاری میان نیروهای پیشمرگ و نیروهای عراق گفتگویی با سعید مموزینی سخنگوی حزب دمکرات کردستان (پارتی) در استان نینوا انجام داد که‌ در ادامه‌ می خوانید.

این مقام پارتی در خصوص جدی بودن تحرکات و خطر ظهور دوباره‌ داعش در مناطق مورد مناقشه‌ عراق به‌ ویژه‌ در استان نینوا هشدار داد و بر ضرورت اداره‌ این مناطق با همکاری مشترک نیروهای پیشمرگ و عراقی و ائتلاف جهانی تاکید کرد.

مشروح مصاحبه‌:

کردپرس: گزارش ها حاکی از استقرار نیروهای آمریکایی در شنگال می باشد، آیا شما از جزئیات این خبر اطلاعی دارید؟

سعید مموزینی: بله‌، نیرویی آمریکایی در شنگال مستقر شده‌ است، اما ما نیز از شمار این نیرو و جزئیات استقرار آن ها در این شهر اطلاعی نداریم. بدون شک این اقدام بدون هماهنگی با دولت مرکزی عراق انجام نشده‌ است و تا مشخص شدن اهداف و ماهیت آن، نمی توان درباره‌ آن اظهار نظر کرد.

کردپرس: با توجه‌ به‌ هشدارها و انتشار خبرهایی از حضور و سازماندهی مجدد داعش در برخی مناطق شمال عراق به‌ ویژه‌ استان نینوا، وضعیت امنیتی این استان هم اکنون چگونه‌ است؟

 سعید مموزینی: داعش هنوز هم در استان نینوا حضور دارد. به‌ ویژه‌ در سمت راست شهر موصل باقی مانده‌ اند. زیرا این منطقه‌ هم اکنون ویرانه‌ است و رسانه‌ ها نمی توانند وارد آن شوند. حال این ممانعت از سوی دولت مرکزی اعمال شود و یا ترس از حضور داعش، شاهد چنین وضعیتی هستیم. اما داعشی ها در این مناطق حضور دارند و عناصر این سازمان اکثر اوقات در مساجد موصل اذان می گویند و  دست به‌ عملیات های تروریستی می زنند. چند روز پیش در منطقه‌ شرقاط به‌ نیروهای ارتش عراق حمله‌ کردند که‌ در آن شاهد کشته‌ و مجروح از طرفین بودیم. طی چند روز اخیر نیز یک کارگاه‌ و انبار سلاح و مهمات آن ها در سمت راست موصل کشف شده‌ است. تاکید می کنم که‌ داعش در استان نینوا و موصل حضور دارد و خطر سازماندهی و ظهور دوباره‌ این سازمان به‌ صورت جدی وجود دارد و احساس می شود.

کردپرس: حیدر العبادی نخست وزیر و فرمانده‌ کل نیروهای مسلح عراق درسال 2017 پایان داعش در این کشور را به‌ صورت رسمی اعلام کرد، چه‌ وضعیت و شرایطی به‌ وجود آمده‌ که‌ هم اکنون شما از ظهور دوباره‌ این سازمان ابراز نگرانی می کنید؟

سعید مموزینی: به‌ عقیده‌ من، وجود تنش های سیاسی در عراق عامل این مسئله‌ است. هم اکنون شاهدیم که‌ ائتلاف ها و احزاب عراقی در حال رایزنی و مذاکرات برای تشکیل دولت جدید هستند و هنوز توافقی میان آن ها حاصل نشده است. حصول توافق و تشکیل دولت جدید در کمترین زمان ممکن ضروری است. در این روند نباید هیچ یک از طرفین به‌ حاشیه‌ رانده‌ شوند. باید هر سه‌ طیف اصلی یعنی شیعیان، سنی ها و کردها در حاکمیت حضور داشته‌ باشند و هیچ یک برای به‌ حاشیه‌ راندن دیگری تلاش نکند و باید همگی به‌ این حاکمیت احساس تعلق داشته‌ باشند. اگر شاهد چنین چیزی نباشیم، تحقق ثبات و آرامی در عراق امری دشوار به‌ نظر می رسد، به‌ ویژه‌ در استان نینوا و شهر موصل. این مناطق دارای مساعدترین زمینه‌ و شرایط برای گسترش دوباره‌ داعش می باشند.

تاکید می کنم که‌ اگر در اسرع وقت دولت جدید عراق با توافق همه‌ جانبه‌ همه‌ طیف ها شکل نگیرد، شاهد گسترش مشکلات و مسائل فراوانی به‌ ویژه‌ در مناطق سنی نشین خواهیم بود.  

کردپرس: در حال حاضر هماهنگی و همکاری سیاسی و نظامی میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق در سطح عالی و به‌ ویژه‌ در استان نینوا چگونه‌ است؟

سعید مموزینی: پس از قطع روابط در مدت زمانی اندک، روابط سیاسی میان ما و دولت مرکزی عراق و احزاب و ائتلاف های سیاسی عراقی در جریان است. شاهد بودیم که‌ طی هفته‌ گذشته‌ هیئتی از حزب دمکرات کردستان (پارتی) سفری به‌ بغداد داشت و با همه‌ احزاب و جریان های سیاسی به‌ ویژه‌ حیدر العبادی نخست وزیر و رئیس ائتلاف النصر، نوری المالکی معاون رئیس جمهور و رهبر ائتلاف دولت قانون، مقتدی صدر رهبر جریان صدر و لیست سائرون و عمار حکیم رهبر جریان الحکمه‌ و  دیگر شخصیت ها و مقامات عراقی دیدار و گفتگو داشت. هم اکنون اقلیم کردستان دارای روابط خوبی با بغداد است. از لحاظ نظامی هم باید بگویم که‌ نیروهای پیشمرگ و عراقی هر کدام در موضع خود مستقر هستند و شاهد مشکل خاصی نیستیم. به‌ ویژه‌ در منطقه‌ موصل استان نینوا که‌ ما حضور داریم.

کردپرس: آیا میان نیروهای پیشمرگ و نیروهای عراقی همکاری و هماهنگی برای تامین امنیت و ثبات در منطقه‌ وجود دارد؟

سعید مموزینی: ارتباطاتی میان طرفین وجود دارد، اما باید روابط، بهبود بیشتری به‌ خود ببیند. هم اکنون نیروی پیشمرگ در بسیاری از مناطق حضور ندارند و خلا این عدم حضور در فقدان امنیت، کاملا احساس می شود. مناطقی که‌ نیروهای پیشمرگ به‌ ویژه‌ در استان نینوا حضور دارند دارای امنیت بالاتری است. هم اکنون در بسیاری از مناطق دشت نینوا و شنگال نیروهای پیشمرگ حضور ندارند و شاهد خلا امنیتی جدی در این مناطق هستیم. تاکید می کنم که‌ روابط میان طرفین وجود دارد، اما امیداوریم بهبود یابد. در این رابطه‌ باید قانون اساسی عراق اجرایی شود. هر گاه‌ قانون اساسی اجرایی شد، مشکلات و اختلافات کاهش خواهند یافت و به‌ طور کلی از میان خواهند رفت.

کردپرس: طی چند ماه‌ اخیر مقامات سیاسی و نظامی اقلیم کردستان از وجود رایزنی و مذاکراتی میان اربیل و بغداد به‌ ویژه‌ با میانجیگری کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش برای بازگرداندن نیروهای پیشمرگ به‌ مناطق مورد مناقشه‌ خبر دادند، سرنوشت این مذاکرات به‌ کجا رسید، آیا هنوز هم ادامه‌ دارند؟

سعید مموزینی: شخصا از جزئیات این مذاکرات و این که‌ هم اکنون در چه‌ وضعیتی است، اطلاعی ندارم. اما بازگشت نیروهای پیشمرگ به‌ مناطق مشمول ماده‌ 140 قانون اساسی عراق اجتناب ناپذیر است. باید این مناطق با توافق و همراهی نیروهای پیشمرگ، نیروهای عراقی و نیروهای ائتلاف جهانی به‌ صورت مشترک اداره‌ و کنترل شوند. چنین چیزی از این که‌ فقط یک نیرو در این مناطق حضور داشته‌ باشد، بهتر خواهد بود.    

مصاحبه‌ و ترجمه‌: حسن صالحی

سرویس عراق و اقلیم کردستان

 خبرگزاری کردپرس