انتشار:  سه‌شنبه 22 خرداد 1397  ::  19:11

سرویس عراق

وزیر نفت عراق خبر داد:

راه‌اندازی دوباره خط لوله انتقال نفت کرکوک به بیجی و بغداد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- وزیر نفت عراق از پایان عملیات تعمیر خط لوله انتقال نفت میدان های کرکوک به چند پالایشگاه و نیروگاه واقع در بیجی و بغداد و بهره برداری دوباره از آن خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از بغداد الیوم، جبار لعیبی، وزیر نفت عراق بعد از ظهر امروز (سه شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که کار تعمیر و راه اندازی دوباره خط لوله راهبردی و 16 اینچی انتقال نفت از میدان های نفتی کرکوک به منطقه بیجی و از آنجا نیز به شهر بغداد در یک بازه زمانی بی سابقه به پایان رسیده است.

لعیبی در این باره تاکید کرد که خط لوله مذکور با طول بیش از 180 کیلومتر و ظرفیت انتقال 40 هزار بشکه نفت در روز، نفت خام مورد نیاز پالایشگاه های بیجی و دوره و همچنین نیروگاه تولید برق قدس در شمال بغداد را تامین می کند.

وزیر نفت عراق ضمن تاکید بر این که خط لوله کرکوک - بیجی - بغداد دارای نقش حیاتی در تامین نفت خام پالایشگاه ها بوده و به دلیل صرفه جویی در اموال خزانه دولت فدرال در نتیجه پایان انتقال نفت مورد نیاز آنها به وسیله تانکر نیز از اهمیت اقتصادی برخوردار است، خاطر نشان ساخت که در جریان عملیات تعمیر و راه اندازی دوباره این خط لوله، هزاران مین و دیگر مواد انفجاری کاشته شده از سوی تروریست های داعش در بخش های وسیعی از لوله، کشف و خنثی شدند.