انتشار:  پنج‌شنبه 18 مرداد 1397  ::  00:58

سرویس عراق

بدر، فضیله، حزب‌الله و اتحادیه اسلامی ترکمن؛

محکومیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران از سوی 4 جریان سیاسی عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سازمان بدر، حزب اسلامی فضیله، گردان های حزب الله و اتحادیه اسلامی ترکمن های عراق نیز به نوبه خود و به صورت جداگانه تحریم های اقتصادی اخیر آمریکا علیه ایران را محکوم کردند.

به گزارش کردپرس به نقل از رسانه های خبری عراق، سازمان بدر به رهبری هادی عامری روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای ضمن اعلام این که تحریم های ظالمانه، غیر قانونی و یک جانبه آمریکا علیه ملت بزرگ منش ایران و جمهوری اسلامی را به شدت محکوم می کند، تاکید کرد که این تحریم ها با تمامی هنجارها و کنوانسیون های بین المللی، ارزش های اخلاقی و حقوق بشر که واشنگتن با آن خودنمایی می کند، در تضاد است و مجازات گروهی برای یک ملت می باشد که به دلیل تسلیم نشدن در برابر سلطه گری و استکبار آمریکایی، می خواهند آن را گرسنه، سرکوب و تحقیر کنند.

سازمان بدر در بیانیه خود در این باره آورده است: ما به عنوان بخشی از ملت عراق که از شدیدترین محاصره ناعادلانه و ویرانگر از سوی آمریکا رنج برده و همچنان تاکنون از پیامدهای منفی آن رنج می برد، تحریم هر کشوری در جهان را به شدت محکوم می کنیم و مخالفت قاطعانه خود با آن را اعلام می داریم.

در بیانیه این سازمان همچنین آمده است: از ملت بزرگ منش ایران و جمهوری اسلامی که در تمامی بحران ها و دشواری ها به ویژه حمله تروریست های داعش در کنار ملت عراق ایستاده، پشتیبانی می کنیم؛ از ملت و دولت عراق می خواهیم مدافع و پشتیبان ملت ایران و جمهوری اسلامی باشند و اطمینان داریم که خواست ظالمانه آمریکا در برابر اراده و پایداری ملت صبور ایران در هم می شکند؛ از آزادگان جهان و کشورهای آزاد و صلح دوست نیز می خواهیم که برای شکستن استکبار آمریکا و لغو تحریم ها، در کنار ملت ایران و جمهوری اسلامی باشند.

گردان های حزب الله عراق نیز در بیانیه ای ضمن تاکید بر این که ملت مسلمان و برادر ایران در معرض حمله ظالمانه جدیدی از سوی آمریکا و وابستگان به آن با هدف تشدید محاصره و تحریم در راستای تحقیر این ملت و محروم کردن آن از حق خود در تعامل اقتصادی با ملت های جهان قرار گرفته، خاطر نشان ساخت که این تحریم ها در حالی اعمال شده که پیشتر آمریکا تعهدات قانونی و بین المللی در قبال توافق هسته ای میان ایران و گروه 5+1 را نقض کرده است.

گردان های حزب الله در بیانیه خود آورده است: این مسئله برای شرافتمندان جهان پنهان نیست که جمهوری اسلامی هزینه مواضع اصولی و اخلاقی خود و پشتیبانی از ملت های منطقه در برابر نقشه ها و سیاست های خصمانه رژیم صهیونیستی را می پردازد.

این گروه ضمن یادآوری این که ایران با نیرو، پول و سلاح از ملت عراق در هنگام بحران ناشی از اشغال بخش های گسترده ای از خاک این کشور از سوی تروریست های داعش پشتیبانی کرد، خاطر نشان ساخت که خون فرماندهان ایرانی به خاک عراق آغشته شده و این موضع شرافتمندانه را مردم وفادار این کشور فراموش نخواهند کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است: تحریم های ناعادلانه و غیر قانونی دولت آمریکا علیه ملت ایران نشان دهنده تسلط لابی صهیونیسم و پول عربستان سعودی بر دونالد ترامپ است که با جمهوری اسلامی و محور مقاومت دشمنی دارد.

گردان های حزب الله ضمن تاکید بر این که ملت عراق دو دهه پیش از تحریم تلخ و دشواری رنج برده که آمریکا و هم پیمانان آن اعمال کردند، در این باره افزود: به همین دلیل نیز نمی پذیریم که عراق بخشی از پروژه های محاصره ملت ها و گرسنه کردن آنها به ویژه ملت های مسلمان در ایران، یمن و یا فلسطین باشد و با تبدیل عراق به ابزار دست استکبار جهانی نیز مخالفیم.

این گروه در پایان نیز تاکید کرد: موضع حیدر عبادی در قبال تحریم های آمریکا علیه ایران هیچ ارتباطی با موضع ملت عراق ندارد چرا که این ملت نمی تواند مواضع برادران خود و لطف و فداکاری آنها را نادیده بگیرد و در کنار دشمنانشان بایستد.

جاسم محمد جعفر بیاتی، دبیرکل اتحادیه اسلامی ترکمن های عراق نیز در گفت و گو با السومریه نیوز ضمن مخالفت با تحریم های آمریکا علیه ملت ایران، تاکید کرد که این اقدام در تضاد با دمکراسی و عدالت اجتماعی بوده و در راستای گرسنه کردن ملت ها اتخاذ شده است.

بیاتی با بیان این که تحریم ایران یادآور تحریم عراق در اوایل دهه نود میلادی بوده که مردم این کشور قربانی آن بودند، اعلام کرد که با هر گونه تحریمی علیه ملت ها، گرسنه کردن، ربودن اراده و بازی با سرنوشت آنها مخالف هستند.

این سیاستمدار عراقی ضمن ابراز نگرانی از پیامدهای ویرانگر تحریم ایران در صورت تشدید وضعیت و بروز درگیری، تاکید کرد که ملت عراق متحمل بخش بزرگی از پیامدهای هر گونه درگیری می شود و به صورت مستقیم از آن تاثیر می پذیرد در حالی که سایر ملت های منطقه نیز آسیب خواهند دید.

بیاتی ضمن درخواست از تمامی طرف های متخاصم برای حفظ آرامش، خردمندی و ایجاد راه حل های مورد رضایت دو طرف و تاکید بر این که هر مشکلی یک راه حل دارد که از طریق گفت و گو به دست می آید، از نخست وزیر عراق نیز درخواست کرد برای انجام مذاکره میان ایران و آمریکا نقش بیشتری ایفا کند و برای دستیابی به راه حل های مناسب، کاهش تنش میان دو کشور و تبدیل آن به پروژه صلح میان دو ملت، بر دو طرف فشار بیاورد.

عمار طعمه، رئیس فراکسیون حزب اسلامی فضیله در پارلمان عراق نیز با صدور بیانیه ای ضمن اعلام مخالفت با تحریم های آمریکا علیه ملت ایران و هر گونه رویکرد سیاسی مبتنی بر تحریم ملت ها، تاکید کرد که چنین اقدامی بر اساس تمامی معیارها و استانداردهای بشردوستانه ممنوع است.

طعمه با بیان این که شهروندان عراق تلخی پیامدهای سیاست تحریم به عنوان نقض آشکار حقوق بشر را به یاد می آورند که هزینه سنگین آن را صدها هزار کودک، زن، سالمند و بیمار پرداخت کردند، خواستار در پیش گرفتن رویکرد گفت و گو و دیدارهای رو در رو برای حل بحران ها و تعامل با خصومت و کشمکش های سیاسی شد.

این سیاستمدار عراقی همچنین از کشورهای منطقه و جامعه بین المللی درخواست کرد که با خردمندی و منطق با بحران های کنونی تعامل کنند و از بدخلقی و احساسات هنگام موضع گیری دوری کنند چرا که خسارت های ناشی از آن همگان را در بر می گیرد.