انتشار:  پنج‌شنبه 18 مرداد 1397  ::  12:40

سرویس کردستان

کردپرس گزارش می دهد؛

بیمارستان دیواندره نیازمند بخش ارتوپدی / نبود بخش دیالیز مناسب

سرویس کردستان – بیشتر اعزامی های تصادفات از دیواندره به سمت مرکز استان بخاطر نبود متخصص ارتوپدی در شهرستان دیواندره است

به گزارش کردپرس، بیمارستان ها به دلیل بیمار شدن افراد، حوادث و اتفاقاتی که در زندگی روزمره یک فرد اتفاق می افتد بصورت شبانه روزی مراجعه کننده دارند و این موضوع سبب شده تا کادر درمانی و خدماتی آن در موقعیت حساسی قرار گیرند و برای بهبود مراجعه کنندگان تمام تلاش خود را بکار بگیرند. یک بیمارستان علاوه بر کادر درمانی خوب به امکانات و فضای فیزیکی مناسبی نیز نیازمند است. بیمارستان امام خمینی دیواندره در چند سال گذشته تغییرات چشمگیر و رو به بهبودی به خود دیده است به طوری که اعتراضات نسبت به آن به حداقل رسیده است.

در انتظار جذب متخصص ارتوپد هستیم

مدیر شبکه بهداشت و درمان دیواندره اظهار کرد: دیواندره دارای بیمارستان 91 تخت و خوابی است که در یک سال اخیر اتاق عمل را بهسازی کردیم و یک اتاق عمل را برای جراحی های ارتوپدی احداث کردیم که در پروانه بیمارستان هم هست و با جذب متخصص ارتوپد توسط دانشگاه علوم پزشکی کردستان بخش ارتوپدی دیواندره نیز فعال خواهد شد.

محمد شاه ویسی ادامه داد: کار های احداث بلوک زایمان در حال اتمام است که بصورت استاندارد های جهانی احداث شده است همچنین بخش آزمایشگاه را نیز بازسازی کرده ایم. برای رفاه حال مراجعین به کلینیک تخصصی یک طبقه را به ساختمان اضافه کردیم و در حال حاضر متخصصین در سه طبقه به مراجعه کنندگان خدمات ارائه می دهند که کاملا رضایت بخش است.

وی اضافه کرد: در چند ماه گذشته با کمبود پزشک عمومی در اورژانس بیمارستان مواجه بودیم  که با انعطاف دانشگاه علوم پزشکی توانستیم از ظرفیت دیگر پزشکان شهرستان استفاده کنیم.

نبود ارتوپد در دیواندره مشکل بیماران

یکی از مراجعین به اورژانس دیواندره گفت: حدود دو هفته پیش در مسیر دیواندره تصادف کردم و چند جای بدنم دچار جراحت و شکستگی شد در بدو ورود به اورژانس هم پرستاران و هم پزشک حاضر تمام تلاش خود را انجام دادند اما به دلیل نبود متخصص ارتوپد به سنندج اعزام شدم و کارها را آنجا انجام دادم.

مراد دستان ادامه داد: در طول این مدت با این شکستگی به صورت مرتب برای کارهای درمانی ام در مسیر دیواندره به سنندج در تردد بوده ام. علاوه بر سختی های که در طول مسیر می کشیدم به علت تکان خوردن در داخل خودرو وقت و هزینه زیادی هم صرف می شد.

وی افزود: امروز برای تعویض پانسمان و چند کار جزئی اینجا هستم با توجه به اینکه این مسیر بسیار پرتردد و خطرناک است و شاهد تصادفات زیادی هستیم نیاز است یک متخصص ارتوپد در دیواندره مستقر شود چون در تصادفات اکثر مصدومان دچار شکستگی می شوند و همین موضوع اعزام ها را نیز افزایش می دهد.

فضای کم بخش دیالیز

یکی از مراجعین بخش دیالیز دیواندره گفت: نزدیک به دو سال است که در بیمارستان دیواندره کار دیالیز را انجام می دهم اما همانطور که مشاهده می کنید این بخش بسیار کوچک است و تخت ها بسیار به همدیگر نزدیک هستند.

عارف مولایی ادامه داد: در ماه 12 روز به اینجا مراجعه می کنم و هر روز هم سه الی 4 ساعت اینجا هستم تمام خدماتی که دریافت خواهیم کرد رایگان است تنها برای تعدادی از داروها که از بیرون تهیه می کنیم هزینه می پردازیم.

وی اضافه کرد: این بخش سرویس بهداشتی ندارد. مریض‌ها باید به سرویس بهداشتی سایر بخش ها مراجعه کنند و ممکن است در این فاصله افت فشار  برایشان ایجاد شود یا مشکل دیگری پیش بیاید.

مولایی بیان کرد: دو سال پیش جمعی از مسئولین و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در حیاط همین بیمارستان کلنگی بر زمین زدند و اعلام کردند یک خیر بخش دیالیز مجهز احداث می کند اما تا امروز خبری از ساخت نیست و 24 دیالیزی دیواندره در این اتاق کوچک در دو شیفت دیالیز می شوند.

حقوق بیماران

کارشناس حقوق اظهار کرد: واژه حقوق در تمام زبان ها به معنی آنچه را تو سزاوار است تعریف می شود بنابراین حقوق بیمار نیز به معنای آنچه برای بیمار بایسته و سزاوار است تعریف میشود.

افسانه محمدی ادامه داد: حقوق بیمار عبارت است از تکالیف و وظایف یک مرکز درمانی در قبال بیمار بر عهده دارد به بیان دیگر حقوق بیمار رعایت نیازهای جسمی، روانی،  معنوی و اجتماعی مشروع و معقول است که به صورت استاندارد ها و قوانین و مقررات درمانی تبلور یافته و تازه درمان موظف به اجرای آن است.

وی افزود:  هر بیمار یک فرد منحصر به فرد است، با نیازها،  توانایی ها، ارزش ها و باورهای خودش بی مانند هر انسان دیگری نیازهای حیاتی دارد گروه مراقبت و درمان باید درباره نیازها و چگونگی ارضای آنها دانش و آگاهی کافی داشته باشند و موقعیتهای را که سبب ارضای این نیازها می شود به خوبی بشناسد و در هنگام تامین این نیازها حقوق انسانی بیماران را رعایت نمایند سایت بیمارستان مات ارائه شده  از هداف مهم فعالیتهای گروه درمانی به شمار میآید که در ارتقاء سلامتی بیمار تاثیر بسزایی خواهد داشت.

محمدی بیان کرد: بیماران به عنوان یکی از آسیب پذیرترین گروه های اجتماعی چه به لحاظ فیزیکی و چه به لحاظ روانی، اجتماعی و اقتصادی در معرض خطر قرار داشته و این عامل توجیه خواص و جامعه بین المللی حقوق بشر به مفهوم حقوق بیمار است.

وی گفت: فردی که برای درمان به نزدیک ترین بیمارستان محل زندگی خود مراجعه می کند انتظار دارد از مراجعه ای که داشته است نتیجه ای مطلوب بگیرد نه بعد از یک دوره درمانی بی نتیجه مجبور شود برای درمان خود به شهر یا استان دیگری مراجعه کند.

محمدی ادامه داد: بعضی اوقات چنین جمله ای را شنیده ایم که جواب آزمایش یا سنوگرافی با جای دیگر متفاوت بوده یا جواب کلا اشتباه بوده است این موارد برای  بیماران نگرانی ایجاد می کند و ممکن است درمان اشتباهی صورت بگیرد.

وی افزود: این موارد با حقوق بیمار هم خوانی ندارد و بسیار پسندیده است حتی در شهرستان های کوچک هم امکاناتی در خور شان بیماران تهیه شود و کادر تخصصی مجرب در بخش درمانی بکارگیری کنند.