انتشار:  چهارشنبه 24 مرداد 1397  ::  14:43

سرویس ترکیه

افزایش تنش و تحریم های بیشتر در انتظار ترکیه

سرویس ترکیه – کاخ سفید اعلام کرده آماده است در صورت آزاد نشدن برانسون تحریم های جدیدی را علیه ترکیه اعمال کند. اینک با رد مجدد درخواست آزادی برانسون توسط دادگاه ترکیه، انتظار می رود واشنگتن در روزهای آینده تحریم های جدید را اعلام کند.

به گزارش کردپرس، با تداوم بحران در روابط ترکیه و ایالات متحده در خصوص کشیش آمریکایی بازداشت شده در ترکیه، انتظار می رود دولت ایالات متحده در روزهای آینده تحریم های بیشتری علیه این کشور اعمال کند.

تا کنون وزارت خزانه داری ایالات متحده، عبدالحمید گل وزیر دادگستری و سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه را به خاطر نقش آنها در بازداشت کشیش اندرو برانسون تحریم کرده و تعرفۀ واردات آهن و آلومینیوم از ترکیه را تقریباً دو برابر کرده است.

روز گذشته یک مقام کاخ سفید به رویترز گفته است دولت ایالات متحده آماده است در صورتی که پیشرفتی در گفتگوهای واشنگتن – آنکارا برای آزادی برانسون حاصل نشود، تحریم های جدیدی علیه ترکیه وضع کند.

روز دو شنبه جان بولتون مشاور ارشد امنیتی کاخ سفید به درخواست سردار قلیچ سفیر ترکیه در واشنگتن با وی دیدار کرد، اما به نظر می رسد این دیدار نتیجۀ مطلوبی نداشته است. بولتون به سفیر ترکیه گفت تا کشیش برانسون آزاد نشود واشنگتن دلیلی برای مذاکره با آنکارا ندارد.

شب گذشته نیز هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده اعلام کرد پیشرفت مورد انتظار حاصل نشده و کشورش انتظار دارد علاوه بر برانسون، همۀ زندانیان آمریکایی و کارکنان ترک سفارت این کشور در آنکارا آزاد شوند.

علاوه بر این، صبح امروز دادگاه ازمیر یک بار دیگر درخواست آزادی کشیش برانسون را رد کرد تا شرایط برای اعمال تحریم های جدید ایالات متحده علیه ترکیه مهیا شود.

این در حالی است که دو سرباز یونانی که ماه ژانویه توسط نیروهای مرزی ترکیه بازداشت شده بودند، پس از کش و قوس های فراوان و ایجاد تنش با یونان به طور غیر منتظره ای آزاد شدند.

 

کد خبرنگار: 30103