انتشار:  دوشنبه 16 مهر 1397  ::  09:03

سرویس اقلیم کردستان

سایه ریاست جمهوری برهم صالح بر دیدارهای مک گورک در اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان – پس از تشدید اختلافات میان دو حزب حاکم اقلیم کردستان بر سر مسئله‌ ریاست جمهوری عراق، فرستاده‌ ویژه‌ رئیس جمهور آمریکا دور جدیدی از گفتگوها را با آن ها آغاز کرده‌ است.
 

به‌ گزارش کردپرس، برت مک گورک فرستاده‌ ویژه‌ رئیس جمهور آمریکا در ادامه‌ دیدارها با مقامات حزبی اقلیم کردستان یکشنبه‌ 15 مهر به‌ دیدار کوسرت رسول علی معاون اول اتحادیه‌ میهنی کردستان رفت.

چند ساعت قبل از این دیدار، مک گورک با مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) دیدار و گفتگو کرده‌ بود.

طی هفته‌ اخیر، انتخاب برهم صالح نامزد اتحادیه‌ میهنی به‌ عنوان رئیس جمهور عراق موجب تشدید اختلافات میان این حزب و حزب دمکرات کردستان شد.

کوسرت رسول علی در دیدار با برت مک گورک در خصوص اختلافات احزابی کردستانی، تاکید کرد که‌ نزد حزب اتحادیه‌ میهنی، گفتگوی میان احزاب برای حل اختلافات فی مابین و کنارگذاشتن کشمکش های سیاسی، در اولویت است.

در این دیدار که‌ سفیر آمریکا در بغداد و سرکنسول این کشور در اربیل، مک گورک را همراهی می کردند، طرفین تشکیل دولت عراق در کمترین زمان ممکن را ضروری دانستند.

انتخابات پارلمانی کردستان و نتایج آن، یکی دیگر از محورهای گفتگوی میان مک گورک و کوسرت رسول اعلام شد و معاون دبیر کل اتحادیه‌ میهنی اعلام کرد که‌ اعلام موضع نهایی این حزب، به‌ نهایی شدن اعتراضات آن ها از سوی کمیسیون انتخابات موکول شده‌ است.

طرف آمریکایی و کردستانی همچنین درباره‌ منصب ریاست جمهوری عراق که‌ هم اکنون در دست اتحادیه‌ میهنی و برهم صالح است گفتگو کردند و ابراز امیدواری نمودند که‌ رئیس جمهور جدید بتواند نقش مثبت خود را برای حل مشکلات و اختلافات ایفا نماید.

مک گورک همچنین با قباد طالبانی از رهبران اتحادیه‌ میهنی و معاون نخست وزیر عراق نیز دیدار و بر سر نتایج انتخابات پارلمان کردستان و تشکیل دولت جدید عراق گفتگو کرد.

دیدارهای مک گورک با رهبران پارتی و یکیتی در حالی انجام می شود که‌ اختلافات این دو حزب در پی انتخاب رئیس جمهور جدید عراق در مجلس نمایندگان این کشور تشدید شده‌ است و پیش بینی می شود که‌ این اختلافات در تسکیل دولت جدید اقلیم کردستان نیز بیش از پیش افزایش یابد.

حزب دمکرات کردستان که‌ بر اساس نتایج اولیه‌ انتخابات پارلمانی کردستان 44 کرسی از 111 کرسی پارلمان را کسب کرده‌ است، تصریح نموده‌ که‌ در تشکیل دولت جدید، تعاملی متفاوت از گذشته‌ با اتحادیه‌ میهنی خواهد داشت و در حد کرسی های کسب شده‌ و نتایج با این حزب در قدرت تعامل خواهد داشت.