انتشار:  جمعه 20 مهر 1397  ::  14:11

سرویس عراق

تاکید برهم صالح و چاووش‌اوغلو بر تمایل عراق و ترکیه به تقویت روابط دوجانبه

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس جمهوری عراق و وزیر خارجه ترکیه بر تمایل دو کشور برای تقویت روابط در زمینه های مختلف در راستای تحقق منافع مشترک به ویژه در رابطه با بخش آب تاکید کردند.

به گزارش کردپرس به نقل از بغداد الیوم، دفتر اطلاع رسانی برهم صالح، رئیس جمهوری عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد که وی روز پنج شنبه در کاخ السلام شهر بغداد از مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه و هیئت همراه استقبال کرده است.

صالح در این دیدار با بیان این که عراق به گسترش روابط تاریخی و حیاتی حسن همجواری با ترکیه در زمینه های مختلف و تلاش برای ایجاد روابط متعادل و پربار با این کشور و سایر کشورهای همسایه بر پایه منافع متقابل و احترام به حاکمیت ملی تمایل دارد، تاکید کرد که همکاری منطقه ای در رویارویی با تروریسم ضامن مستحکم حفظ امنیت و صلح بین المللی می باشد.

رئیس جمهوری عراق ضمن تاکید بر اهمیت وجود توافق های راهبردی دائمی در رابطه با آب، خاطر نشان ساخت که مسئله آب برای شمار زیادی از ساکنان این کشور از استان الانبار در غرب گرفته تا استان بصره در جنوب کشور مسئله حیاتی و سرنوشت ساز به شمار می آید.

صالح ضمن اعلام این که عراق به تقویت روابط همکاری دوجانبه و منافع امنیتی و اقتصادی با ترکیه از طریق کمیته مشترک میان دو کشور و رایزنی مداوم دوجانبه در رابطه با مسائل منطقه ای و بین المللی اولویت می دهد، نسبت به توانایی تبدیل روابط دو کشور به منبع خیر و ثبات برای همه منطقه با توجه به جایگاه راهبردی آنها ابراز اطمینان کرد.

چاووش اوغلو نیز به نوبه خود به نمایندگی از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری و بنالی یلدریم، رئیس پارلمان ترکیه به صالح به مناسبت تصدی منصب ریاست جمهوری عراق تبریک گفته و از آمادگی کشورش برای توسعه روابط راهبردی و سازنده با این کشور در رابطه با منابع آب و زمینه های مختلف دیگر خبر داد.

وزیر خارجه ترکیه ضمن تاکید بر اهتمام کشورش به پشتیبانی از یکپارچگی و حاکمیت عراق و همبستگی با مردم این کشور، خاطر نشان ساخت که همکاری سازنده میان دو کشور به صورت مثبت در تحقق منافع مشترک بازتاب می یابد و در تحکیم امنیت و ثبات در منطقه نیز سهیم خواهد بود.