انتشار:  سه‌شنبه 24 مهر 1397  ::  10:47

سرویس جهان

چشم انداز تقابل پ.ک.ک و ترکیه در شمال عراق

سرویس جهان- ترکیه همچنان به حملات خود عیله پ.ک.ک در منطقه اقلیم کردستان ادامه می دهد و به گفته تحلیلگران، نه دولت عراق و نه احزاب کرد در شمال این کشور، تمایل و یا توانایی بیرون راندن نیروهای ترکیه را از عمق خاک عراق ندارند.

 

ترکیه همچنان به حملات خود عیله پ.ک.ک در منطقه اقلیم کردستان ادامه می دهد و به گفته تحلیلگران، نه دولت عراق و نه احزاب کرد در شمال این کشور، تمایل و یا توانایی بیرون راندن نیروهای ترکیه را از عمق خاک عراق ندارند.

به گزارش کردپرس، ترکیه که بعد از پایان آتش بس با پ.ک.ک، کودتای نافرجام و ظهور قدرتمندانه کردهای سوریه، از قدرت گرفتن کردها در مرزهای خود بیم دارد، از زمستان گذشته و همزمان با تهاجم نظامی به منطقه کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه، حملات هوایی و زمینی خود علیه نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک را نیز در عراق شدت بخشیده است. این کشور نیروهای خود را تا عمق 30 کیلومتری شمال اقلیم کردستان و در نزدیکی کوهستان قندیل جلو برده و همزمان به بمباران هوایی این منطقه پرداخته است. ترکیه به حملات موردی به قصد از بین بردن رهبران ارشد پ.ک.ک نیز پرداخته است که نمونه آن ترور زکی شنگالی، از فرماندهان پ.ک.ک در منطقه ایزدی نشین شنگال عراق بود.

مقامات ترکیه همواره تاکید کرده اند قصد دارند با ایجاد کمربند امنیتی از شمال سوریه تا شمال عراق، مانع نفوذ نیروهای کرد به ترکیه شوند. این حملات معمولا با سکوت کشورهای غربی و یا توجیهات امنیتی این عملیات ها از سوی آنها مواجه شده است هر چند آنها بر همکاری با کردهای سوریه و عراق در جریان مبارزه با توریسم تاکید کرده اند.

یروان سعید، پژوهشگر موسسه تحقیقات خاورمیانه به سایت خبری احوال در آمریکا گفته است ماههاست ترکیه استحکامات نظامی خود را در شمال عراق مستقر کرده است. آنکارا سالها مترصد یک عملیات نظامی سهمگین علیه پ.ک.ک بوده است. به نظر می رسد که ترکیه می خواهد با ایجاد کمربند امنیتی در داخل خاک عراق، امکان عملیات نظامی پ.ک.ک را از بین برده و تاثیر این نیرو را بر کردهای ترکیه کاهش دهد.

ترکیه و عراق در سال 1983 توافق کردند که نیروهای ترکیه می توانند تا عمق 20 کیلومتری خاک عراق مهاجمان را تعقیب کنند اما عادل باخه وان، پژوهشگر انستیتو روابط بین الملل در پاریس گفته است این توافق در زمان رژیم صدام حسین بوده اما هیچ کدام از دولتها در عراق از سال 2003 به این طرف نخواسته است در مورد این توافق امنیتی اقدامی انجام دهد.

وی افزود: عراق کشوری شکست خورده است و به نظر نمی رسد هیچ کدام از دولتها چه در گذشته و چه در اینده جسارت داشته باشند، حداقل برای حفظ جان شهروندان اقلیم کردستان به این توافق امنیتی با ترکیه پایان دهد.

امید جوانرو، روزنامه نگاری که به ثبت تعداد قربانیان غیرنظامی حملات ترکیه به اقلیم کردستان پرداخته به احوال گفته است حمله نظامی ترکیه به اقلیم کردستان در ماه جولای باعث جان باختن 9 نفر از شهروندان کرد و مجروح شدن 13 نفر شد. برخی منابع در اقلیم کردستان نیز گفته اند مردم عادی میان حملات هوایی و آتش توپخانه ترکیه در اقلیم کردستان گیرافتاده اند. این حملات همچنین به مزارع، مراتع و باغ ها و نیز احشام عشایر در اقلیم کردستان زیان زیادی وارد کرده است.

یحیی الزبیدی، سخنگوی وزارت دفاع عراق به بخش کردی صدای آمریکا گفته است وقتی به ترکیه نسبت به حملات این کشور به شمال عراق اعتراض می کنیم، آنها می گویند که فقط نیروهای پ.ک.ک را هدف قرار می دهند اما ترکیه باید به حاکمیت عراق احترام بگذارد.

حکومت اقلیم کردستان در طی این مدت نسبت به حملات ترکیه در شمال عراق هیچ اعتراضی نکرده است و برخی تحلیلگران بر این باور هستند که اربیل همچنان در قبال این حملات سکوت خواهد کرد. اما عادل باخه وان معتقد است با توجه به این که حکومت اقلیم کردستان می خواهد بخشی از سیستم موجود در منطقه باشد، با وجود هدف قرار گرفتن شهروندان عادی به همراه نیروهای پ.ک.ک، همچنان در برابر حملات ترکیه سکوت خواهد کرد.

وی دلیل دیگر سکوت اربیل در برابر حملات ترکیه به شمال این منطقه را وابستگی شدید آن به ترکیه دانسته که در صورت اعتراض به حملات ترکیه، ممکن است با مجازات اقتصادی آنکارا روبه رو شود.

برخی تحلیلگران بر این باورند که اگر چه همکاری روشن در اقلیم کردستان با آنکارا برای ضربه زدن به پ.ک.ک بعید به نظر می رسد اما احزاب کردی در اقلیم کردستان و به صورت مشخص، حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی می توانند از این مسئله به عنوان اهرم علیه یکدیگر و یا دولت مرکزی عراق استفاده کنند. یروان سعید تایید می کند که اگر تنش های موجود میان اتحادیه میهنی و حزب دموکرات همچنان ادامه داشته باشد چنین تحلیلی می تواند درست باشد.

وی در مورد نقش حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی در حملات ترکیه علیه پ.ک.ک در اقلیم کردستان می گوید: اگر حزب دموکرات احساس کند در حاشیه قرار گرفته، وابستگی آن به ترکیه بیشتر خواهد شد و بنابر این، این توازن عامل مهمی در نحوه رفتار حزب دموکرات با پ.ک.ک است.

کد خبرنگار: 40101