انتشار:  چهارشنبه 25 مهر 1397  ::  18:36

سرویس عراق

ابراهیم الجعفری: پیروزی را از رویا به واقعیت تبدیل کردیم/ منطقه در معرض چالش قرار دارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- وزیر خارجه عراق ضمن تاکید بر این که منطقه در معرض چالش و طوفان خارجی قرار گرفته و برخی تلاش می کنند آن را به درگیری بکشانند، خاطر نشان ساخت که نمی توان کشورهای منطقه را از یکدیگر جدا کرد و ملت ها نیز باید نسبت به بلاهای پیش روی منطقه و اهمیت دفاع از امنیت آن آگاه شوند.

به گزارش کردپرس، ابراهیم الجعفری، وزیر امور خارجه عراق امروز (چهارشنبه) در مصاحبه با بخش عربی خبرگزاری شفقنا اظهار داشت: منطقه هم اکنون در حال تبدیل به محل تقاطع اراده های گوناگون خارجی می باشد و برخی همواره در تلاش هستند تا معادلات را بر هم بزنند و آن را دچار یک وضعیت ملتهب پر از هرج و مرج و درگیری کنند.

الجعفری با بیان این که در جریان سفر به سوریه و دیدار با رهبران این کشور دریافته که آنها دارای اعتدال و آرامش هستند و از چشم انداز سیاسی برخوردارند، تاکید کرد که نمی توان سوریه و یا هر کدام دیگر از کشورهای منطقه را از سایر کشورها جدا ساخت.

وزیر خارجه عراق دیدار خود با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان را نیز پربار و صمیمانه توصیف کرده و از ادامه گفت و گوهای خود با مسئولان این کشور طی روزهای آینده خبر داد.

الجعفری در رابطه با هدف سفر خود به سوریه و لبنان نیز تصریح کرد: هدف من تقویت و تحکیم روابط میان کشورهای منطقه می باشد که همگان اهمیت، توانایی، امکانات و توانمندی های آنها را درک می کنند در حالی که مسئولیت دفاع از ثروت، محافظت از موجودیت، ساختن آینده و جلوگیری از فروپاشی نیز بر عهده ملت ها است.

وزیر خارجه عراق با بیان این که به باور وی چندین طوفان در حال حرکت به سوی منطقه هستند، افزود: منطقه هم اکنون در معرض چالش های مختلفی قرار گرفته و کسی جز ملت های خود را ندارد، در نتیجه باید نسبت به بلاهای پیش رو آگاه باشند و از منطقه خود محافظت کنند؛ سرنوشت این منطقه جنگ نیست بلکه صلح، محبت، هماهنگی و همبستگی است.

الجعفری ضمن تاکید بر این که عراق پیشتر از دیکتاتوری صدام حسین به پا خاسته، یک نبرد علیه تروریسم را انجام داده که بسیاری از کشورهای بزرگ در آن ناتوان بودند و توانسته پیروزی های بزرگی را رقم بزند که آخرین مورد آن نیز در موصل اتفاق افتاده جایی که شهروندان عراقی چیزی را محقق ساختند که بیشتر به رویا نزدیک بوده، تصریح کرد: چند سال پیش درباره پیروزی می گفتیم با این حال پیروزی را از یک رویا به واقعیت تبدیل کردیم، بنا بر این هنگامی که می گوییم عراقی ها گرانبهاترین پیروزی را رقم زدند، اغراق نمی کنیم.

وزیر خارجه عراق در رابطه با چالش های کنونی پیش روی کشورش نیز اظهار داشت: پس از هر جنگی شاهد بازسازی، ساخت و ساز و صلح و آشتی هستیم و معمولا هنگامی که جنگ به پایان می رسد، جوامع و کشورهای شاهد آن مشکلات زیادی را به ارث می برند؛ پول و تسلیحات فراوانی هزینه جنگ شده و شمار زیادی شهید و ویرانی بزرگی نیز از آن به جای مانده چرا که خرابکاری تروریسم و داعش زیان های شدیدی به عراق وارد کرده است.

الجعفری ضمن تاکید بر این که نبرد واقعی کنونی مقابله با فساد، انجام بازسازی، ساخت و ساز و حل و فصل مشکلات و بحران هایی است که پیشتر به وجود می آمدند، افزود: هم اکنون روند بازسازی افزایش یافته و اقدام به بسیج کشورهایی کردیم که در کنار ما بودند، طرح کویت در برگزاری کنفرانس بین المللی اقدام خوبی بود و دیگر کشورهای جهان که در کنار ما ایستادند نیز طرح های مسالمت آمیز دیگری ارائه دادند؛ ما نپذیرفتیم که هیچ کدام از آنها بیایند و به جای فرزندان ما خون خود را در عراق بریزند با این حال کمک از آنها را پذیرفتیم و به همین دلیل نیز از جهانیان می خواهیم که دست کمک را به سوی ما دراز کنند.

وزیر خارجه عراق ضمن تاکید بر این که مرجعیت عالی دینی همواره قلعه مستحکم کشورش بوده و از طریق فعالیت مداوم برای حفظ همبستگی و وحدت میان شهروندان عراقی و دوری از هر آن چه بتواند تفرقه را تقویت و تقسیم بندی را به وجود آورد نیز نقش پدرانه خود را ایفا کرده به ویژه آن که جامعه عراق یک جامعه متنوع از نظر ساختار و دارای تنوع دینی، مذهبی، نژادی و سیاسی است، خاطر نشان ساخت که تاکنون عراقی ها وحدت خود را حفظ کرده و همگان با یک کلمه و موضع واحد در برابر دشمنان داعشی خود ایستادند.