انتشار:  جمعه 27 مهر 1397  ::  11:00

سرویس عراق

تداوم اختلافات بین احزاب در خصوص تشکیل دولت عراق/ براء الشمری

سرویس عراق و اقلیم کردستان - روزنامه «العربی الجدید» لندن در گزارشی تحت عنوان« تداوم اختلافات بین احزاب سیاسی درخصوص تشکیل دولت عراق» به قلم «براء الشمری» می نویسد: درحالی که نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت عراق خود را برای اعلام اعضاء کابینه اش  در هفته آینده، آماده می کند، برخی از احزاب سیاسی در کشور همچنان دارای اختلافات عمیقی در خصوص تشکیل این  کابینه هستند.

به گزارش کردپرس، روزنامه «العربی الجدید» در گزارش خود به نقل از یک عضو ائتلاف  اهل سنت «المحور الوطبی » می نویسد: رهبران این ائتلاف هنوز به توافق کاملی برای معرفی نامزدهایی برای تصدی وزارتخانه هایی در دولت عبدالمهدی نرسیده اند.

این منبع که به نام او اشاره نشده است، در مصاحبه با روزنامه « العربی الجدید» گفت: این اختلافات به تعویق اعلام وزارتخانه های ویژه اهل سنت براساس نظام سهمیه بندی مناصب وزارتی خواهد انجامید.

به گفته این منبع، عبدالمهدی تاکنون اعلام نکرده است که آیا وزارتخانه های  اختصاصی  اهل سنت در هر کابینه ای درعراق  را  به آن  ها واگذار  خواهد کرد  یا نه؟، اما رهبران اهل سنت بر اساس عرف  معمول  پس از اشغال عراق از سوی آمریکا در سال 2003 تاکنون، این وزارتخانه ها را  استحقاق انتخاباتی خود می دانند.

این منبع  افزود: علاقه مندی اهل سنت به تصدی وزارتخانه هایی در کابینه عبدالمهدی تنها منحصر به ائتلاف «المحور الوطنی» نیست، بلکه ائتلاف های دیگری همچون ائتلاف الفتح، دولت قانون، النصر و احزاب کردستانی  تصدی پست های وزارتی در کابینه عبدالمهدی را خواستارند و گزارش هایی نیز از احتمال توزیع مناصب وزارتی بین استان های عراق منتشر شده است.

این اختلافات درحالی ادامه دارد که نخست وزیر مامور تشکیل کابینه  عراق قصد دارد اعضاء کابینه اش را طی هفته آینده به مجلس نمایندگان معرفی کند.

درهمین حال دفتر رسانه ای عادل عبدالمهدی  در بیانیه ای اعلام کرده است که عبدالمهدی اعضاء کابینه و برنامه  دولت خود را به زودی به مجلس عراق معرفی خواهد کرد.

دراین بیانیه آمده است که عبدالمهدی  در خصوص کابینه  و تعیین زمان مناسبی برای تشکیل  آن  با رئیس مجلس نمایندگان و رهبران  احزاب سیاسی  گفتگو کرده است.

 از سوی دیگر  وحده الجمیلی، نماینده ائتلاف «المحور الوطنی» در مجلس عراق یک فراکسیون پارلمانی جداگانه از این ائتلاف در مجلس به نام «نداء بغداد» تشکیل داد.
الجمیلی در بیانیه ای نوشت: این فراکسیون پارلمانی به خاطر توجه بیشتر به بغداد، پایتخت عراق که با کمبود خدمات رسانی  به شهروندان روبرو است، تشکیل شده است.

وی توضیح داد که  فراکسیون «نداء بغداد» از نمایندگانی تشکیل شده است که قصد  تدوین  و تصویب بهترین قوانین را  برای رونق و پیشرفت بغداد در مجلس دارند.

الجمیلی همچنین  از تصمیم خود برای تاسیس یک حزب سیاسی به نام «نداء بغداد» با عضویت تعدادی از نخبگان سیاسی  در عراق به منظور خدمات رسانی بهتر  به مردم پایتخت خبر داد.