انتشار:  سه‌شنبه 13 آذر 1397  ::  12:26

سرویس ایران

روحانی: آمریکا اگر بخواهد جلوی نفت ایران را بگیرد نفتی از خلیج فارس صادر نخواهد شد

سرویس ایران- رئیس جمهور گفت: امروز، روزی است که برای اولین بار بعد از ۴۰ سال مبارزه با دشمن ظالم و ستمگر آمریکا به پیروزی‌های کم‌نظیری دست یافته‌ایم و ملت بزرگ ما نخواهد گذاشت دشمن لبخند بر لبانش نقش ببندد.

  به گزارش کرد پرس ، حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در جمع مردم شاهرود  گفت: استان سمنان از گرمسار، آرادان، سرخه، سمنان، مهدی‌شهر، دامغان، شاهرود، و شهرستان میامی به همه مردم عزیز این استان پهناور و بسیار مهم و استراتژیک کشور سلام و درودم را عرض می‌کنم.

وی ادامه داد: شاهرود بزرگ، قهرمان و مرکز علم و فقه و عرفان با همه زیبایی‌های طبیعتش و با مردمان دلاورش و شاهرود نقطه زیبایی که اگر ۵۰ کیلومتر از آن به شمال حرکت کنیم به زیباترین جنگل‌ها می‌رسیم و اگر ۵۰ کیلومتر به جنوب حرکت کنیم به کویر دست پیدا می‌کنید، شاهرود سرزمینی بین جنگل و کویر است.

روحانی اضافه کرد: مهمترین مسئله استان را نماینده محترم ولی فقیه در این استان و امام جمعه شاهرود بیان کردند. من راجع به هر دو مسئله و چند مسئله دیگر استان و شهرستان شاهرود به عرض می‌رسانم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: سخنم را می‌خواهم از اینجا آغاز کنم، امروز، روز آزمایش و امتحان بزرگ تاریخی برای ما ملت ایران است. امروز، روزی است که برای اولین بار بعد از ۴۰ سال مبارزه با دشمن ظالم و ستمگر آمریکا به پیروزی‌های کم‌نظیری دست یافته‌ایم و ملت بزرگ ما نخواهد گذاشت دشمن لبخند بر لبانش نقش ببندد.

رئیس قوه مجریه گفت: آمریکا به دنبال کودتا در کشور ما بود و ناموفق بود. آمریکا به دنبال تجزیه ایران و جدا کردن خوزستان و حمله از طریق افلقیان بود و ناموفق بود. آمریکا دنبال تحریم این سرزمین و شکستن قدرت ایران بود و ناموفق بود.

رئیس جمهور تأکید کرد: امروز چرا آمریکا این همه از ملت ایران و ایرانی‌ها و ملت بزرگ ایران عصبانی است؟ ایران قدرتمند غیرقابل تحمل برای آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها است و ملت بزرگ و غیوری که در برابر آنها هرگز سر فرود نیاورده‌اند و نخواهند آورد.

وی تصریح کرد: آمریکا خواست و اعلام کرد که ایران را از صادرات نفت محروم می‌کند، آمریکا خواست و اعلام کرد که ایران را از تبادل تجاری با دنیا باز می‌دارد، آمریکا می‌خواست و اعلام کرد که ایران را در منطقه و جهان منزوی خواهد کرد، آمریکا خواست و اعلام کرد که در منطقه اهدافی که دارد به آن اهداف دست خواهد یافت اما ملت بزرگ ما در تمام این صحنه‌ها ثابت خواهد کرد که ملت ایران پیروز نهایی این نبرد خواهد بود.

رئیس قوه مجریه اظهارداشت: آمریکا بداند ما نفتمان را می‌فروشیم و خواهیم فروخت و آمریکا قادر نیست جلوی صادرات نفت ایران را بگیرد و بدانند اگر روزی بخواهد جلوی نفت ایران را بگیرد، نفتی از خلیج فارس صادر نخواهد شد. آمریکا می‌خواهد رابطه ما را با جهان تضعیف کند، رابطه ملت ایران امروز از هر زمان دیگر در غرب ایران با عراق و ترکیه، در شمال با آذربایجان، روسیه و قزاقستان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان و از جنوب با عمان، قطر و کویت روابطی صمیمی داریم و خواهیم داشت و آمریکا قادر نیست رابطه ما با ملت‌های منطقه را که در طول قرن‌ها در کنار هم به عنوان همسایه‌ای مهربان و عزیز بودیم، جدا بسازد.

روحانی با تأکید بر اینکه آمریکا قادر نیست روابط تجاری ما را با منطقه و جهان قطع کند، تصریح کرد: آمریکا باید بداند در سراسر این سرزمین مردم ما با کشورهای منطقه و جهان روابط فرهنگی‌شان، اقتصادی‌شان و روابط سیاسی‌شان را حفظ خواهند کرد. ما ارتباطات‌مان را با همسایگان، کشورهای اسلامی و جهان توسعه خواهیم داد. آمریکا تلاش می‌کند اروپا را از ایران جدا کند و تلاش می‌کند چین، هندوستان و همسایگان ایران را از ما جدا کند و ایران هراسی را در منطقه ترویج می‌کند. ما دشمن هیچ ملتی از همسایگانمان نیستیم و نخواهیم بود.

 

روحانی اظهارداشت: آمریکا نمی‌تواند بین ما و همسایگانمان و کشورهای اسلامی تفرقه، نزاع و دشمنی ایجاد کند. ما روابطمان را با جهان، روز به روز گسترش خواهیم داد. آمریکا این بار حداقل در ۲ الی ۳ زمینه ناموفق خواهد بود. اولین عدم موفقیت آمریکا آن است که در این مبارزه با ملت و قدرت ایران، کشورهای جهان و سیاست‌مداران از او حمایت نکردند جز یکی دو کشور کوچک و رژیم منحوس صهیونیستی هیچ کشوری در دنیا از آمریکا حمایت نکرد. همه تحریم‌های آمریکا را محکوم کردند. آمریکایی‌ها در مجمع عمومی سازمان ملل شکست خوردند. آمریکایی‌ها در سازمان ملل، شورای امنیت و دادگاه بین‌المللی لاهه شکست خوردند.

رئیس قوه مجریه افزود: مردم ما بدانند آمریکا در عرض این ۲-۳ ماه آمریکا را در شورای امنیت سازمان ملل، مجمع عمومی سازمان ملل و دادگاه لاهه و دادگاه عالی ایتالیا به شکست کشاند.

وی افزود: این به معنای پیروزی دیپلمات‌های ایران، پیروزی حقوقدانان ایران و به معنای پیروزی ملت بزرگ ایران و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که در سراسر منطقه با تلاش، کوشش، ایثار و حمایتشان امنیت را در سراسر این منطقه برقرار کردند.

روحانی با تاکید بر اینکه نیروهای مسلح ما، رهبری ما و ارکان نظام ما فقط برای ایران امنیت نیاوردند، اظهارداشت: برای امنیت عراق، سوریه، لبنان هم به ملت‌های منطقه کمک کرده‌اند و امروز ایران تلاش می‌کند تا مردم مظلوم یمن را در برابر متجاوزین آل سعود در صحنه نبرد نظامی و سیاسی پیروز سازد. ملت یمن هم پیروز خواهد شد، آل سعود و آمریکا شکست خواهند خورد.

رئیس جمهور اضافه کرد: ما برای رشد ایران، توسعه ایران، عظمت ایران، هرآنچه داریم توسط دولت، مجلس، قوه قضاییه و نیروهای مسلح و در رأس آن رهبری کمک خواهند کرد تا ایران قدرتمندتر از گذشته را بسازیم. ما نمی‌گذاریم دشمنانمان ایران را به شکست بکشانند. ایران سرزمین مقدس، عبادتگاه حق، سرزمین مولایمان علی‌بن موسی‌الرضا (ع)، سرزمین ولی‌عصر، سرزمین قرآن و سرزمین مردانگی و ایستادگی است.

رئیس قوه مجریه خاطرنشان کرد: ایران سرزمین پربرکتی است که دشمنان ما قادر نیستند این سرزمین و ملت را به شکست بکشانند. ما ارتباطمان را علیرغم میل آمریکا روز به روز قوی‌تر خواهیم ساخت، علیرغم میل آمریکا تجارتمان را با دنیا توسعه خواهیم داد و صادراتمان را توسعه می‌دهیم. مردم ما در هفته‌های آتی شاهد خواهند بود که در این شرایطی که آمریکا می‌خواست ما نتوانیم یک بودجه متعادل سالم به مجلس شورای اسلامی تقدیم کنیم انشاالله در ۲۵ آذرماه امسال دولت بودجه سال آینده را تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد کرد.

وی افزود: ما در این بودجه ۴۳۳ هزار میلیارد تومان برای بودجه عمومی پیش‌بینی کرده‌ایم و با همت، ایثار، وحدت و تلاش نمایندگان مجلس این بودجه مصوب خواهد شد و اجرا خواهیم کرد؛ علیرغم میل آمریکا.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما در بودجه سال آینده کالاهای اساسی مردم را با قیمت مناسب تضمین خواهیم کرد؛ ما در بودجه سال آینده حقوق بگیران را که حقوق ثابت دارند و در فشار هستند در حد توان و امکان کمک خواهیم کرد و حقوق همه حقوق‌بگیران و بازنشستگان را انشاالله ۲۰ درصد اضافه خواهیم کرد. ما در بودجه سال آینده برای اشتغال مردم، حرکت تولید مردم و صنعت و کشاورزی و خدمات در سراسر کشور تلاش خواهیم کرد. ما شاهد یک تحول بسیار خوب در سال آینده در زمینه مسکن خواهیم بود تا نگرانی‌های مردم برای صاحب مسکن شدن خانه اولی‌ها و بافت‌های فرسوده تأمین شود و مردم شاهد چنین تحولی در سال آینده خواهند بود.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ما با فقر مطلق مبارزه خواهیم کرد، تصریح کرد: به تمام وعده‌هایی که در انتخابات سال ۹۶ به شما ملت ایران داده‌ام عمل خواهیم کرد البته از وعده‌مان عقب‌نشینی نخواهیم کرد، آنچه به مردم قول دادیم عمل خواهیم کرد البته شرایط ما شرایطی است که هماهنگی، وحدت، همکاری و انسجام باید بیش از گذشته در میان ما مردم باشد.

روحانی خاطرنشان کرد: با انسجام و وحدت از این مشکل تاریخی عبور خواهیم کرد. من باز هم تأکید می‌کنم کشور در بحران نیست و در بحران نخواهد بود. ابر تورم ما را تهدید نخواهد کرد ، ابر بیکاری ما را تهدید نخواهد کرد، عده‌ای نادانسته این حرف‌ها را در روزنامه‌ها و تبلیغات نزنند اما ما مشکلاتی داریم و باید مردم ما مشکلات را بدانند، دست به دست هم بدهیم و از مشکلات عبور کنیم همانطور که در ماه‌های گذشته قدم‌های خوبی مردم ما برداشتند.