انتشار:  چهارشنبه 14 آذر 1397  ::  13:28

سرویس عراق

رئیس تیم حقیقت‌یاب سازمان ملل:

تحقیقات بین‌المللی درباره جنایت‌های داعش در عراق اوایل 2019 آغاز می‌شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس بریتانیایی تیم حقیقت یاب سازمان ملل از تلاش برای آغاز تحقیقات بین المللی در رابطه با جنایت های تروریست های داعش در خاک عراق در اوایل سال آینده میلادی خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از موازین نیوز، کریم اسعد احمد خان، وکیل بریتانیایی متخصص در زمینه حقوق بشر و رئیس تیم حقیقت یاب سازمان ملل متحد که از تابستان گذشته شروع به جمع آوری مدارک مربوط به جنایت های داعش کرده، خاطر نشان ساخت که تحقیقات این سازمان در رابطه با جنایت های عناصر این گروه تروریستی در خاک عراق، در اوایل سال 2019 میلادی آغاز خواهد شد.

این وکیل بریتانیایی طی سخنانی برای نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل در این باره اظهار داشت: تیم حقیقت یاب به آماده سازی های خود در عراق با هدف آغاز فعالیت های تحقیق در اوایل سال 2019 ادامه می دهد؛ اجرای فعالیت های تحقیق به همکاری، پشتیبانی و اعتماد تمامی عناصر جامعه عراق بستگی خوهد داشت.

این در حالی است که اعضای تیم حقیقت یاب سازمان ملل به رهبری خان، از ماه آگوست گذشته تاکنون مشغول جمع آوری مدارک دال بر جنایت های داعش در عراق هستند و آمریکا نیز متعهد شده دو میلیون دلار را برای پشتیبانی از تلاش های آنها کمک کند.

یادآور می شود که تاکنون بیش از 200 گور دسته جمعی حاوی بیش از 12 هزار جسد در خاک عراق کشف شده و بنا به درخواست این کشور نیز شورای امنیت در سال گذشته میلادی به اتفاق آرای اعضای خود، قطعنامه ای را به تصویب رساند که راه را برای انجام تحقیقات با هدف محاکمه عناصر تروریستی داعش به دلیل جنایت هایی که مرتکب شدند، هموار می سازد.