انتشار:  چهارشنبه 14 آذر 1397  ::  15:54

سرویس کرمانشاه

نقدی بر برگزاری « آیین نکوداشت مقام والای مادر» در کرمانشاه/ بنفشه رضایی

سرویس کرمانشاه - مدتی پیش همایشی با عنوان« نخستین آیین نکوداشت مقام والای مادر» با هدف تجلیل از مادران نمونه‌ی کرمانشاهی برگزار شد. برنامه ای که دفتر امور بانوان و خانواده استانداری کرمانشاه و بنیاد مادر، متولی برگزاری آن بودند.

گرچه جای خشنودی است که بالاخره خبری از امور بانوان استانداری به گوش رسید، اما نام بزرگ و هدف اعلام شده برای برگزاری این همایش، می طلبد در مورد آن سؤالات و انتقاداتی مطرح شود.

-آیا حقیقتاً می توان مادری را به عنوان مادر نمونه برگزید؟ این کمی دور از احساس و منطق به نظر نمی رسد؟

- مدیر دفتر امور بانوان و خانواده استانداری در این همایش گفته بود «از مادرانی تقدیر خواهیم کرد که شاخص های برجسته ای را دارا هستند».

اگر هدف از برگزاری این همایش معرفی الگوهایی برای زنان جامعه است و می خواهید صفات و شاخص هایی را برای یک الگو معرفی کنید پس چرا این شاخص ها اعلام نشده اند و اگر شده اند در کجا و به چه نحوی اطلاع رسانی کرده اید؟ اگر این شاخص ها شفاف سازی نشوند به نظرتان هدف اولیه‌ی برگزاری این همایش، با شکست مواجه نشده است؟ این شاخص ها توسط چه افرادی و با چه مدت کار کارشناسی تعیین شده اند؟ آیا شاخص شما بنیان علمی دارد؟

-چند درصد از مردم استان به ویژه زنان که مخاطب اصلی شما هستند و قرار است از الگوهایی که برایشان ترسیم کرده اید، بهره مند شوند و پس از برگزاری چنین آئینی مادرانی نمونه شوند و بهتر مادری کنند، از برگزاری آن مطلع شده اند. به چه اندازه از رسانه ها و تبلیغات محیطی برای آگاه کردن آنها بهره برده اید؟

آیا خروجی همایش به کارنامه‌ی کاریتان، مادران تجلیل شده و خانواده ها و اقوامشان و چند خبر مختصر در تعداد معدودی از رسانه ها که به دست 80 درصد جامعه‌ی مورد بحث هم نمی رسد، ختم نشده است؟

- با عذرخواهی از ساحت تمامی مادران شهرم و مادران فرهیخته و گرامی که در این همایش مورد تجلیل قرار گرفتند، آیا وقتی اعلام کردید که دو تن از مادران پس از بررسی و تصمیم گیری برای شرکت درهمایش مادران نمونه کشورمعرفی می شوند، به یاد برنامه‌ هایی که برای انتخاب دختر شایسته در کشورهایی که نگاهی ابزاری به زنان دارند، برگزار می شوند، نیفتادید؟

-بهتر نیست وقت، انرژی و بودجه های بیت المال را در استانی که مادرانش از غصه‌ی بیکاری فرزندان و آینده‌ی نامعلومشان آرام ندارند، صرف امور اثرگذارتری کنید؟

-می دانید در مناطق زلزله زده مادری کردن یعنی چه؟ چگونه و با چه شاخصی می توانید مادر نمونه ای در میان این مادران رنج دیده برگزینید؟

- خط کش گذاردن میان پدران و مادران چه معنایی می تواند داشته باشد؟ آیا معتقدید پدران سهم کمتری در تربیت و آینده‌ی فرزندان دارند؟ پس اگر به این تفاوت معتقد نیستید، چرا همایش نکوداشت مقام والای پدر را برگزار نکردید؟

اگر در برگزاری برنامه های فاخر و اثرگذار ناتوانید، از برگزاری همایش های سطحی، شعاری و نمادین هم دست بردارید و بیش از این نمک بر زخم مادران و زنان کرمانشاهی نپاشید.