انتشار:  چهارشنبه 14 آذر 1397  ::  17:16

سرویس کردستان

رئیس امور آب شهرستان بانه:

پروژه های شهرداری درحریم بستر رودخانه بانه غیر قانونی است / ادامه ساخت سازهای غیر مجاز در بستر رودخانه ها

سرویس کردستان- رئیس امور آب شهرستان بانه گفت: پروژه های که شهرداری با عنوان ساماندهی رودخانه اصلی بانه  در حریم بستر این رودخانه اجرا کرده غیر قانونی است.

به گزارش خبرنگار کرد پرس انور کریمی کانی روز چهارشنبه در جلسه شورای حفاظت از آب شهرستان بانه با شاره به ضرورت اخذ استعلام از اداره منابع آب قبل از اجرای پروژه ها و ساخت سازها در حریم بستر رودخانه ها اظهار داشت: طبق قانون باید در یازده متر حریم بستر رودخانه ها هیچگونه ساخت و سازی بغیر از ایجاد معبر و خیابان احداث نشود و هر گونه ساخت و ساز در حریم رودخانه غیر قانونی و خطر ساز است.

وی با اشاره به تخلفات شهردداری بانه در زمینه پروژه ساماندهی رودخانه بانه "چمی بانه" و تصرف بستر رودخانه ادامه داد: دیوارهای بستر رودخانه اصلی بانه قبل احداث شده و از هر طرف رودخانه  11 متر باید حریم بستر مشخص شود و آزاد باشد و هیچگونه ساخت سازی در این مسیرها نباید انجام شود که شهرداری بانه در حریم بستر رودخانه دیوار و پارک احداث کرده و 2 دهنه از پل اصلی شهر از بین رفته است.

به گفته کریمی کانی  باید رودخانه ها سر باز باشند در حالی بخشی از رودخانه بانه سرپوشیده است باید اعتباراتی برای ساماندهی رودخانه در اختیار اداره منابع آب قرار گیرد و ساماندهی رودخانه ها قانونی انجام شود.

وی با بیان اینکه ساخت وسازهای  بستر رودخانه ها در شهر باید قلع و قمع شود، گفت: ساخت وسازها در حریم رودخانه علارغم تذکرات لازم تاکنون از ادامه ساخت و سازهای حریم بستر رودخانه جلوگیری نشده و همچنان ادامه دارد و حریم بستر بسیاری از رودخانه به دلیل ساخت و سازهای غیر مجاز تصرف شده که خطرات زیادی جان ساکن حریم بستر رودخانه ها را تهدید می کند.

کریمی کانی افزود: در بانه شبانه ساخت و سازهای در حریم بستر رودخانه انجام می شود و حتی پلیس ساختمان شهرداری هم در محل حضور  داشته اما اقدامی بازدارنده در زمینه کنترل این ساخت وسازها از طرف شهرداری انجام نمی شود.

وی با بیان اینکه شهرداری قبل از اجرای پروژه های خود در حریم بستر رودخانه ها باید از اداره منابع آب استعلام بگیرد اظهار داشت: باید ساماندهی رودخانه ها توسط اداره امور آب انجام شود که تاکنون اعتباری برای ساماندهی رودخانه ها به اداره امور آب اختصاص نیافته پروژه ساماندهی رودخانه اصلی برای شهر بانه حیاتی است بخشی از این پروژه انجام و حریم بستر رودخانه مشخص شده است.

این مسئول افزود: پارک فتاحی و بانک شهر در محدود رودخانه بانه در حریم بستر رودخانه احداث شده و باید اقدامی غیر قانونی است و باید تخریب شود شهرداری برای هر گونه ساخت ساز در حریم رودخانه های باید از ادارات مروبط استعلام بگیرد.

وی گفت: در خارج از شهر برای چاه های غیر مجاز و تصرف حریم بستر رودخانه و در داخل شهر برای تصرف حریم بستر رودخانه ها با مشکل مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: باید دستگاه های خدمات رسان در داخل و خارج شهر قبل واگذاری انشعاب به متقاضیان باید از اداره منابع آب شهرستان استعلام بگیرند.

رودخانه اصلی شهر بانه «چمی بانه» از ارتفاعات گردنه خان سر چشمه می گیرد و از وسط شهر می گذرد؛ رودخانه های فصلی سوغانان، زریزن، دمامه و دول خسرو هم در این شهر جریان دارند که به رودخانه گوئیل نزدیک آرامستان سلیمان بیگ می پیوندند.