انتشار:  پنج‌شنبه 15 آذر 1397  ::  11:53

سرویس آذربايجان غربي

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی؛

درخواست تخصیص اعتبار 200 میلیون دلاری جهت احیای دریاچه ارومیه

سرویس آذربایجان غربی- نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: در نامه‌ای با امضای نمایندگان شهرستان‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ریاست جمهوری 200 میلیون دلار اعتبار برای پروژه‌های احیای دریاچه درخواست شد.

به گزارش کردپرس، سیدهادی بهادری در گفت و گو با فارس اظهار داشت: دریاچه ارومیه نیازمند نگاه کلان همه مسئولان است و با توجه به اینکه احیای دریاچه ارومیه یکی از اولویت‌های دولت دوازدهم نیز بوده، مهمترین راهبرد آن کاهش مصرف آب در کشاورزی و بهبود سیستم‌های آبیاری از سنتی به مدرن در حوضه آبریز دریاچه ارومیه خواهد بود.

وی افزود: از این رو با امضای 10 نفر از نمایندگان به دولت، درخواست تخصیص اعتبار از صندوق توسعه ملی به مبلغ 200 میلیون دلار برای اجرای آبیاری قطره‌ای در حدود 100 هزار هکتار از باغات موجود در حوضه آبریز، ارائه شده است.

بهادری ادامه داد: در حال حاضر 600 میلیارد تومان برای ادامه روند اجرای پروژه آبرسانی به دریاچه ارومیه از حوضه کانی سیو و رودخانه زاب با احداث تونل به دریاچه ارومیه در سفر اخیر رییس جمهوری به آذربایجان‌غربی تخصیص اعتبار یافت.

نماینده ارومیه گفت: علاوه بر آن 200 میلیارد تومان دیگر نیز برای سایر پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه جزو مصوبات سفر رییس جمهور به آذربایجان‌غربی است که امیدواریم هرچه سریع‌تر تخصیص یابند.

وی با انتقاد از هماهنگی کمرنگ نمایندگان شهرستان‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه،  بیان کرد: باید هماهنگی بیشتری برای نجات این دریاچه وجود داشته باشند، متاسفانه این هماهنگی‌ها تا کنون کمرنگ بوده و نگاه هر کدام از نماینگان جزیی است و بیشتر به منافع حوزه انتخابیه خود توجه می‌کنند و باید بدانند اگر دریاچه ارومیه بخشکد دیگر حوزه انتخابیه و مردمی در این منطقه نخواهد بود.