انتشار:  جمعه 16 آذر 1397  ::  13:47

سرویس جهان

سفیر سابق انگلیس در سوریه:

آمریکا از مناطق تحت کنترل کُردهای سوریه خارج نمی شود

سرویس جهان- سفیر سابق انگلیس در سوریه می گوید آمریکا به بهانه های مختلف، از جمله حضور ایران در سوریه قصد ندارد نیروهای حود را از سوریه خارج کند.
 

به گزارش کردپرس، آمریکا که از چند سال گذشته 2000 نیروی خود را در سوریه مستقر کرده و نیروهای کرد و عرب شمال سوریه را آموزش نظامی داده است، تاچند ماه پیش حضور خود را به شکست کامل داعش مراتبط دانسته و رییس جمهور این کشور بهار گذشته از لزوم خروج سریع نیروهای آمریکا از مناطق تحت کنترل کردها سخن گفت:

اما پیتر فورد، سفیر سابق انگلیس در سوریه می گوید آمریکا به بهانه حضور ایران در سوریه می خواهد نیروهای خود را در این کشور حفظ کند. این کشور از قلمرو تحت کنترل خود در سوریه به عنوان مهره شطرنج استفاده می کند و بدون دست یابی به چیزی، مثلا خروج ایران، نمی خواهد مهره های خود را از دست بدهد.

وی یک سناریو را برای خروج آمریکا از سوریه محتمل می داند و آن خروج ایران است اما معتقد است این سناریو نمی تواند باعث خروج ایران از سوریه شود.

فورد در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک تاکید کرد نمی توان پیش بینی کرد که آمریکا در کوتاه مدت و حتی میان مدت از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه و بویژه منطقه تنف خارج شود.

سفیر سابق انگلیس پیش بینی کرد که کردهای سوریه در نهایت تحت فشار قبایل عرب ساکن در مناطق تحت کنترل کردها، وادار به مذاکره با دولت دمشق شوند و از آمریکا بخواهند که سوریه را ترک کند.

پیتر فورد در مورد اینده سوریه گفت که گفتگوهای آستانه، ترکیه و روسیه را به هم نزدیک تر کرده و آمریکا را به حاشیه رانده است. سرنوشت سوریه در نهایت از سوی روسیه، ایران و ترکیه تعیین خواهد شد. دیپلمات انگلیسی تاکید کرد که ایران و روسیه بقای حکومت سوریه را در آینده تضمین می کنند و این در حالی است که آمریکا خواهان سقوط حکومت بشار اسد بوده است.

کد خبرنگار: 40101