انتشار:  پنج‌شنبه 22 آذر 1397  ::  17:01

سرویس عراق

العربی الجدید از یک سیاستمدار عراقی نقل کرد:

نارضایتی آمریکا از مواضع دولت جدید عراق در قبال تحریم‌های ایران

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یک سیاستمدار عراقی تاکید کرد که آمریکا از مواضع دولت جدید کشورش در قبال تحریم های علیه ایران راضی نیست و نادیده گرفتن این مسئله را آغاز خوبی برای فعالیت آن نمی داند.

به گزارش کردپرس، روزنامه العربی الجدید چاپ لندن در شماره امروز (پنج شنبه) خود از یک سیاستمدار برجسته عراقی نقل کرده که واشنگتن نسبت به مواضع بغداد در قبال تحریم های آمریکا علیه ایران ناراضی است و نادیده گرفتن تحریم ها از سوی دولت جدید عراق را یک آغاز نامناسب برای فعالیت آن قلمداد می کند.

سیاستمدار مذکور که نام وی فاش نشده، در این باره تاکید کرده است: علاوه بر فرآیند ورود دلار به ایران از طریق عراق، قراردادهای واردات گاز و برق از تهران نیز ادامه دارد؛ این اولین چالش خارجی پیش روی دولت جدید عراق است.

این در حالی است که روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن نیز در شماره روز گذشته خود از یک منبع مسئول در عراق نقل کرده بود که کشورش بارها از آمریکا درخواست کرده که از تحریم های علیه ایران معاف شود با این حال هیچ گونه پاسخی برای این خواسته خود دریافت نکرده است.

منبع مذکور با بیان این که عراق نزدیک به دو سال زمان نیاز دارد تا با تلاش های آمریکا و دیگر شرکای خود، در زمینه تامین گاز و دیگر فرآورده های نفتی و تامین برق به خودکفایی برسد، تاکید کرده که مدت زمان تعیین شده از سوی واشنگتن برای معافیت کشورش از تحریم های علیه تهران رو به پایان است و همین مسئله نیز باعث شده بغداد در وضعیت دشواری قرار بگیرد چرا که جایگزین مناسب و فوری برای واردات انرژی از ایران در اختیار ندارد.

یادآور می شود که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق سه شنبه گذشته ضمن تاکید بر این که کشورش بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران نیست، اعلام کرده بود که یک هیئت عراقی در آینده نزدیک راهی واشنگتن می شود تا در راستای حل و فصل مسئله تحریم ها تلاش کند.