انتشار:  پنج‌شنبه 6 دی 1397  ::  15:41

سرویس آذربايجان غربي

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با کردپرس:

تبادلات فرهنگی با همسایگان از نگاه ایران حتی مهم تر از مراودات اقتصادی است

سرویس آذربایجان غربی_ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور گفت: وجود دروازه های مرزی در نقاط مختلف کشور تنها برای مبادلات تجاری نیست بلکه تبادلات فرهنگی و هنری از طریق این دروازه ها نیز در اولویت کاری ما قرار دارد.

سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در جریان سفر به شهرستان مهاباد و دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان های جنوب استان آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار کردپرس ضمن اشاره به نقش چشمگیر شهرستان های مرزی کشور در تبادل مراودات فرهنگی و هنری با کشورهای همسایه گفت: بدون شک نگاه مسئولان ما بویژه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  به کشورهای هم مرز با ایران صرفاً یک نگاه اقتصادی و تجاری نیست بلکه نقش مهم دروازه های ارتباطی ما با سایر کشورهای هم مرز با ایران تبادل ریشه ها و داشته های فرهنگی و هنری می باشد.

وی ادامه داد: تبادل فرهنگی و هنری با کشورهای همسایه  هم برای ما و هم برای آنها می تواند یک امتیاز مهم در راستای تبادل فرهنگ و هنر دو ملت تلقی شود.

صالحی در ادامه سخنان خود با اشاره به هم مرز بودن شهرستان پیرانشهر با اقلیم کردستان عراق، عنوان کرد: با اتخاذ رویکرد جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور در خصوص ترویج تبادلات فرهنگی با کشورهای همسایه، کشور عراق و بویژه اقلیم کردستان عراق نیز از این قاعده مستثنی نبوده و این منطقه بعنوان بخشی از فضای ارتباط فرهنگی و هنری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد توجه خاصی قرار دارد تا از طریق پیوند ریشه های فرهنگی و هنری و رسانه ای با اقلیم کردستان عراق بتوانیم ارتباط بهتری با آنها داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: مهمترین عامل تقویت ارتباطات فرهنگی و هنری با اقلیم کردستان عراق حضور هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر دو منطقه در کنار هم می باشد و در این راستا برگزاری جشنواره ها و رویدادهای مشترک فرهنگی و هنری در قالب هفته های فرهنگی مشترک در این دو منطقه می تواند نقش بسیار مؤثری در تقویت این تعامل و ارتباط ایفا کند.

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که با برنامه های صورت گرفته در آینده ای نزدیک شاهد تعامل و تقویت بیش از این ریشه های فرهنگی و هنری در بین هنرمندان و فرهنگیان کشور ایران با سایر کشورهای همسایه باشیم.