انتشار:  دوشنبه 17 دی 1397  ::  12:50

سرویس ایران

آمریکا همچنان به دنبال اقدامات تفرقه افکنانه در منطقه است

سرویس ایران- معاون امور بین الملل موسسه حقوق بشر صلح زیبا گفت: قطعاً هماهنگی سال‌های اخیر عراق و ایران درس‌های فراموش نشدنی به تروریست‌ها داده است.

به گزارش کرد پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر، سامان نیازی معاون امور بین‌الملل موسسه حقوق بشر صلح زیبای جمهوری اسلامی ایران، در تماس تلفنی با «محمد البلداوی»، نماینده پارلمان عراق، در خصوص احتمال بازگشت منافقین به عراق توسط آمریکا بر حفظ تمامیت ارضی عراق و هوشیاری هرچه بیشتر دو ملت تأکید کرد و گفت: عراق کشوری است که همه وجودش از تروریسم زخم برداشته و با شجاعت، نفس تروریست‌ها را بریده است. مردم رنج‌دیده از ترور، اکنون دموکراسی و احترام به حقوق بنیادین خود را نهادینه‌شده و تجربه می‌کنند و از دوران بعد از صدام  که ضد همه مؤلفه‌های حقوق بشری بود، در سایه تعامل برادرانه و حسن هم‌جواری با جمهوری اسلامی ایران، فصل زیبایی را در تاریخ خود ثبت کرده است.

وی تأکید کرد: ملت عراق قطعاً هوشمندانه در مقابل برگشت مجدد داعشی‌های دهه ۶۰ که بدترین جنایات را در حق دو ملت ایران و عراق انجام دادند، کوتاه نمی‌آید. بازگشت تروریست‌های منافق به خاک عراق هم مداخله در امور داخلی عراق است و نقض حاکمیت سیاسی عراق و هم خلاف رویکرد دولت و ملت این کشور که در راه مبارزه با تروریسم در محور مقاومت، هزینه‌های فراوانی را پرداخت کرده است. ورود مجدد منافقین تروریست به عراق، صلح و امنیت را به مخاطره می‌اندازد.

نیازی افزود: قطعاً هماهنگی سال‌های اخیر جمهوری عراق و جمهوری اسلامی ایران درس‌های فراموش‌نشدنی به تروریست‌ها بالأخص منافقین و داعش داده و آمریکا همچنان به دنبال اقدامات تفرقه‌افکنانه خود در منطقه است.

محمد البلداوی نماینده مجلس عراق نیز در این گفتگوی تلفنی ضمن تشکر از تماس سامان نیازی و تأکید بر اشتراکات دو ملت ایران و عراق افزود: در پارلمان عراق اجازه هرگونه استفاده نامشروع از خاک این کشور برای ناامن کردن کشورهای هم‌جوار را نخواهیم داد.

این نماینده عضو فهرست البناء که وابسته به جریان سیاسی عصائب اهل حق است، افزود: فهرست البناء ضمن اعلام حمایت از خروج نظامیان آمریکایی از سوریه درعین‌حال با استقرار نیروهای آمریکایی در خاک عراق، کاملاً مخالف است.

وی افزود: در تلاشیم تا در مجلس این کشور قانون تعین مدت‌زمان برای خروج و بستن آخرین پایگاه‌های آمریکایی در عراق را تصویب کنیم.

البلداوی ضمن ابراز نگرانی از تلاش‌های پنهان امریکا در عراق به‌ویژه در مناطق شمالی هم‌مرز با کردستان و سوریه افزود: خبرهای رسیده حاکی است که آمریکایی‌ها سعی دارند همه منافقینی که نتوانستند در اروپا اقامت کنند و پناهندگی آن‌ها رد شده را به یکی از پایگاه‌هایشان در شمال عراق واقع در مثلث عراق، سوریه و ترکیه انتقال دهند تا ضمن آموزش نظامی، آن‌ها را مجدداً سازمان‌دهی کنند.