انتشار:  دوشنبه 17 دی 1397  ::  21:19

سرویس کرمانشاه

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه:

استان 161 هزار هکتارمنطقه حفاظت شده دارد / تالاب هشیلان یک موقعیت ویژه برای کرمانشاه است

سرویس کرمانشاه - مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه گفت: وسعت مناطق تحت حفاظت استان حدود 161 هزار هکتار است که تقریباً 7/6درصد عرصه های استان از 24 هزار کیلومتر مربع می باشد.

به گزارش خبرنگار کردپرس به نقل از پایگاه خبری سازمان حفاظت محیط زیست، فریدون یاوری افزود: درصددیم که با افزودن سایر مناطق بکر مانند منطقه امروله و دالاخانی در سنقر و زله زرد در گیلانغرب به مناطق تحت حفاظت این میزان را به 10 درصد افزایش دهیم.

وی در خصوص وضعیت سیستم تصفیه فاضلاب شهری استان گفت: در سطح استان هفت شهر مجهز به سیستم تصفیه فاضلاب شهری هستند و سیستم تصفیه فاضلاب شهرستان های روانسر، هرسین و پاوه با تقریباً 90درصد  پیشرفت فیزیکی در آستانه بهره برداری و اضافه شدن به سیستم فاضلاب شهری استان هستند و امیدواریم تا پایان سال این مهم صورت گیرد.

 مدیر کل حفاظت محیط زیست استان افزود: افتتاح این سیستم تصفیه خانه ها می تواند در زمینه حفاظت از محیط زیست، صرفه جویی در مصرف آب در صنعت و کشاورزی کمک شایانی کند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به ایستگاه های سنجش آلودگی هوا در استان گفت: ما 9 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در سطح استان کرمانشاه داریم که چهار ایستگاه آن در شهر کرمانشاه و پنج ایستگاه آن در شهرهای قصرشیرین، سرپل ذهاب، اسلام آبادغرب، کنگاور و پاوه بصورت آنلاین و لحظه ای کیفیت هوا را اندازه گیری می کنند.

یاوری در خصوص وضعیت تالاب هشیلان تصریح کرد: تالاب هشیلان یک موقعیت و فرصت استثنایی برای استان از بعد آموزشی، گردشگری و ... می باشد. وی گفت به دنبال این موضوع هستیم که تالاب هشیلان در  کنوانسیون بین المللی تالاب ها قرار گیرد.

یاوری افزود: این امر منوط به گونه ها، مساحت، ارزش های تالاب و مشخص بودن و حفظ حریم تالاب و ... می باشد.

فریدون یاوری در خصوص مجوز صدور شکار حیوانات وحشی گفت: با توجه به تفویض اختیاری که در زمینه صدور مجوزها به استان ها شده است امسال ما فقط تعداد محدودی پروانه شکار پرنده به قید قرعه برای آن دسته از شکارچیانی که تاکنون تخلف زیست محیطی نداشته اند صادر کرده ایم.

وی تأکید کرد: با توجه به محدودیت تعداد حیوانات وحشی به جز تعدادی محدود پروانه شکار پرنده، مجوز شکار هیچ حیوان وحشی صادر نشده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گفت: حراست و حفاظت از انفال خدادادی وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست است. محیط بانان خدوم سازمان حفاظت محیط زیست بصورت شبانه روز در حال پایش و کنترل مناطق تحت مدیریت و حفاظت شده استان هستند و در صورت بروز هر گونه تخلف از سوی متخلفین شکار و صید با آنان مطابق با ضوابط و مقررات زیست محیطی برخورد خواهند کرد.