انتشار:  دوشنبه 17 دی 1397  ::  21:57

سرویس کرمانشاه

لاریجانی در همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توانمندی های استان کرمانشاه:

کرمانشاه مزیت های فراوانی برای توسعه دارد /فرآیند سرمایه گذاری در کشورزمانبر است

سرویس کرمانشاه - رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: زمینه های سرمایه گذاری باید روشن تر در کشور تبیین شود تا سرمایه گذاران بدانند در چه زمینه هایی و با چه پشتیبانی هایی می توانند سرمایه گذاری کنند.

به گزارش خبرنگار کردپرس به نقل از خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی شامگاه (دوشنبه، 17 دی ماه) در همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توانمندی های استان کرمانشاه حضور یافت و از استاندار و مسئولان استان کرمانشاه جهت برگزاری این همایش و گردهمایی مسئولان و سرمایه گذاران تشکر کرد و گفت: سال گذشته در چنین زمانی همه دغدغه زلزله کرمانشاه را داشتند که این نگرانی جدی بود و همه مسئولان تلاش کردند تا مسائل و مشکلات مردم رفع شود.

وی با بیان اینکه با همت افراد موثر هم اکنون به این نقطه رسیده ایم که گام بلندتری برای آینده کرمانشاه برداریم، ادامه داد: استان های دیگر کشور باید این سیر را طی کرده و چنین اقداماتی انجام دهند.

حدود 400 کیلومتر مرز، مزیت بزرگ کرمانشاه است

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه کرمانشاه از مزیت های خوبی برخوردار است، تاکید کرد: استان کرمانشاه مرز طولانی داشته و حدود 400 کیلومتر مرز، مزیت بزرگ این استان است که سبب ارتباط این استان با کشور عراق و اقلیم کردستان از چند نقطه شده است.

لاریجانی افزود: ارتباطات هوایی و ریلی استان کرمانشاه همانند راه آهن تهران- کرمانشاه- خسروی از دیگر مزیت های استان کرمانشاه است.

آثار تاریخی ارزشمند کرمانشاه بیانگر ریشه دار بودن مردم استان

وی با بیان اینکه آثار تاریخی ارزشمند در کرمانشاه نشان می دهد که مردم این استان ریشه دارند، ادامه داد: مجموعه طاق بستان، معبد آناهیتا و 4 هزار اثر تاریخی در این استان از عجایب است که در استان های دیگر این مقدار زمینه تاریخی وجود ندارد؛ البته در تمام ایران آثار تاریخی زیادی وجود دارد اما تجمع این آثار در کرمانشاه زمینه خوبی برای توریسم فراهم کرده است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور، با اشاره به اینکه بیش از هزار واحد صنعتی در استان کرمانشاه فعال است، گفت: در حوزه گیاهان دارویی اقدامات خوبی در کرمانشاه رخ داده و قابل گسترش است که سدهای ساخته شده و در حال تکمیل نشان می دهد که می توان کشاورزی را در این استان گسترش داد.

شیخ الوزراء پشتیبان خوبی برای استان کرمانشاه در حوزه های مختلف است

وی با بیان اینکه آقای زنگنه که شیخ الوزراء است پشتیبان خوبی برای این استان در حوزه های مختلف است، افزود: می توان از این ظرفیت ها به خوبی استفاده کرد به ویژه در شرایط تحریمی که باید بیشتر به تولیدات داخلی توجه کرد.

لاریجانی با تاکید بر توجه ویژه به اجرای اقتصاد مقاومتی ادامه داد: شرایط سرمایه گذاری در حوزه صنعت، کشاورزی و تجارت به دلیل مرز طولانی در استان کرمانشاه فراهم است و در مسیر عتبات نیز فعالیت خوبی برای تجارت در استان کرمانشاه فراهم شده است.

توجه مجلس در بودجه سال آینده به موضوع صادرات و مشوق های صادراتی

وی با اشاره به اینکه کرمانشاه در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته و شرق و غرب را به یکدیگر متصل می کند، تصریح کرد: مزیت های مختلف در کرمانشاه در حوزه تجارت، سرمایه گذاری و صادرات فراهم است که توجه به این موضوع با اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران باید افزایش یابد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه مجلس در بودجه سال آینده به موضوع صادرات توجه کرده و مشوق هایی در این زمینه طراحی می کند، ادامه داد: در سال جاری نیز چنین مشوق هایی پیش بینی شده بود که باید مولفه هایی در نحوه اجرا طراحی شود تا افرادی که در حوزه صادرات فعالیت می کنند پشتیبانی واقعی را احساس کنند.

مقام معظم رهبری برای بودجه سال 98 بر موضوع اشتغال تاکید ویژه ای داشتند

وی با بیان اینکه به کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 تاکید می شود تا موضوع مشوق های صادراتی را در مدنظر قرار دهند، گفت: سرمایه گذاران می توانند از این فرصت برای صادرات استفاده کنند که در این راستا با دولت عراق نیز مذاکراتی صورت می گیرد چرا که هم عراقی ها به این تبادل نیازمند هستند و هم این موضوع می تواند برای کرمانشاه خوب و مفید باشد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه موضوع پشتیبانی بانکی در حوزه تولید از اهمیت فراوانی برخوردار است، افزود: مقام معظم رهبری برای بودجه سال 98 بر موضوع اشتغال تاکید ویژه ای داشتند تا این موضوع مدنظر قرار گیرد و کمیسیون تلفیق بودجه 98 نیز به مسئله اشتغال توجه دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید در زمینه صادرات و سرمایه گذاری در کشور و کرمانشاه اقدامات لازم صورت گیرد، اظهار داشت: نتیجه این همایش و پیشنهاداتی که در بخش سرمایه گذاری وجود دارد به مجلس ارائه شود تا بتوان به بخش توریسم، سرمایه گذاری صنعتی و کشاورزی در بودجه سال 98 توجه کرد.

لاریجانی با بیان اینکه در استان های آذربایجان و مازندران از تجربه نشست هایی که مسئولان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی حضور داشته و امکان سرمایه گذاری را توضیح داده اند، استفاده خوبی شده و این همایش ها مفید بوده است، تاکید کرد: تعداد قابل توجهی از سرمایه گذاران مزیت ها را دیده و در این استان ها سرمایه گذاری کرده اند.

زمان بر بودن تشریفات سرمایه گذاری

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با تاکید بر اینکه زمینه های سرمایه گذاری باید روشن تر برای سرمایه گذاران تبیین شود، افزود: سرمایه گذاران باید بدانند در چه زمینه هایی و با چه پشتیبانی هایی می توانند سرمایه گذاری کنند که متاسفانه در زمینه اطلاع رسانی نقایصی وجود دارد.

وی با بیان اینکه استاندار و مسئولان استان کرمانشاه باید کمک کنند تا زمینه های سرمایه گذاری سریع تر سرمایه گذاران فراهم شود، ادامه داد: زمان بر بودن تشریفات سرمایه گذاری و از این اداره به آن اداره رفتن سرمایه گذاران را خسته می کند که در این راستا دولت الکترونیک می تواند به تسهیل این فرآیند کمک کند.

ابراز امیدواری برای تحقق کامل دولت الکترونیک در سال آینده

دکتر لاریجانی ضمن ابراز امیدواری برای تحقق کامل دولت الکترونیک در سال آینده، افزود: استاندار و مسئولان کرمانشاه باید تدابیری اتخاذ کنند تا سرمایه گذاران کفش آهنین نپوشند و خود مسئولان استان ستادی تشکیل دهند تا فرآیند سرمایه گذاری تشکیل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مردم کرمانشاه در انقلاب و دفاع مقدس نقش ارزنده ای داشته و استحقاق دارند که همه به کمک آن ها بشتابند، تصریح کرد: تمام کشور حامی سرمایه گذاری و در پارلمان این تصور حاکم است که باید این حرکت ها مورد حمایت قرار گیرد.