انتشار:  چهارشنبه 19 دی 1397  ::  16:24

سرویس کردستان

«تاریخ هنر کُردستان» منتشر شد

سرویس کردستان- کتاب «مقدمه ایی بر تاریخ هنر کُردستان و زیبایی شناسی چیا» توسط هنرمند و نویسنده کُردستانی «میکاییل رحمانی» منتشر شد.

به گزارش کرد پرس، این کتاب در بردارنده هنر کُردستان از دوران صخره و غار تا دوران مدرن و معاصر  است  وهنر و هنرمندان کُرد در ایران و خاورمیانه و اروپا پرداخته است. بخشی از کتاب به مسایل زیبایی شناسی در هنر و فرهنگ کُردها اختصاص دارد.

کتاب شامل هفت فصل است. شش فصل ابتدایی به دوره های مختلف تاریخی هنر کُردستان از دوران پارینه سنگی تا دوران میانی و دوران جدید اختصاص دارد.فصل پایانی با عنوان زیبایی شناسی چیا تاریخی نبوده و به شکلی متفاوت بهماهیت هنر و فرهنگ کُردستان می پردازد.

تاریخ هنر کُردستان برای نخستین بار است که در قالب کتاب به نگارش درآمده است. همچنینکتاب به هنر و هنرمندان شهرهای حسکه، قامیشلو، سلیمانیه، دیاربکر، ماردین، سلیمانیه، هولیر، سنندج، کرمانشاه، سقز، بوکان و مریوان و حتی به جریان هنر کُردها در شهرهایی چون تهران، استانبول و دمشق اشاره می کند. جز این ها کتاب تاریخ هنر کُردستان جریان های هنری را در قالب گرایشها و جنبشهای هنری طبقه بندی کرده است. به طور کلی متن از بررسی هنر تصویریابتدای دوران پارینه سنگیآغاز می شود تا دوران مدرن و معاصر و حتی هنر سال های اخیر ادامه می یابد.

نویسنده کتاب، میکاییل رحمانی درسال 1366 شمسی در شهر سنندج متولد شد. او پروژه ها و نمایشگاه ‌های مختلفی را در زمینه هنرهای معاصر، تاسیس «سالانه هنر معاصر سنندج»، نقدهایی پیرامون نمایشگاه های عکس و نقاشی، و همچنین سخنرانی در سمینار هنر کُردستان در دیاربکر را در کارنامه خود دارد.

لازم به ذکر است توسط انتشارات رامان سخن منتشر شده است.