انتشار:  چهارشنبه 19 دی 1397  ::  18:11

سرویس آذربايجان غربي

محکومیت قاچاقچیان چوب در مهاباد و پیرانشهر به جریمه نقدی

سرویس آذربایجان غربی- رییس اداره تعزیرات حکومتی مهاباد و پیرانشهر گفت: پرونده 2 محموله قاچاق چوب درختان جنگلی در این اداره بررسی شد و متخلفان به پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند.

به گزارش کردپرس، جعفر نوری با بیان این خبر اظهار داشت: 2 محموله چوب در یکی از شهرستان های جنوبی استان بارگیری و در ایست بازرسی سه راهی دارلک محور مهاباد - ارومیه توقیف شده بود.

وی در گفت و گو با خبرگزاری دولت، اضافه کرد: این 2 محموله در مجموع با وزن 17 تُن در 2 دستگاه خودرو کشنده بارگیری شده بود و با توجه به قاچاق بودن حمل محموله های چوب جنگلی پرونده آنها به اداره تعزیرات حکومتی مهاباد منتقل شد.

وی افزود: در این اداره ضمن تشکیل پرونده برای متهمان، استعلام های لازم در مورد جنگلی بودن یا غیرجنگلی بودن چوب های کشف شده از اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد صورت گرفت و کارشناسان نوع چوب ها را بید جنگلی تشخیص دادند.

نوری گفت: رییس شعبه ویژه رسیدگی به جرائم قاچاق کالا و ارز اداره تعزیرات حکومتی مهاباد نیز متهمان را به ضبط محموله و پرداخت 68میلیون ریال جزای نقدی محکوم کرد.

رییس اداره تعزیرات حکومتی مهاباد و پیرانشهر افزود: این جریمه نقدی تنها برای حمل غیرمجاز چوب جنگلی بوده و جریمه قلع و قمع درختان در صلاحیت این اداره نیست و این موضوع توسط ارگان های دیگر بررسی می شود.

وی تاکید کرد: مهمترین راهکار مقابله با قاچاق چوب، جلوگیری از قطع درختان در مبدا است و در این زمینه شوراهای اسلامی روستا و دهیاران می توانند با تعامل خود با دستگاه مرتبط از قاچاق چوب جلوگیری کنند.

یادآوری می شود؛ فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی در اولین کمیسیون قاجاق چوب در مهاباد، از کشف و ضبط بیش از 100 تن چوب قاچاق در این استان در طول سال جاری خبر داده بود.