انتشار:  پنج‌شنبه 20 دی 1397  ::  15:08

سرویس عراق

در جریان دیدار خود در دوحه؛

رئیس‌جمهوری عراق و امیر قطر بر لزوم عدم دخالت کشورها در امور یکدیگر تاکید کردند

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس جمهوری عراق از دوحه درخواست کرد که در راستای تقویت روابط میان کشورهای منطقه و جهان عرب تلاش کند و امیر قطر نیز بر پشتیبانی کشورش از بغداد برای گسترش ثبات و صلح تاکید کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، دفتر برهم صالح، رئیس جمهوری عراق بعد از ظهر امروز (پنج شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که وی در جریان سفر رسمی خود به شهر دوحه، پایتخت قطر با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر این کشور دیدار و گفت و گو کرده است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، صالح و آل ثانی در دیدار خود ضمن بررسی روابط میان عراق و قطر و راه های گسترش همکاری در راستای خدمت رسانی به منافع مشترک دو کشور، به تبادل نظر در رابطه با تحولات اوضاع سیاسی و امنیتی در سطح عربی و بین المللی پرداختند و بر لزوم هماهنگی مواضع مشترک در قبال آنها و همچنین سیاست خودداری از دخالت در امور داخلی کشورهای مختلف تاکید کردند.

رئیس جمهوری عراق در این دیدار ضمن تاکید بر این که کشورش در تلاش است تا بهترین روابط را با تمامی کشورهای جهان عرب برقرار کند، خاطر نشان ساخت که عراق مصمم است به نقش محوری خود به عنوان صحنه همگرایی میان ملت های منطقه و نه میدان درگیری، ادامه دهد.

صالح همچنین از قطر درخواست کرد که یک سامانه روابط مشترک ایجاد کند که در تقویت روابط میان کشورهای عرب و همچنین روابط آنها با دیگر کشورهای منطقه در راستای تفاهم بیشتر، گفت و گوی سازنده و کمک به توسعه و پیشرفت کشورها سهیم باشد.

امیر قطر نیز به نوبه خود بار دیگر بر موضع کشورش در پشتیبانی سیاسی و امنیتی از عراق و تمایل جدی آن برای گسترش روابط برادری میان دو کشور تاکید کرده و خاطر نشان ساخت که دوحه در کنار بغداد ایستاده و از آن در راستای تقویت ثبات و صلح و تحقق پیشرفت در زمینه های مختلف حمایت می کند.

یادآور می شود که رئیس جمهوری عراق شامگاه چهارشنبه در راس یک هیئت بلندپایه شامل محمد علی الحکیم، نوری الدلیمی، محمد هاشم العانی و عبدالامیر الحمدانی، وزرای امور خارجه، برنامه ریزی، بازرگانی و فرهنگ این کشور و در پاسخ به دعوت رسمی امیر قطر، راهی دوحه شده بود.