انتشار:  پنج‌شنبه 20 دی 1397  ::  21:41

سرویس ترکیه

وزیر امور خارجۀ ترکیه:

قرارداد خرید S-400 به خاطر آمریکا لغو نمی شود

سرویس ترکیه – چاوش اوغلو اعلام کرد کشورش تنها به خاطر خواست ایالات متحده قرارداد خرید سامانۀ دفاع موشکی S-400 از روسیه را لغو نخواهد کرد.

به گزارش کردپرس، مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجۀ ترکیه با رد هر گونه ادعایی مبنی بر احتمال لغو قرارداد خرید سامانۀ دفاع موشکی S-400 از روسیه، پس از موافقت ایالات متحده با فروش سامانۀ پاتریوت به این کشور، این قرارداد را معامله ای تمام شده خواند که به خاطر خواست آمریکایی ها لغو نمی شود.

چاوش اوغلو در گفتگو با شبکۀ تلویزیونی NTV گفت: «خرید سامانه های S-400 یک معاملۀ تمام شده است. تجارتی است که کسی نمی تواند دربارۀ آن اظهار نظر کند. ناتو هم با این خرید مشکلی ندارد.»

وزیر امور خارجۀ ترکیه در سخنان خود تأکید کرد: «ترکیه [این قرارداد را] لغو نمی کند چون ایالات متحده چنین می خواهد. و درخواست از ترکیه برای رها کردن روسیه به خاطر فروش پاتریوت از جانب آمریکا با پاسخ منفی روبرو خواهد شد.»

لازم به ذکر است، پس از سفر هیأت عالی رتبۀ آمریکایی به ترکیه برای گفتگو دربارۀ حملۀ احتمالی ترکیه به مواضع کردهای سوری و خودداری رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از پذیرفتن دیدار با جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ایالات متحده، که ناخرسندی و قهر سیاسی وی را به دنبال داشت، تنش و جدال لفظی جدیدی بر روابط آنکارا – واشنگتن حاکم شده است.

آمریکایی ها تلاش می کنند ترکیه از حمله به گروه های کرد سوری منصرف کنند، اما ترکیه که از حمایت ایالات متحده از این گروه ها رضایت ندارد، از مواضع دولتمردان آمریکایی خشمگین است و بر انجام عملیات در خاک سوریه اصرار می کند.

 

بیشتر بخوانید:

وزیر امور خارجه ترکیه: عملیات ترکیه علیه YPG وابسته به خروج نیروهای آمریکایی نیست