انتشار:  یک‌شنبه 23 دی 1397  ::  09:26

سرویس ترکیه

وزیر امور خارجه ترکیه:

برای مبارزه با YPG – PKK از کسی اجازه نمی گیریم

سرویس ترکیه - مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی با اشاره به تحولات اخیر سوریه عنوان کرده است: برای مبارزه با YPG – PKK از هیچ کسی اجازه نمی گیریم.

به گزارش کردپرس به نقل از تلویزیون NTV، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی با اشاره به بحران منطقه ای عنوان کرد: ترکیه تنها کشوری است که برای خاموش کردن آتشی که در نزدیکیش روشن شده است راه حل حقیقی ارائه داده، اقدام عملی کرده و برای ثبات در منطقه بیشترین تأثیر را گذاشته است. امروزه با تمام این ویژگی ها به یکی از مهمترین بازیگران در جهان تبدیل شده ایم. در سوریه آتشی برافروخته شده است. رفتاری که بعد از مسئله ادلب از خود در سوریه به نمایش گذاشتیم و اقداماتی که به همراه سایر بازیگران در سوریه داشتیم و در سایه اقدامات و همچنین در سایه توافق نامه ادلب از یک طرف مانع ریخته شدن خون و اشک چشم شدیم و از طرف دیگر برای تشکیل کمیسیون قانون اساسی جدید سوریه به منظور حل و فصل سیاسی بحران نقش بسیار بزرگی را ایفا کردیم. برای ما روسیه، ایران، فرانسه، انگلیس، آمریکا و ... هیچ تفاوتی ندارد. در این خصوص هر کسی صادقانه رفتار کند با او همکاری خواهیم کرد.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: ترکیه تنها کشوری است که از یک طرف در حالی که برای روند حل و فصل سیاسی بحران تلاش می کند از طرف دیگر نیز با گروه های تروریستی که به عنوان تهدید علیه آنان عمل می کنند سینه به سینه مبارزه می کند. در روند اخیر در سایه رفتاری که رئیس جمهور ترکیه برای برطرف کردن تهدیدات فزاینده از شرق فرات علیه کشورمان صورت گرفت آمریکا تصمیم به خروج از سوریه گرفته است. هر چند از نیروهای امنیتی و نیروهایی که در منطقه حضور دارند می توان صداهای مخالفی را نیز شنید ولی مخاطب و همتای رئیس جمهور ترکیه، رئیس جمهور ترامپ است. برای اولین بار به رئیس جمهورمان از خروج نیروهای نظامی سخن گفته است. با پمپئو نیز در تماس تلفنی در خصوص آخرین تحولات و اقدامات لازم صحبت هایی کردیم. ما سخنان جان بولتون را که در اسرائیل ایراد کرده است به هیچ عنوان نخواهیم پذیرفت.

چاووش اوغلو خاطرنشان کرد: با تروریسم مبارزه می کنید، زمانی که در راستای منافع باشد با آن موافق هستید ولی زمانی که در راستای منافع نباشد اعلام می کنید که "ترکیه کردها را قتل عام می کند". شما پیش از این هم از کردها استفاده ابزاری کرده اید. جمهوری ترکیه حقایق را گفت ولی برادران کردمان در شمال عراق به ما گوش ندادند و سناریویی که مطرح شده بود تماماً علیه آنان اقدام کرد. درد این ها یک چیز دیگر است. ما در تصمیم خود مصمم هستیم. در رهبریت رئیس جمهورمان مصمم هستیم. در گذشته مشاهده کرده اند که ما در مبارزه با گروه های تروریستی YPG – PKK و داعش از کسی اجازه نخواهیم گرفت. در عفرین هم با YPG مبارزه کرده ایم. چرا در آن زمان تأکید نمی کردید که ترکیه کردها را قتل عام نمی کند؟ زیرا با آنان در این طرف همکاری کرده، سلاح به آنان داده و با هم همکاری می کنید؛ با یک گروه تروریستی. مگر شما در مبارزه با تروریسم در صف اول نبودید. ما از کسی اجازه نخواهیم گرفت. زمان و مکانش را هر زمان ما تعیین می کنیم. اقدامات لازم را انحام می دهیم و علیه گروه های تروریستی در آن سوی مرزها هر اقدامی لازم باشد انجام می دهیم.

 

کد خبرنگار: 30102