انتشار:  سه‌شنبه 25 دی 1397  ::  21:34

سرویس ترکیه

مهمترین تحولات روز سه شنبه 25/10/1397 در ترکیه

·     سزایی تملی، رئیس مشترک HDP: کسانی که شهرهای کردنشین را با تانک ویران می کنند، از کدام برادری سخن می گویند؟

سزایی تملی رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها در واکنش به اظهارات دو روز اخیر مقامات حکومت ترکیه درباره کردهای سوریه، عنوان کرده است: در این اواخر یک بار دیگر به صورت فشرده در حال استفاده از مفهوم «برادران کرد» هستند. کسانی که شهرهای کردنشین را با تانک های خود ویران می کنند از کدام برادری سخن می گویند؟

·     رئیس جمهور ترکیه: ترامپ بر خروج نیروهای آمریکایی اصرار دارد / ترکیه در شمال سوریه منطقه امن ایجاد می کند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که در جلسه هفتگی حزب عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه سخنرانی می کرد در اظهاراتی با تاکید بر این که ترامپ یک بار دیگر تصمیم خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را تایید کرده است، از ایجاد یک منطقۀ امن در شمال سوریه خبر داد.

·         تماس تلفنی اردوغان – ترامپ با محوریت نقشه راه منبج و خروج نیروی آمریکایی از سوریه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و دونالد ترامپ همتای آمریکایی وی، در یک تماس تلفنی درباره نقشه راه منبج و خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفتگو کردند.

·     رئیس فراکسیون AKP: اظهارات ترامپ علیه ترکیه جاهلانه، بی پروا و به دور از نزاکت و عقل است

نومان کورتولموش، رئیس فراکسیون حزب عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه طی اظهاراتی با اشاره به پیام اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و تهدید ترکیه به نابودی اقتصادش در صورت حمله به کردهای سوریه گفت: این اظهارات از هر نوع نزاکت و عقل به دور است. اظهاراتی بی نهایت جاهلانه، بی پروا و پر از پلیدی است.

·         دولت باغچلی: اعتقاد به این که PKK/YPG نماینده کردها است پستی و گستاخی است

دولت باغچلی، رهبر حزب حرکت ملی ترکیه که در اظهاراتی با اشاره به پیام اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و تهدید ترکیه در صورت حمله به کردهای سوریه عنوان کرده است: اگر رئیس جمهور آمریکا YPG/PYD/PKK را نمایندگان برادران کرد می داند، این پستی و گستاخی است.

·         آلدار خلیل: منطقۀ امن تحت نظارت ترکیه را نمی پذیریم

عضو جنبش جامعۀ دموکراتیک کردهای سوریه اعلام کرد ایجاد منطقۀ امن تحت نظارت حکومت ترکیه را نخواهند پذیرفت و منطقۀ امن باید تحت نظارت بین المللی باشد.

·         ابراهیم کالین: کنترل منطقه امن شمال سوریه در دست ترکیه خواهد بود

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی بعد از جلسه هیئت دولت در اظهاراتی اعلام کرد: کنترل منطقه امن شمال سوریه در دست ترکیه خواهد بود.

·         عضو AKP: احتمال کاهش آراء AKP در انتخابات ۲۰۱۹ به زیر ۴۰ درصد وجود دارد

اورهان چوشکون و گولشن سولاکر در خبری با اشاره به نگرانی مقامات حزب عدالت و توسعه از انتخابات شهرداری های ۲۰۱۹ ترکیه به نقل از یک منبع AKP عنوان کردند: آراء AKP در انتخابات ۳۱ مارس ۲۰۱۹ می تواند به زیر ۴۰ درصد سقوط کند.

·         لیلا گوون به اعتصاب غذا ادامه می دهد

لیلا گوون، نماینده زندانی حکاری در پارلمان ترکیه در پی دیدار مهمت اوجالان با برادرش عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK در زندان با انتشار بیانیه ای ضمن اشاره به این تحولات عنوان کرد: اعتصاب غذایی که آغاز کرده ام ادامه خواهد داشت.

·         صباحت تونجل و سلما ایرماک اعتصاب غذا کردند

دو تن دیگر از چهره های شناخته شده سیاسی کرد ترکیه، سلما ایرماک نماینده سابق حزب دموکراتیک خلق ها در پارلمان ترکیه و صباحت تونجل رئیس مشترک حزب مناطق دموکراتیک ترکیه در اعتراض به حصر عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK اعتصاب غذای نامحدودی را آغاز کردند.

·         هیئت پارلمانی اروپا در دیاربکر: حصر را پایان داده و فوراَ به دوران صلح بازگردید

هیئت نمایندگان پارلمان اروپا که به منظور حمایت از لیلا گوون، نماینده زندانی حکاری در پارلمان ترکیه از حزب دموکراتیک خلق ها به دیاربکر سفر کرده اند؛ در مصاحبه مطبوعاتی خود در کانون وکلای دیاربکر بر لزوم پایان حصر اوجالان و بازگشت فوری به دوران صلح در ترکیه تأکید کردند.

·     نامزد ائتلاف CHP و حزب خوب ترکیه در انتخابات شهرداری استانبول: ییلدیریم روز ۱ آوریل به ریاست پارلمان بازخواهد گشت

اکرم امام اوغلو، نامزد ائتلاف حزب جمهوری خواه خلق و حزب خوب ترکیه در انتخابات ۳۱ مارس ۲۰۱۹ میلادی از کلان شهر استانبول در اظهاراتی با اشاره به رقابت خود با بینالی ییلدیریم رئیس پارلمان ترکیه عنوان کرد: ییلدیریم روز ۱ آوریل به ریاست پارلمان بازخواهد گشت.

 

کد خبرنگار: 30102