انتشار:  یک‌شنبه 30 دی 1397  ::  10:16

سرویس اقلیم کردستان

مهاجرت 118 هزار کُرد ایزدی از عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان- پس از حمله داعش به شنگال در سال 2014 تاکنون دست کم 118 هزار تن از کردهای ایزدی ساکن شنگال، به دلیل نبود امنیت از عراق مهاجرت کرده اند.

به گزارش کردپرس، شبکه تلویزیونی روداو در خبری به نقل از منابع محلی گزارش داد که پس از وقایع اوت سال 2014 که حمله داعش به شنگال قتل عام گستردگی، آوارگی و ربوده شدن هزاران تن از کردهای ایزدی را به دنبال داشت، تا کنون این منطقه با وجود سپری شدن چند سال از آزادسازی از اشغال داعش، از امنیت و خدمات ضروری محروم بوده و به همین دلیل شمار بسیاری از کردهای ایزدی عراق را ترک کرده و به دیگر کشورها مهاجرت کرده اند.

طبق خبر از سال 2014 تاکنون دست کم 118 هزار تن از کردهای ایزدی به دلیل تهدیدات امنیتی این کشور را ترک کرده و 20 درصد از کردهای ایزدی مهاجرت و در کشورهای اروپایی اقامت کرده اند.

در حال حاضر شماری از سازمان های بین المللی در شنگال امور مربوط به مهاجرت کردهای ایزدی را انجام می دهند و بسیاری از آنان از این طریق در کشورهای اروپایی و به ویژه آلمان ساکن شده اند و شماری دیگر نیز از طرق غیرقانونی مهاجرت کرده اند.

در حمله داعش به شنگال شمار بسیاری از کردهای ایزدی قتل عام شده و هزاران تن از آنان نیز توسط عناصر داعش به بردگی گرفته شدند و در حال حاضر نیز به دلیل اختلافات سیاسی و حضور نیروهای مختلف بازسازی نشده و فاقد امنیت است.