انتشار:  دوشنبه 1 بهمن 1397  ::  14:36

سرویس جهان

مقامات آمریکایی:

ترکیه به دنبال عملیات محدود در مناطق تحت کنترل کردها است

سرویس جهان- دو مقام نظامی آمریکا به سی ان ان گفته اند ترکیه امیدوار است با انجام عملیات تهاجمی محدود، منطقه ای به عمق 20 مایل در شمال سوریه را تحت کنترل خود قرار دهد.

 

به گزارش کردپرس، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا اخیرا بعد از تصمیم خود مبنی بر خروج نیروهای آمریکا از سوریه، بر لزوم ایجاد منطقه امن در شمال سوریه تاکید کرده و گفته است مقامات ترکیه و آمریکا در حال بررسی این طرح هستند.

در صورت اجرای این طرح، نیروهای کرد سوریه بیرون از منطقه ای به عمق 32 کیلومتر در داخل مناطق شمالی سوریه هم مرز با ترکیه خواهند بود. آمریکا گفته است این طرح به منظور اطمینان دادن به ترکیه در مورد تامین امنیت مرزی این کشور است. کردهای سوریه نیز با ایجاد چنین منطقه ای موافقت کرده اند اما شرط آنها اجرا و نظارت این طرح از سوی سازمان ملل است.

ترکیه دهها هزار نیرو و تجهیزات سنگین نظامی در مرز ترکیه با سوریه مستقر کرده است و قصد دارد وارد مناطق تحت کنترل کردهای سوریه شود که قرار است تبدیل به منطقه امن شود.

دو مقام ارشد نظامی آمریکا به شبکه سی ان ان گفته اند ترکیه امیدوار است با اجرای عملیات تهاجمی و نظامی محدود، منطقه ای به عمق 32 کیلومتر در شمال سوریه را تحت کنترل خود قرار دهد. ترکیه می خواهد این منطقه را به منطقه حائل میان ترکیه و نیروهای کرد سوریه تبدیل کند.

این مقامات گفته اند ترکیه در نظر دارد از 16000 نیروی ارتش به همراه 10000 نیروی ارتش آزاد سوریه برای حمله به نیروهای کرد سوریه استفاده کند.

اما نیکولاس هراس تحلیلگر مرکز نیوامریکن سکیوریتی به سی ان ان گفته است در میان شورشیان ارتش آزاد سوریه نیروهای جبهه النصره و ابسته به القاعده، احرارا الشام و برخی اعضای قبلی داعش نیز حضور دارند و این نیروها تهدیدی برای آمریکایی ها محسوب می شوند.

مقامات آمریکایی نیز با اشاره به این که نیروهای شورشی تحت حمایت ترکیه بارها به سمت نیروهای آمریکا در منبج سوریه آتش گشوده اند، از حضور احتمالی این نیروها در مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریه ابراز نگرانی کرده اند.

کد خبرنگار: 40101