انتشار:  سه‌شنبه 2 بهمن 1397  ::  09:02

سرویس سوریه

رئیس شورای میهنی کُردهای سوریه در گفت و گو با کُردپرس:

اقدامات PYD در عفرین اشتباه است/ لزوم بازگشت شورای میهنی به کُردستان سوریه

سرویس سوریه- رئیس شورای میهنی کُردهای سوریه گفت: اقدامات‌ مسلحانه YPG در عفرین تنها موجب جانباختن غیرنظامیان‌ می شود و این در حالی است که اگر شورای میهنی به سوریه بازگردد، می تواند با روابط دیپلماتیک خود از شدت مناقشات کُردها با ترکیه بکاهد.

«ابراهیم‌برو» رئیس شورای میهنی کُردهای سوریه (ENKS) در گفت و گو با کُردپرس با اشاره به اقدامات نظامی نیروهای کُرد در منطقه تصرف شده عفرین، اظهار کرد: از همان ابتدا و قبل از شروع جنگ عفرین، ما بارها از PYD خواستیم که خط خود را از PKK جدا کند و بگذارد احزاب دیگر در آن‌ منطقه حضور پیدا کنند تا ترکیه بهانه ای برای حمله به عفرین‌ نداشته باشد، اما آنها گوش نکردند و مسبب اصلی اتفاقات امروز هستند.

وی ادامه داد: اقدامات امروز PYD در عفرین سودی به‌ مردم‌ عفرین‌ نمی رساند و بیشتر منجر به کشته شدن‌ غیرنظامیان می شود.

وی افزود: مسئله عفرین بده بستانی بین قدرت های جهانی و‌ منطقه ای بود و با این اقداماتی که YPG انجام می دهد، آزادی میسر نمی شود بلکه باید راهکار سیاسی برای آن‌ پیدا شود.

ابراهیم برو در پاسخ به این‌ سؤال که چه اقدام‌ سیاسی می تواند منجر به فروکش کردن خشم‌ ترکیه نسبت به کُردهای سوریه شود، توضیح داد: درست است ترکیه علاقه ای به تشکیل کُردستان سوریه ندارد اما اگر بهانه ای برای حمله به شمال سوریه پیدا نکند دیگر در هنگام اقدام نظامی نخواهد توانست مشروعیتی در مجامع بین‌المللی کسب نماید.

وی تصریح کرد: باید گروه های دیگر کُرد از قبیل شورای میهنی به کُردستان سوریه بازگردند و اداره جدیدی در این‌ مناطق ایجاد شود و پروسه سیاسی آینده سوریه با حضور همه جریان های سیاسی کُرد دنبال شود.