انتشار:  سه‌شنبه 2 بهمن 1397  ::  13:09

سرویس جهان

دانشمند عراقی برای حفظ شغل داعش را صاحب سلاح شیمیایی کرد

سرویس جهان- یکی از دانشمندان ساکن موصل که با آمدن داعش در سال 2014 این شهر را ترک نکرد، به آنها در تهیه سلاح شیمیایی کمک کرد اما هنگامی که در عملیات مشترک آمریکا و کردها دستگیر شد، اطلاعات زیادی درباره تاسیسات تهیه سلاح شمیایی داعش به کردها وآمریکایی ها داد.

 

به گزارش کردپرس، به نقل از روزنامه واشنگتن پست، هم اکنون یکی از دانشمندانی که در تهیه خطرناکترین سلاح که مواد شیمیایی است به گروه تروریستی داعش کمک کرده، در یکی از زندان های سازمان ضدتروریسم دولت اقلیم کردستان عراق نگاهداری می شود.

روزنامه واشنگتن پست که با این شخص مصاحبه کرده نوشت: وی در هنگام هجوم داعش به موصل در سال 2014 نمی خواست شغلش را از دست بدهد به همین دلیل وقتی داعشی ها به وی پیشنهاد کردند در تهیه سلاح شیمیایی به آنها کمک کند فورا پیشنهاد آنها را پذیرفت.

سلیمان العفری 49 ساله و زمین شناسی که برای وزارت صنعت و معدن عراق کار می کرد، امیدوار بود که روسای جدید وی که گروه داعش بودند به وی اجازه دهند شغلش را حفظ کند اما آنها به وی گفتند باید در تهیه سلاح شیمیایی به آنها کمک کند و او نیز بی درنگ پذیرفت.

او که در سال 2016 طی عملیات مشترک آمریکا و کردهای عراق بازداشت شد، درباره علت تن دادن به این کار گفته است صرفا می خواستم شغلم را حفظ کرده و حقوق بگیرم.

وی اگرچه در تهیه مواد شمیایی مورد نظر داعش تخصص نداشته است اما به آنها کمک کرده و گفته است داعش توانست به روند تهیه گاز خردل دست پیدا کند. به گفته این دانشمند عراقی، داعش در این زمینه چنان تخصص پیدا کرد که توانسته بود کارگاه های متحرک برای تهیه مواد شیمیایی که با کامیون حمل می شدند ایجاد کند. العفری یکی از معدود بازماندگان متخصص تهیه سلاح شیمیایی داعش است که سالم به دست ائتلاف و کردها افتاده است.

مقامات کرد وابسته به سازمان ضدتروریسم اقلیم کردستان و آمریکا تایید کرده اند که این فرد یکی از مهره های اصلی داعش در تهیه سلاح شمیایی است.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، استفاده داعش از سلاح شیمیایی علیه نیروهای عراقی، و نیروهای کرد عراق و سوریه باعث شد عملیات ویژه از سوی نیروهای آمریکا، عراقی ها و پیشمرگ ها برای از بین بردن شبکه تهیه سلاح شیمیایی این گروه تروریستی طراحی شود و در طی این عملیات، برخی محموله ها، کارگاه ها و افراد مرتبط با آن از بین بروند و داعش مجبور شود کارگاه های تهیه سلاح شمیایی خود را از دانشگاه موصل و کارگاه های حومه این شهر به سوریه منتقل کند.

کد خبرنگار: 40101