انتشار:  سه‌شنبه 9 بهمن 1397  ::  13:23

سرویس کردستان

آثار سینمایی زنده یاد «رحیم ذبیحی » در سینما بهمن روی پرده می رود

سرویس کردستان- آثار سینمایی زنده یاد «رحیم ذبیحی» هنرمند متعهد سینمای کردستان  پنجشنبه 11 بهمن ماه 97 ساعت 16 در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج اکران و مورد بررسی قرار می گیرد .

به گزارش کرد پرس به نقل از  روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ، امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ضمن اعلام این خبر گفت : یکی از تلخترین رخدادهای صورت گرفته در چند سال احیر در کردستان از دست دادن هنرمند توانمند و بااخلاق سینمای گردستان وایران زنده یاد رحیم ذبیحی بود که به همراه برادرش مدتی پیش به صورت بسیار غیر انسانی  به قتل رسیدند .

وی افزود : هرچند با تلاش پلیس و دستگاه قضایی قاتلین این دو برادر در کمترین زمان ممکن دستگیر شدند اما ضایعه درگذشت مرحوم رحیم ذبیحی برای هنر سینمای کردستان جبران ناپذیر می باشد .

مرادی که سابقه چندین سال آشنایی وهمکاری با رحیم ذبیحی را دارد افزود : از ویژگی های این هنرمند توانمند در کنار تواضع وفروتنی که داشتند ، تعهد و اخلاق حرفه ای بود که بسیار مورد توجه قرار می دادند .

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان افزود : زمانی که فیلم سنگ مزاری برای برادر شهیدم را تولید نمود و در جشنواره بین المللی فیلم های کوتاه دینی رویش به عنوان اثر برتر معرفی گردید در خصوص دلایل ساخت این فیلم گفت : معرفی چنین انسان های آزاده ای که در راه آزادی و کیان وطن تلاش نموده و 6 برادر خود را تقدیم کشور و انقلاب می نمایند کمترین کاری است که یک هنرمند می تواند انجام دهد و به واقع در مقام عمل نیزو در دیگر تولیدات خود به آن عمل نمودند .

وی افزود : رحیم ذبیحی حتی قبل از فیلمسازی در عرصه هنر های نمایشی نیز با نویسندگی و کارگردانی آثار ارزشمند توانسته بود جایگاه بسیار خوبی را در میان هنرمندان کسب نماید و بسیاری از هنرمندان بانه ای و استان مرهون حمایت ها و راهنمایی های این هنرمند توانمند استان می باشند .

مرادی گفت : در تدارک برگزاری مروری بر آثار این هنرمند بودیم و بارها با آن عزیز تلفنی در خصوص زمان برگزاری رایزنی نمودیم و در آخرین تماس تلفنی بواسطه پایان تدوین فیلم انیمیش «رویاها در اعماق » که برعهده داشتند و یک پروژه جدید فیلمسازی، چند روز قبل از این حادثه ناگوار زمان برگزاری را هم تعیین نمودیم اما به ناگاه با خبر درگذشت این هنرمند و برادرش روبرو شدیم .

وی افزود: رحیم ذبیحی با آثار و تولیدات ارزشمندشان درتاریخ هنر این دیار جاودانه شدند و ان شاء ا... تعدادی از آثار این هنرمند با حضور خانواده آن سفرکرده ، هنرمندان  دوستان و کارشناسان عرصه فیلمسازی استان پنجشنبه 11 بهمن ماه 97 در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج اکران و مورد بحث وبررسی قرار می گیرد .

مرادی با دعوت از تمامی علاقه مندان جهت حضور در این مراسم گفت : آثار "ساتلایت " و " گریز" در کنار بررسی دیگر آثار این هنرمند فیلم هایی می باشد که اکران و بررسی می گردد .

 مرحوم رحیم ذبیحی کارگردان مطرح سینمای ایران در سال 1350 در شهرستان بانه در استان کردستان متولد شد.او 20 سال سابقه فعالیت در عرصه هنرهای نمایشی به عنوان کارگردان و نمایش نامه نویس را در کارنامه خود داشت.

رحیم ذبیحی در سال 1381 اولین فیلم کوتاه خود را به نام “هاوار” ساخت که در جشنواره های داخلی و خارجی مورد توجه صاحب نظران و منتقدان سینما قرار گرفت.

فیلم “هاوار” در جشنواره های فیلم کوتاه تهران، سونی، اصفهان، وارش، باران، کلرمونت فراند فرانسه هامبورگ آلمان، سائوپائولو برزیل و چندین جشنواره دیگر حضوری درخشان داشت و نامزد بهترین فیلم از جشنواره کلرمونت فراند فرانسه شد. رحیم ذبیحی بعد از فیلم “هاوار”، فیلم های کوتاه “ستلایت”، “گریز”،پایان جنگ”، “استرس” و “مردی که به گردش رفت” را تهیه و کارگردانی نمود که همگی در جشنواره های مختلف ملی و بین المللی حضوری چشمگیر داشته و در سطح جهانی درخشیده و تحسین شده اند.

دریافت دیپلم های افتخار متعدد از دست سینماگران برجسته کشورمان و کسب جوایزاز جشنواره های معتبر بین المللی به خاطر ساخت فیلم هایش در کارنامه کاری این فیلم ساز جوان و متعهد نشانه توانمندی او در ساخت فیلم بوده است.

رحیم ذبیحی به عنوان یک چهره شناخته شده در عرصه فیلم سازی عضو کمیته داوری هیئت انتخاب جشنواره فیلم دیاربکر سال 2005، عضو هیئت داوران جشنواره فیلم کوتاه سلیمانیه سال 2004، عضو هیئت داوران جشنواره فیلم کوتاه رانیه سال 2005 بوده و دستیار کارگردان و برنامه ریز در فیلم سینمایی "اسب"ساخته مهدی امید در سال 1384 و عضو گروه کارگردانی فیلم سینمایی " تنهای باد" ساخته وحید موسائیان در سال 1383 بوده است. آخرین ساخته رحیم ذبیحی فیلم مستند"سنگ مزاری برای برادر شهیدم" می باشد که یک فیلم مستند 40 دقیقه ای است ودر سال 1390 برای صدا و سیمای مرکز کردستان تهیه و تولید شد.

فیلم مستند "سنگ مزاری برای برادر شهیدم" در هشتمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش در شهر مشهد مقدس و در بخش مسابقه ملی جایزه ویژه هیات داوران را گرفت در ششمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینما حقیقت» تهران 1391 نیز موفق به کسب رتبه برتر در بخش جنگ شد.

رحیم ذبیحی کارگردان خلاق سینمای ایران در بیش از 50 رویداد سینمایی ملی و بین المللی حضور داشته و دیپلم های افتخار و جوایز متعددی را از این جشنواره ها کسب کرده بود .

رحیم ذبیحی آذرماه 97 در سن 47 سالگی همراه برادرش کیوان ذبیحی درگذشت.