انتشار:  شنبه 13 بهمن 1397  ::  19:39

سرویس ترکیه

فستیوال فیلم کردی در استانبول برگزار خواهد شد

سرویس ترکیه - فستیوال فیلم کردی از تاریخ 6 لغایت 10 مارس 2019 برای اولین بار در استانبول در سینمای Mezopotamya برگزار خواهد شد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه ینی یاشام، از تاریخ 6 لغایت 10 مارس 2019 یک فستیوال فیلم کردی برای اولین در استانبول در سینمای Mezopotamya برگزار خواهد شد.

در این فستیوال قرار است فیلم هایی مانند "افسانه پادشاه کثیف" ساخته حسین طاباک، "زاگرس" ساخته سهیم عمر کالیفا، "رشبا" ساخته حسین حسن، "یک تصمیم سخت" ساخته اندر اوزقهرمان، مستند "چاه" ساخته ویسی آلتای، به همراه فیلم هایی از کردستان سوریه و 30 فیلم کردی ترکیه به اکران گذاشته شود.

این فستیوال به منظور افزایش توجه و علاقه به هنر سینمای کردی و افزایش حضور کردها در سینماها برگزار می شود. ویسی آلتای در این خصوص گفت: نزدیک به دو سال است که تصمیم برگزاری فستیوال فیلم کردی در استانبول گرفته شده است. به خصوص در این اواخر فیلم های زیادی با موضوع کردها ساخته شده است. بسیاری از این فیلم ها جای مناسبی برای اکران پیدا نکرده و نمی توانند بیننده را جذب کنند. زیرا در ترکیه سینمای کردستان جایگاهی برای خود نمی تواند به دست آورد و بهتر بگویم هیچ جایگاهی ندارد. قیم هایی که در مناطق کردنشین برای شهرداری ها انتخاب شده اند بسیاری از سینماها را نیز به دست گرفته اند و اجازه اکران فیلم های کردی را نمی دهند. ما نیز تصمیم به برگزاری این فستیوال گرفته ایم، هدف هم اکران فیلم هایی است که توسط کارگردانان کردی ساخته شده اند، هم فیلم های کردی که در اروپا و ترکیه ساخته شده اند و هم جذب مخاطب.

 

کد خبرنگار: 30102