انتشار:  سه‌شنبه 16 بهمن 1397  ::  23:48

سرویس کرمانشاه

گفتگوی کردپرس با خوشنویس جوانرودی به بهانه‌ی کتابت کل قرآن کریم در یک قاب

هنرمندان جوانرودی از نداشتن نگارخانه رنج می برند / نیمی ازمستمریم را خرج خوشنویسی می کنم

سرویس کرمانشاه - وقتی این تابلوی نفیس را می بینی در ابتدا باورت نمی شود بتوان با یک قلم و ذره بین، این اثر کم نظیر را خلق کرد. اما هنگامی که به روح بزرگ و اراده‌ی قوی برخی هنرمندان که خالی از ظواهردنیای مادی در عالم دیگری سیر می کنند پی می بری متوجه می شوی که چنین آفرینشی چندان هم غیر ممکن نیست.

این روزها سالن کتابخانه شماره یک جوانرود، مزین به یک اثر هنری معنوی بسیار نفیس است. یک تابلوی خوشنویسی که سی جزء قرآن بر روی آن کتابت شده است.  

این تابلوی نفیس که دی ماه سالجاری در اداره ارشاد به ثبت رسیده است، تا 22 بهمن ماه در کنار تابلو خط های دیگر در سالن کتابخانه شماره یک جوانرود در معرض نمایش عموم مردم است.

برهان حسامی، عضو انجمن خوشنویسان ایران دارنده گواهینامه فوق ممتاز خوشنویسی، هنرمندی است که این اثر هنری حاصل سرپنجه های زرین اوست. این هنرمند متولد 1349 در شهر جوانرود است و مدت 27 سال است خوشنویسی می کند.

وی تا کنون پنج نمایشگاه انفرادی در جوانرود، روانسر، ثلاث باباجانی و چند نمایشگاه گروهی در کرمانشاه و سنندج داشته است.

حسامی در گفتگو با کردپرس به مشکلات هنرمندانی که در شهرستان هایی مانند جوانرود فعالیت می کنند اشاره می کند و می گوید: هنرمندان ما واقعاً منزوی و دلتنگ هستند. ما در جوانرود حتی یک نگارخانه برای نمایش آثارمان نداریم. وقتی نمایشگاهی برپا می کنیم هیچ استقبالی از طرف مردم نمی بینیم چون توانایی هزینه کردن برای تبلیغات و اطلاع رسانی نداریم. نمایشگاه ها در سکوت برگزار می شوند. مسئولان هم معمولاً از هنرمندان حمایت نمی کنند.

او کتاب دعای صلوات و کتاب شعر کردی به نام اقبال نامه را با خط نستعلیق کتابت کرده ولی به دلیل نداشتن تمکن مالی فرصتی برای چاپشان نیافته است.

این هنرمند جوانرودی به تأسیس انجمن خوشنویسی جوانرود و مشکلات مالی آن اشاره می کند و می گوید: سه سال پیش انجمن خوشنویسان جوانرود افتتاح شد ولی به دلیل مشکلات مالی و نداشتن توانایی برای تبلیغات نمی توانیم به عموم مردم اطلاع رسانی کنیم و برای کلاس های آموزشی هنرجو جذب کنیم. به همین خاطر کلاس های انجمن غیرفعال هستند.

برهان حسامی در خصوص تابلویی که کل قرآن کریم در آن کتابت شده است بیان می کند: ابعاد این تابلو بدون قاب، یک متر و هفت سانتی متر در 85 سانتی متر است. سی جزء قرآن کریم با خط شکسته نستعلیق در آن کتابت شده و هر جزء به صورت دایره روی کاغذ مات قرآنی نوشته شده است.

وی می افزاید: فاصله بین سطر ها سه میلیمتر است. من این خط را با قلم راپید پنج صدم با ذره بین نوشتم. 400 صفحه در این تابلو جا شده است. در این مدت 180 قلم راپید برای کار تمرینی و خود تابلو استفاده کردم.

حسامی می گوید: نوشتن تابلو دو سال طول کشید. یکسال اول حالت تمرینی داشت و صرف آزمون و خطا شد. یکسال هم کتابت اصلی طول کشید. البته گاهی پنج ساعت کار می کردم بعد به خاطر یک قلم خوردگی یا جا افتادن یک کلمه مجبورمی شدم دوباره از اول کار را شروع کنم.

وی که نیمی از حقوق مستمریش را صرف کار خوشنویسی می کند، از بالارفتن قیمت ابزار خوشنویسی گله مند است.

حسامی بیان می کند:  من برای نوشتن این تابلو ابتدا قلم راپید را 4هزارتومان می خریدم و الان نرخ هر قلم به 10هزار تومان رسیده است. شرایط برای کارکردن هنرمندان واقعاً دشوار شده است.

وی در پایان از مسئولان می خواهد به خاطر جذب کودکان، نوجوانان و جوانان به سمت فرهنگ و هنر، نسبت به تأسیس یک نگارخانه در جوانرود اقدام کنند.