انتشار:  چهارشنبه 17 بهمن 1397  ::  22:38

سرویس جهان

رهبر شورای سوریه دموکراتیک تاکید کرد:

لزوم توافق سیاسی کُردها و بشار اسد قبل از خروج آمریکا

سرویس جهان- الهام احمد می گوید باید قبل از خروج نیروهای آمریکا از سوریه، میان کردها و دولت سوریه به رهبری بشار اسد بر سر اداره سوریه و بویژه مناطق تحت کنترل کردهای سوریه توافق سیاسی حاصل شود.

 

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه در حال حاضر 25 درصد مناطق شمال سوریه و شرق آن را در اختیار دارند و اقدام به ایجاد نهادهای خودگردان در این مناطق کرده اند. اما با اعلام خروج 2000 نیروی آمریکا از سوریه که تاکنون عامل مهمی در جلوگیری از حمله گسترده ترکیه به این مناطق بوده، کردها تلاش می کنند هم مانع خروج سریع نیروهای آمریکا شوند و هم با دولت مرکزی بر سر حفظ ساختارهای موجود در این مناطق و جلوگیری از حمله ترکیه به توافق برسند.

در همین خصوص هیئتی از کردهای سوریه به ریاست الهام احمد، رهبر شورای سوریه دموکراتیک ، شاخه سیاسی نیروهای سوریه دموکراتیک به آمریکا رفته است تا مقامات این کشور را به تامل بیشتر در خروج از سوریه وا دارد.

الهام احمد در مصاحبه با مجله فارن پالسی گفت که کردها از اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه شوکه شده و انتظار آن را نداشته اند. وی می گوید اعلام خروج نیروها باعث شد کردها به خود بیایند و به فکر مذاکره با دولت مرکزی بیفتند. به همین دلیل هم اکنون به دنبال جلوگیری از خروج آمریکا از سوریه و مذاکره با دولت مرکزی سوریه به رهبری بشار اسد هستند.

وی معتقد است کردها باید قبل از خروج نیروهای آمریکا با دولت مرکزی به توافق برسند در غیر این صورت ممکن است وضعیت آنها بعد از خروج نیروهای آمریکا تغییر زیادی بکند.

این مقام کرد سوریه معتقد است کردها در صورت خروج نیروهای آمریکا به شدت تضعیف خواهند شد و به گفته وی، دشمنان کردهای سوریه مترصد این فرصت هستند تا دستاوردهای آنها را نابود کنند.

وی درباره چند و چون توافق کردها با دولت بشار اسد به فارن پالسی گفت: کردها نمی خواهند از سوریه جدا شوند اما از طرفی هم نمی خواهند منطقه آنها تحت کنترل مستقیم دولت سوریه باشد و به نوعی خواستار خودمختاری در چهارچوب مرزهای سوریه هستند.

الهام احمد از آمریکا خواست قبل از این که به طور کامل از سوریه خارج شود اقدام به ایجاد منطقه ای امن در شمال سوریه کند اما نه از نوعی که ترکیه خواستار کنترل بر آن است.

وی می گوید با مقامات زیادی در وزارت خارجه آمریکا، وزارت دفاع و شورای امنیت، کنگره و سنای این کشور دیدار کرده اما امید زیادی ندارد.

کد خبرنگار: 40101