انتشار:  پنج‌شنبه 18 بهمن 1397  ::  08:51

سرویس ایران

گزارش اختصاصی کُردپرس؛

مشتریان کُرد عراقی و بازار گرم «کاشت مو»

سرویس ایران- بعد از سال 2003 و آسان سازی روابط  و روادید  بین ایران و اقلیم کُردستان عراق،رونق مناسبی در حوزه توریسم و توریسم درمانی برای کشور بوجود آمد و ظرفیت های اشتغال زایی و رونق مناسبی در جهت ارزآوری فراهم شد.بصورتی‌که تهران بعنوان یک کلان شهر پر جاذبه در کریدور ورود و مراجعه شهروندان اقلیم کُردستان جهت تجارت،مسافرت و مداوا مورد توجه واقع شد.

به گزارش کُردپرس،وقتی از مناطق مرکزی تهران از جمله میدان امام خمینی و فردوسی و لاله زار می گذرید،با توریست‌های فراوانی برخورد می کنید که بیشتر از اتباع،آذرباییجان،افغانستان،عراق،چین و ...هستند.ارزان بودن هتل ها و مسافرخانه ها و مهمانپذیرهای مرکز شهر محلی برای فراوانی و حضور آنها در بازارهای این مناطق از شهر تهران شده است.در این میان در رفت و آمدهای روزانه از مرکز شهر، گهگاهی با اشخاصی برخورد می کنید که بانداژی به سر دارند و معمولا پشت سرشان بحالت دانه دانه سوراخ شده است و یا پشت سرشان بوسیله بانداژ بسته و روی سرشان دانه دانه به نظر می رسد.خوب که دقت می کنید نایلون و وسایلی در دست دارند و با دقت به اطراف می نگرند و در راسته بازار این مناطق در حال گشت و گذار و خرید هستند.از نحوه صحبت کردن و تعاملشان با مغازه دارها تشخیص می دهید که ایرانی نیستند و توریستند.
ایران مرکز کاشت موی منطقه
دو مرد و یک زن در کوچه مهران واقع در خیابان لاله زار در حال خرید از مغازه ایند،هر دو مرد بانداژی به سر دارند و در حال صحبت با مغازه دار و چانه زدن بر سر قیمت کالا هستند.با دقت آنها را زیر نظر می گیرم از نحوه تعاملشان متوجه شدم،کُرد هستند و از اقلیم کُردستان به تهران آمده اند.گذاشتم کارشان تمام شود و بعد به سراغشان رفتم.
سلام کردم و خودم را معرفی نمودم و گفتم روزنامه نگارم و برایم جالب است که شهروندانی از اقلیم کُردستان به ایران می آیند.آنها با روی گشاده از من استقبال کردند و همراهشان شدم.دلیل بانداژ سرشان را پرسیدم، گفتند کاشت مو انجام داده اند.
برهم از اهالی سلیمانیه گفت:ایران از لحاظ کاشت مو در سطح جهان بی نظیر است و من چند سالی بود قصد داشتم مراجعه کنم که فرصت نیافتم و بالاخره دیروز موفق شدم بیایم و عمل کاشت مو را انجام دهم.
وی افزود:دوستانم که قبلتر برای کاشت مو به ایران آمده بودند را دیده بودم که چگونه در چهره و ظاهرشان تغییر بوجود آمده به همین خاطر بدنبال موقعیتی بودم که سری به ایران بزنم.
وی تصریح کرد:پزشکانی ایرانی در چند سال اخیر نام پرآوازه ای در منطقه بدست آورده اند و در مورد کاشت مو حرف اول در دنیا را می زنند.
این شهروند عراقی ادامه داد:چند نفر از فامیل‌هایم از آلمان به ایران آمده اند و از طریق آشنایی که در تهران داریم به پزشکی معرفی شدند و کار کاشت مویشان را انجام دادند.بدلیل گران بودن این عمل در کشورهای اروپایی و قیمت مناسب این کاشت در تهران و ایران خیلیها رو به ایران می آیند.
وی گفت:علاوه بر قیمت مناسب، تبحر بالای پزشکان ایرانی در این صنعت هم مزید برعلت شده تا کسانیکه تمایل به این کار دارند به ایران سفری داشته باشند.
محمد او نیز که برادر زن برهم است و با او برای کاشت مو به تهران آمده،می گوید:چند مرکز کاشت مو در کُردستان عراق وجود دارد و چند مورد از آنها متعلق به پزشکان ایران است،اما من به این دلیل به تهران آمده ام که همه پزشکان معتبر در این شهر هستند و بهتر می توان با خوبترین آنها را پیدا نمود.وی ادامه داد:به شخصه تا کار پزشکی را از نزدیک نبینم اقدام به این کار نمیکردم.ولی چونکه چند نفر از دوستانم به ایران آمده بودند و کارشان با موفقیت انجام شده بود،تصمیم گرفتم بیایم و از نزدیک ببینم.
توریست ها از صنعت کاشت مو استقبال می کنند
برای پرسش در خصوص موضوع صنعت کاشت مو به سراغ چند پزشک رفتم و از روش ها و شیوه های کاشت مو و ارتباط‌شان با توریست‌ها و شهروندان اقلیم پرسیدم:
دکتر شیرزادی از پزشکان کرمانشاهی و با سابقه در این کار گفت:در چند سال اخیر استقبال خوبی هم در داخل و هم در خارج از این صنعت شده و در این میان شهروندان کُرد اقلیم کردستان و شهروندان عرب عراق بیشتر از سایرین در منطقه تمایل به این کار دارند.
وی اظافه کرد:مشخصا بیمارها انتظارات فراوانی از این صنعت دارند و اغلب با این پیش زمینه به ما مراجعه می کنند که بعد از عمل از هر کسی پر موتر شوند.ولی با توضیح ما متوجه می شوند که این عمل تابع شرایطی است و به چند فاکتور بستگی دارد.اول نوع مو و بانک موی پشت سر بیمار،ثانیا وضعیت پوست و جنس موها و همچنین خون بیمار در شرایط عمل تاثیر بسزایی دارد.
دکتر شیرزادی تصریح کرد:به طور خلاصه كاشت مو يعنی انتقال مو از پشت سر به جلوى سر و جاهاى خالى سر و صورت.موهای پشت سر انسان نسبت به هورمون های مردانگی كه علت اصلی ريزش موی سر هستند مقاوم هستند وبه هر جايی هم منتقل شوند اين مقاومت را همراه خود می برند پس ما اين موها را به مناطقی كه كم مو است منتقل كرده و با شكلی كه مناسب تر است ترتيب و نظم می دهيم و اين موها دائمی هستند، ريزش ندارند،قابل شستشو، اصلاح و آرايش می باشند.
روشهای کاشت مو
این پزشک متخصص مو در خصوص روشهای کاشت مو توضیح داد:در كاشت مو مرحله اول، برداشت مو می باشد و مرحله دوم كاشتن موهای برداشت و آماده شده می باشد.هر دومرحله با بیحسی موضعی انجام می شود.در طی عمل بیمار هوشیار است و مقداری دارو (بیحسی-آرامبخش-ضد تورم-آنتی بیوتیک)دریافت می کند.در چند سال اخیر روش سومی در برداشت و کاشت مو ابداع شده است که به نام روش ترکیبی مشهور شده است . در روش ترکیبی هر دو عمل fut و fit با هم در یک جلسه برداشت و کاشت مو انجام می شود .روش ترکیبی تکنیک سومی نیست بلکه ترکیب دو تکنیک اصلی برداشت و کاشت مو می باشد .
رضایت مشتریان
آنچه که از چهره‌ مشتریان مطب‌های کاشت مو میبینم‌ رضایت از نحوه عمل و قیمت‌ها است.مسافران و توریست‌ها، بازاری بهتر از بازار ایران‌ پیدا نمی‌کنند و در ۵ سال گذشته به دلیل کاهش ارزش پول ملی ما، بیشتر تمایل به سفر به ایران داشته‌اند.بنابه برخی آمار کنسولگری ایران در اربیل و سلیمانیه،  روزانه میانگین نزدیک‌ به دو هزار نفر با ویزای مسافرتی و پزشکی به کشور وارد می‌شوند.در واقع توریست‌های کُرد علاوه بر ارزآوری،رونقی هم به کسب‌وکارهای مرزی می‌دهند.