انتشار:  پنج‌شنبه 18 بهمن 1397  ::  11:57

سرویس جهان

دونالد ترامپ:

آمریکا میان ترکیه و کُردهای سوریه منطقه امن ایجاد می کند

سرویس جهان- رییس جمهور آمریکا می گوید کشورش در حال تدوین برنامه خوبی برای شمال سوریه از جمله ایجاد منطقه امن میان کردهای سوریه و کشور ترکیه است.

 

به گزارش کردپرس، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا ماه گذشته و در پی اعلام نگرانی کردهای سوریه از خروج 2000 نیروی نظامی آمریکا از سوریه، از ایجاد منطقه امن در شمال سوریه خبر داد.

اما ترکیه تاکید می کند این منطقه امن به عمق بیش از 30 کیلومتر که اکثر شهرهای کردنشین سوریه را در بر می گیرد باید تحت نظارت ترکیه قرار گیرد تا به قول رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، ترکیه بتواند حدود 4 میلیون آواره سوریه را در این مناطق اسکان دهد. کردهای سوریه با ابراز مخالفت شدید با این طرح ترکیه و خوانش این کشور از ایجاد منطقه امن، معتقدند ترکیه به دنبال پاکسازی نژادی است.

برخی رسانه های آمریکا مانند مک کلاچی و شارلوت آبزرور از تاکید دونالد ترامپ بر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه خبر داده است که ظاهرا به نفع کردها است.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه اشاره کرده که سفر ماه گذشته سناتور لیندسی گراهام به ترکیه در واقع یک ماموریت سیاسی برای وی بوده وهدف از آن مذاکره با دولت ترکیه بر سر مناقشه موجود در منطقه شمال سوریه تحت کنترل کردهای سوریه بوده است.

آن طور که دونالد ترامپ گفته، لیندسی گراهام از برنامه آمریکا در مورد شمال سوریه خبر دارد. ترامپ به خبرنگاران گفته است« لیندسی گراهام می داند که ما می خواهیم به نوعی منطقه امن میان ترکیه... و کردها ایجاد کنیم. به شما بگویم که ما برنامه خوبی در پیش داریم.»

به نوشته این رسانه ها، گفته های جدید ترامپ در خصوص ایجاد منطقه امن نشان دهنده این است که پیشنهادی که لیندسی آن را تایید کرده در واقع امنیت کردهای سوریه را حتی بعد از خروج نیروهای آمریکا تضمین می کند.

دونالد ترامپ همچنین با انتقاد از رسانه ها که به گفته وی، به صورتی نادرست پیام وی در مورد خروج نیروهای آمریکا از سوریه را منعکس کرده اند، افزود:« وقتی من گفتم که از سوریه بیرون می رویم نگفتم که سریع یا آهسته بیرون می رویم. من فقط گفتم که می خواهیم خروج از سوریه را آغاز کنیم.»

رسانه های آمریکا می گویند دونالد ترامپ در مورد سیاست های خاورمیانه از لیندسی گراهام حرف شنوی زیاد دارد. ترامپ در دو سخنرانی خود لیندسی را یکی از بهترین دوستان خود خوانده است. برخی مقامات ارشد آمریکا در حوزه اقدامات نظامی آمریکا در خاورمیانه مانند برت مک گورک، نماینده سابق آمریکا در ائتلاف ضدداعش و جوزف وتل، رییس ستاد مرکزی ارتش آمریکا گفته اند آمریکا در مسئله خروج نیروهای این کشور از سوریه با آنها مشورت نکرده است.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه درباره لیندسی گراهام گفته است وی آشنایی خوبی با خاورمیانه دارد. من به او احترام می گذارم و به حرف های او گوش می کنم.

کد خبرنگار: 40101